Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Гърция и Турция се обвиняват взаимно във "варварство"?

28 май 2020, 18:00 часа • 2642 прочитания

Министерството на външните работи на Турция осъди неотдавнашните изявления на гръцкия външен министър Никос Дендиас, който нарече страната „варварска“, пише турското издание Sabah в свой анализ.

Говорителят на Външното министерство Хами Аксой разкритикува изказването и заяви, че правейки такова изявление, Гърция забравя собственото си варварство.

„Срамно е, че страната, която извършва всички тези актове на жестокост срещу невинни цивилни на границата, нарича Турция „варварска“. Гръцката държава първо трябва да се отърве от собственото си варварство“, заяви Аксой, като подчерта, че Гърция нарушава човешките права по своите граници.

Гръцкото правителство следва политика на създаване на напрежение, а не на диалог с Турция и работи на принципа „врагът на моя враг е мой приятел“.

Аксой подчерта, че насилието срещу мигранти и бежанци по гръцките граници е документирано в доклади на международни организации за правата на човека. Аксой призова гръцкото правителство да зачита правата на мигрантите и бежанците и да се въздържа от насилие и грубо отношение.

„Тези, които твърдят, че са люлка на цивилизацията, също трябва да уважават хората с друга религия и които говорят различни езици“, подчерта турският дипломат.

В сряда беше официално оповестено, че Гърция ще засили полицейските патрули по границата си с Турция, тъй като страната се подготвя за нов приток от мигранти. В района на Еврос (Марица) ще бъдат изпратени допълнително 400 полицаи „като предпазна мярка“.

Граничната зона беше мястото на сблъсъци през март, след като Турция заяви, че вече няма да пречи на мигрантите и търсещите убежище да стигнат до Европейския съюз.

Гръцкият министър на отбраната Никос Панайотопулос заяви пред телевизия „Скай“, че Атина е наясно с „определени изявления, които предполагат, че ще се сблъскаме отново с натиск върху нашите граници, особено върху сухопътните“.

След инцидентите с бежанците през март март Атина заяви, че ще разшири граничната ограда в района, което доведе до нов спор с Анкара.

Турция е категорична, че трябва да се проведат консултации по този въпрос, тъй като коритото на реката се е променило значително „поради естествени и изкуствени причини“ след установяването на границата през 1926 г. Според Анкара е необходима „техническа координация“ и тя не би позволила никакви промени на границата си.

Гърция от своя страна твърди, че границата е непроменена и че не е длъжна да се консултира с Турция относно инфраструктурата на своя територия, отбелязва още Sabah, цитиран от БГНЕС.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес