Преди специалната среща на НАТО министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн предупреждава Алианса да не прекратява мисията за обучение в Ирак. В интервю за германския национален ежедневник Die Welt, предоставено от агенция "Фокус", той косвено разкритикува убийството на иранския генерал Касем Сюлеймани по нареждане на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, но същевременно подчерта, че „европейците никога няма да се ангажират военно в Близкия изток“.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
„Единственото, което европейците могат да направят, е да предадат на Иран и на американците, че и двете страни трябва да се ангажират с отслабване на напрежението. Европейският съюз трябва да работи, за да гарантира, че няма да има война в Близкия изток. Трябва да говорим с всички страни и да гарантираме, че каналите за комуникация между Техеран и Вашингтон ще бъдат възстановени“, подчерта външният министър на Люксембург в отговор на въпрос какво би могъл да направи ЕС в създалата се ситуация след убийството на командира на спецчастите „Кудс“ на иранската революционна гвардия.
„Единственото ни оръжие е дипломацията, европейците никога няма да се ангажират военно в Близкия изток“, категоричен бе Аселборн.
На въпрос кал ЕС ще се справи с колапса на споразумението за ядрената програма на Иран, люксембургският политик отговори: „13 години се борихме за това Иран да не създаде атомна бомба и през 2015 г. бе постигнато споразумение с Америка, Русия, Китай и Иран. В същото време многократно сме казвали, че външната политика на Иран в страни като Йемен, Сирия и Ливан не може да се толерира при никакви обстоятелства. Европа никога не е била сляпа за разрушителната външна политика на Техеран. Но сега трябва да направим всичко възможно, за да убедим Иран да се придържа към споразумението. Ако това не се случи, ще се стигне до драматични последици…Европейците вече не могат да оказват никакво дипломатическо влияние в подкрепа на Иран. Атомната спирала ще продължи да се върти. След това страни като Саудитска Арабия, Египет и Турция скоро биха започнали да разработват свои собствени атомни бомби“, предупреди Аселборн.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Коментирайки специалната среща на НАТО, която генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг насрочи, външният министър на Люксембург подчерта: „Обучителната мисия на НАТО в Ирак трябва да продължи и в бъдеще, тъй като само иракските сили за сигурност досега не бяха в състояние да удържат под контрол тежката ситуация в страната и да гарантират стабилност. Следователно се нуждаят от добро обучение от страна на Алианса. Би било грешка, ако НАТО реши на специалната си сесия в понеделник окончателно да прекрати мисията в Ирак. И също би било сериозна грешка, ако Багдад наистина изгони приблизително 5000 американци и други сили от коалицията срещу „Ислямска държава“. Надявам се да не стигне толкова далеч. Защото това би било драматично за ситуацията със сигурността“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Die Welt припомня, че американците са ликвидирали един от най-опасните „терористи“ - Касем Сюлеймани, и в тази връзка пита Аселборн дали американците все пак не заслужават повече подкрепа от останалата част от Запада.
„По-голямата част от западните страни призоваха за деескалация на ситуацията в Близкия изток в отговор на убийството на Сюлеймани. Това беше правилно. След фаталните сблъсъци в Близкия изток през последните десетилетия, наистина бих очаквал опити за разрешаване на кризата в този регион чрез дипломатически средства. В Близкия изток няма нито един пример, при който даден конфликт да бил разрешен с оръжие“, коментира Аселборн.
„Америка е голяма и важна страна с дълга демократична традиция. Иран е страна с много прекрасни хора. Тези две държави не трябва да са във война помежду си. Би било от полза за цялото човечество, ако Вашингтон и Техеран възстановят дипломатическите отношения“, допълни външният министър на Люксембург.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)