Три сестри убиха баща си, 14-годишно момиче умря от глад, баща уби децата си... Съседите разказват постфактум, че са чували заплахите на бащата и са виждали, че момиченцето е недохранено, знаели са, че бащата е неадекватен и дори са слушали как убива децата си, но разказват сега, тогава са мълчали. Така започва материалът на руското издание ТОК за домашното насилие в Русия и всичко звучи до болка познато и у нас.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Добре е да се разбере, че жертвата на домашно насилие почти никога няма да потърси помощ сама. 60% от хората, попаднали в подобна ситуация в Русия, не се обръщат към полицията. 80% от обърналите се към полицията не са доволни от оказаната помощ.
В Русия от 2017 година насам за домашно насилие се прилагат административни наказания - заради промяна в Руския наказателен кодекс. Адвокатите поясняват, че след промяната в законодателтството в Русия пострадалият сам трябва да доказва травмите си и да събира доказателства. Естествено, когато си в потиснато състояние и без юридическо образование, е много трудно да се справиш сам, коментират експертите.
"Като я бие защо стои там? Да си тръгне!"
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Психологът Татяна Орлова обяснява защо това не е толкова лесно: "Това е капан. В повечето случаи жертвата сама е избрала партньора си и чувства вина, че с него самия или с нея нещо не е наред. Второ, тя се надява, че насилникът ще се промени и тя ще се справи със ситуацията".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Децата са си техни, ще ги възпитават, както сметнат за добре."
Психолозите съветват - когато знаете, че родител упражнява насилие над детето си, да подадете сигнал. Едно оплакване е по-добре от нищо.
"Това не е моя работа, а работа на полицията."
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Полицията и съдът са представители на обществото, в което подобни неща се считат за нормални. Преди мъжът на Маргарита Грачова да отсече китките ѝ в гората (бел. ред. - случаят е повече от ужасяващ), тя вече е била при участъковия и му е казвала, че мъжът ѝ я е карал в гората и я е заплашвал. Участъковият е провел "обяснителна беседа". Той има възможността да помогне и възможността да игнорира... Така е, докато повечето хора казват: "Това не е мой проблем, не ме занимавайте, имам си достатъчно проблеми".
Докато отношението на повечето е такова, ето какво може да направите, ако сте жертва на домашно насилие. Важно е да разбирате какво може да направите ако сте жертва на домашно насилие.
1. Да осъзнаете, че вие не сте виновни за това.
2. Да се свържете с кризисен център, където психолози и експерти ще ви подскажат как да действате и ще ви окажат юридическа помощ.
3. Задължително регистрирайте последиците от насилието и се обърнете в полиция.
Домашното насилие не е проблем на едно семейство, това е социален проблем, който касае всекиго в обществото. Ако досега не ви се е случвало подобно нещо, това не означава, че няма да засегне някой от вашите близки, деца, внуци и т.н.
Ако някой бие, обижда, унижава жена, дете или другиго, не подминавайте със затворени очи и уши. Сигнализирайте в полицията, в специализираните центрове, дайте гласност на случая. Именно пълното ни безразличие развързва ръцете на тези морални изроди. Те не се страхуват от нищо, чувстват се безнаказани, заплашват, присмиват се, насочват оръжие, държат в страх дома си, целия район... Крайно време е да се осъзнае, че това не е техен семеен проблем, а наш, общ, човешки и не ни е все едно!