Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Скопие отказва паспорти на македонските изселници в Турция?

25 септември 2019, 16:00 часа • 10821 прочитания

Властите в Скопие отказват да издават паспорти на македонски изселници в Турция. Това съобщава електронното издание на близкия до кръговете на ВМРО-ДПМНЕ вестник „Вечер“, цитирано от агенция "Фокус".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

От редакцията отбелязват, че по-голямата част от тези хора вече имат турско гражданство, но държат на македонския паспорт, за да запазят връзката с корените си. Македонските емигранти в Турция се стремят към получаването на паспорт от родината си от години, но въпреки че отговарят на всички законови изисквания за двойно гражданство, властите в Скопие остават глухи за тях. Изселниците твърдят, че не разбират защо исканията им са отхвърлени.

За да се привлече внимание към проблема, множество емигранти от югозападната ни съседка този уикенд събраха подписи на Балканския фолклорен фестивал в Измир, който ще бъде предаден на македонското посолство в Анкара и препратен на Министерството на външните работи в Скопие.

„Нашите говорят, че паспорт не може да се получи. Родителите ми живеят в Турция от десетилетия и са лоялни към нея, тя е държава, която е осигурила на потомството им добър живот и образование, но те никога не са забравили родното си място. Напротив, ние говорим македонски у дома, т.е. на стария битолски диалект и винаги, когато се появи възможност, с удоволствие отиваме в Битоля. Сега желанието на баща ми, който е на повече от 70 години, е да дойде поне веднъж в Македония и да види роднините си в Битоля. Разбира се, той може да го направи с турски паспорт, но би бил още по-щастлив да го направи с македонския“, разказва Хюсеин Хараташ пред журналисти на вестника.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Конституцията на Република Северна Македония предвижда, че получаването на гражданството е регламентирано със закон и не може да бъде отменено. Едно от условията за получаване му е свързано с произхода, т.е. ако кандидатът е роден или има родители, които притежават македонски паспорт.

На въпрос на изданието защо процедурата по издаване на паспорти се бави, Министерството на външните работи в Скопие е изпратило писмен отговор, от който обаче според редакцията не става ясно защо на македонските емигранти не се издават паспорти.

„Министерството на външните работи се произнася индивидуално по заявление за гражданство на Република Северна Македония, подадено съгласно чл. 14 (консолидиран текст от 25 юни 2004 г.) от Закона за гражданството и чл. 6 от наредбата за установяване на критериите за конкретен научен, икономически, културен, спортен или друг национален интерес за гражданството (Държавен вестник № 9/2005). По този начин се счита, че има особен национален интерес от придобиването на гражданство на Република Северна Македония в контекста на член 6, ако чужденецът, който е кандидатствал за гражданство, не е емигрант от Република Северна Македония, и ако той отговаря поне едно от следните условия:

- с произход от Република Северна Македония, живеещ извън нейните граници и знае македонски език;

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

- иам положителна публицистична дейност за историята, политическото и икономическото развитие на Република Северна Македония;

- предприема дейности, които утвърждават Република Северна Македония в света;

- работи активно в асоциациите и общностите на Република Северна Македония в чужбина.

Наличието на конкретен национален интерес, основаващ се на горните критерии, в зависимост от установените компетенции, се оценява от Имиграционната агенция, МВР и Министерството на външните работи", се казва в писмения отговор на МВнР.

"Вечер" отбелязва още, че Турция има няколкостотин хиляди емигранти от Македония, като посочва, че те варират между 600 хиляди и един милион.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес