Сомалийските пирати отново преминаха в настъпление, съобщи Al Arabiya. Актовете на пиратство край Африканския рог са нараснали рязко, повишавайки рисковете за товарните кораби и засилвайки безпокойството сред правителствените войски и частните сили за сигурност, които вече се бият срещу бунтовниците хути в Червено море.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
През последните три месеца в района на Африканския рог е имало повече инциденти с пиратство, отколкото когато и да било през последните шест години, според независимия мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI). Това се обяснява с високия размер на искания откуп за моряци и кораби. Освен това пиратите отвличат също и пътници от кораби.
Пиратството край бреговете на Сомалия намаля през последните години след пика си през 2011 г., когато сомалийските пирати извършиха 212 нападения. Съветът за сигурност на ООН прие 7 резолюции, насочени срещу сомалийското пиратство между декември 2010 г. и март 2022 г., позволявайки на чуждестранни военноморски и военновъздушни сили да влизат и да патрулират в сомалийски води. Съветът за сигурност на ООН също разреши военноморската операция „Аталанта” на ЕС, която се провежда като част от ръководената от САЩ мисия, използваща сила и всички необходими средства за потискане на въоръжени грабежи в морето. Още: Спасени от сомалийски пирати: Индия освободи кораб
Проучване на Световната банка от 2013 г., което все още е широко цитирано днес, изчислява, че пиратството струва на световната икономика около 18 милиарда долара годишно, съобщава CNBC.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Според Съвета за сигурност на ООН антипиратските мерки за гарантиране на свободата на корабоплаването край бреговете на Сомалия са изтекли след последното им удължаване от 3 месеца на 3 декември 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Според Дан Мюлер, старши анализатор за Близкия изток за Ambrey Maritime Security, търговските кораби са били обект на приблизително 20% от сомалийските пиратски инциденти от миналия ноември. А на 14 декември Международната камара по корабоплаване съобщи за отвличането на товарния кораб MV Ruen - първото успешно отвличане на кораб край бреговете на Сомалия от 2017 г. Пиратите също атакуваха рибари, предимно ирански, както и много други кораби и малки плавателни съдове. Още: Отвлякоха още един кораб край бреговете на Сомалия
Океанското пиратство се увеличава по целия свят
Данните за 2023 г. показват нарастване на пиратството по ключови глобални морски маршрути.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
През 2023 г. са докладвани 120 случая на морско пиратство и въоръжени грабежи срещу кораби, спрямо 115 инцидента през 2022 г., според годишния доклад за пиратството и въоръжените грабежи на Международното морско бюро на Международната търговска камара. Международното морско бюро също така идентифицира нарастващи заплахи за безопасността на екипажа, като броят на екипажа, държан за заложник, се е увеличил от 41 на 73 през 2023 г., а броят на отвличанията на екипажа е нараснал от 2 на 14.
Говорител на Международната морска организация (IMO) каза пред CNBC: „Целият свят зависи от международното корабоплаване, така че корабите и товарите трябва да бъдат защитени от нападение. Безопасността на моряците е от първостепенно значение. Те са невинни жертви, които просто вършат работата си в изключително тежки условия." Още: Раненият помощник-капитан от похитения кораб „Руен“ пътува към България
IМО заяви, че работи в много тясно сътрудничество със страните в региона съгласно Кодекса за поведение от Джибути, за да се справи с проблема с пиратството и да избегне каквато и да е ескалация, чрез изграждане на капацитет, разработване на национално законодателство, обмен на информация и регионална координация, пише Al Arabiya.
„Също така очакваме с нетърпение да актуализираме насоките на IMO за борба с пиратството, за да вземем предвид новите заплахи и технологии, които могат да повлияят за безопасността на моряците“, каза говорителят.
Корабоплаването от Африканския рог до Индия се счита за „зона с висок риск“, според Dryad Global, компания за морска безопасност. В региона има 25 държави, които имат собствени военноморски сили, но предвид големината на региона техният брой не е достатъчна гаранция за безопасно корабоплаване. Още: Отвличането на кораба "Руен" подхранва страховете от завръщане на пиратите в Червено море
Леко увеличение на пиратството беше регистрирано и в Гвинейския залив на западния бряг на Африка, като през 2023 г. бяха докладвани 22 случая на пиратство, спрямо 19 през 2022 г., 35 през 2021 г. В тези води стават 75% от докладваните отвличания на кораби в световен мащаб, 100% от 14-те отвличания на екипажи, 75% от докладваните инциденти със заложници и двама ранени членове на екипажа през 2023 г., според Международното морско бюро.
Превод: Ганчо Каменарски