Пътуването на украинския президент Володимир Зеленски до Европа и исканията за "спешна подкрепа" от Киев показаха неговото отчаяние, пише Newsweek. Украинският президент активно настояваше ЕС да предаде бойни самолети на украинските въоръжени сили. Това показва колко решителна е ситуацията.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Зеленски беше топло приет в британския и европейския парламент, както и по време на посещението му в Париж. Там президентът отправи нов призив за доставка на бойна авиация на Украйна, за което той настоява от самото начало на въоръжения конфликт с Русия. "Имаме свобода. Дайте ни криле, за да я защитим", призова Зеленски членовете на британския парламент.
„За Зеленски имаше спешна необходимост да настоява за самолетите”, каза Марсел Ван Херпен, директор на нидерландския мозъчен тръст Фондация „Цицерон” и автор на „Войните на Путин”. „24 февруари е символична дата за Кремъл, началото на миналогодишната неуспешна светкавична война“, каза той пред Newsweek.
"Зеленски не иска Кремъл да поправи провала си, а да му даде възможност да го повтори. За да се случи това, Украйна също има нужда от самолети, защото те може да са решаващ фактор за ставащото на земята", уточни той. Още: Украйна разкри: САЩ ни дава точни координати на руските цели, ние стреляме
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
За първи път Великобритания ще започне да обучава украински пилоти на изтребители по стандартите на НАТО, съобщава CNN. Но засега няма съобщения, че Обединеното кралство ще достави на Украйна самолетите, поискани от Зеленски.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Бившият офицер от британското разузнаване Филип Инграм каза, че украинският президент първоначално се е фокусирал върху подобряването на бойните способности на своите сухопътни сили, преди да поднови исканията за самолети.
„За да подкрепи маневрените действия на сухопътните сили, той трябва да постигне поне локално превъзходство във въздуха, да създаде защитен въздушен балон около настъпващите сухопътни сили“, каза той пред Newsweek.
Зеленски трябваше да поиска самолети в момента, в който имаше възможност да изпрати пилотите си на обучение, откъдето да се върнат чак през лятото. „Той знае, че ще са необходими месеци, за да се обучат украинските пилоти не само да летят, но и да се бият в западни самолети“, каза Инграм.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"Зеленски ще разбере, че няма лесни решения, но ще трябва да започне процеса на трансформация - каза Инграм. - След като пилотите бъдат обучени, за западните страни ще бъде много по-лесно да вземат решение за прехвърлянето на самолети."
Полша също се съмнява дали може да предаде бойните самолети на Киев, тъй като се страхува, че Русия скоро ще започне широкомащабна офанзива. Полският президент Анджей Дуда каза пред BBC, че изпращането на F-16 в страна съюзник е "много значимо решение", което "няма да бъде лесно за вземане".
Ако Варшава изпрати F-16, това ще създаде сериозни проблеми, каза Дуда, тъй като Полша има само 50 такива самолета и ако бъдат изпратени в Украйна, нейните военновъздушни сили ще бъдат отслабени. Дуда също каза, че F-16 имат сериозна нужда от поддръжка, така че "изпращането на няколко самолета само по себе си не е достатъчно". Още: Дори при руски ядрен удар - 90% от украинците искат бойните действия да продължат
Варшава предоставя на Киев значителна военна помощ. Тя координира усилията за изпращане в Украйна на западни танкове, като произведения в Германия Leopard 2.
Според президента Дуда Полша е член на НАТО и решението за прехвърляне на самолети в Украйна трябва да бъде взето съвместно с Алианса, който не иска да участва пряко в конфликта с Русия.
Преди Анджей Дуда френският президент Еманюел Макрон също се усъмни в решението за доставка на самолети на НАТО за Украйна. Макрон счита, че дори европейските съюзници да решат да изпратят самолети, това няма да е "през следващите седмици".
Подобни изявления на лидерите на Полша и Франция показват, че въпреки активната подкрепа за Киев, западните съюзници изпитват значителни логистични и политически трудности с доставката на самолети на НАТО за Украйна.
Превод: Ганчо Каменарски