Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Война и срещу планетата: Земята е пренебрегваната жертва от окупацията на Русия

16 юни 2023, 21:00 часа • 7715 прочитания

Военният конфликт в Източна Европа взе хиляди жертви и милиони хора станаха вътрешно разселени. Градове бяха изравнени със земята, военните действия донесоха неизмерими страдания на хиляди хора. Този конфликт, който изглежда няма да приключи скоро, има друга, често пренебрегвана жертва - нашата планета. Съвременната война има огромно въздействие върху околната среда, което се разширява поради многостранното и сложно разнообразие от краткосрочни, средносрочни и дългосрочни последици.

Конфликтът доведе до значителни разходи за преодоляване на екологичните последици. Високата консумация на изкопаеми горива допринася за образуването на огромен въглероден отпечатък. В някои случаи унищожаването на екосистеми, причинени от военни действия, може да бъде необратимо. Тези ефекти ще се усещат дълго след приключване на боевете, както на местно, така и на глобално ниво.

Според Програмата на ООН за околната среда конфликтът е причинил аварии в ядрени и други енергийни инфраструктурни съоръжения, от резервоари за съхранение на петрол до петролни рафинерии, сондажни платформи, газопроводи и нефтопроводи. Извънредната ситуация се наблюдава в мини, промишлени съоръжения дори и в предприятия за преработка на селскостопански продукти.

Всичко това доведе до множество епизоди на сериозно замърсяване на въздуха, както и на подпочвените и повърхностните води. Малко повече от година след началото на конфликта щетите от замърсяването на почвата, водата и въздуха възлизат на около 52 милиарда долара. И тези разходи ще растат. Още: Economist: Европа няма да е същата след края на войната в Украйна

Екологичните разходи обаче не се ограничават до пряко унищожаване на природата в регионален мащаб. Например, към днешна дата повече от 2 милиона хектара гори са унищожени, много екосистеми са изчерпани, а редки ендемични видове са под заплаха от изчезване. Има и глобални разходи. Например, поради военния конфликт, около 33 милиона тона CO2 бяха допълнително изхвърлени в атмосферата. И това не включва тези 23 милиона тона СО2, получени в резултат на пожари по време на военните действия. Освен това войната предполага, че в резултат на възстановяването на разрушена или повредена инфраструктура и сгради в атмосферата ще бъдат изхвърлени още 49 милиона тона газ. Дори без да се вземат предвид възможните разходи за възстановяване, тези емисии са еквивалентни на въглеродния отпечатък на цяла държава, като Гърция или Беларус, пише италианското издание Il Fatto Quotidiano.

Военният конфликт е толкова вреден за околната среда и защото много от превозните средства и оборудването, използвани в битка, са много „мръсни“. Например, резервоарът на модерен танк, като Leopard 2 има капацитет от 1200 литра, което е достатъчно за изминаване на около 200 километра по земя или малко над 300 километра по асфалтирани пътища. Разходът на гориво е много висок: от 3 до 5 литра на километър - това би било достатъчно за 100 автомобила.

Докато някои икономисти твърдят, че променящите се цени на енергията ще ускорят прехода от изкопаеми горива към възобновяеми източници, конфликтът в Украйна е един от най-големите замърсители на околната среда на планетата досега. Опазването на природата и елементарните стандарти за екологична безопасност останаха на заден план. Те бяха изтласкани от по-належащи нужди и последиците от войната. Например руските войски са изкопали дълбоки окопи в защитения Чернобилски резерват, който е забранена зона след ядрената катастрофа през 1986 г. В същото време те може да са извлекли опасни радиоактивни вещества от земята, което е изпълнено с риск от индивидуална инфекция и не само.

Руско-украинският конфликт отслаби, ако не и напълно унищожи екологичните стандарти и стандартите за сигурност, тъй като и двете страни увеличиха военното производство. Това може да доведе до намаляване на икономическите инвестиции на съвоюващите западни държави, европейци и американци, за да се насърчи устойчивото развитие на бедните страни. Администрацията на Байдън е обещала повече от 11 милиарда долара годишно на развиващите се страни за тази цел до 2024 г. 

Сега, когато настъпването на истинска екологична катастрофа става все по-очевидно, необходимостта да се противопоставим на нея става по-разбираема и важна. След края на конфликта непосредствените усилия за възстановяване няма да се съсредоточат върху околната среда, а върху изграждането на жилища и инфраструктура, възобновяването на услугите. Това е съвсем разбираемо. Но почистването на последствията от замърсяването и възстановяването на околната среда ще бъде от решаващо значение за здравето на хората, засегнати от войната, за връщането им към нормален живот и за предотвратяването на по-нататъшни щети на планетата. Още: Буферните държави - жива ли е тази концепция за международен мир?

Като изключим украинския конфликт, непреките смъртни случаи, причинени от войните след 11 септември, се оценяват на 3,6-3,7 милиона души. Такива данни са дадени в изследването на Стефани Сауел „Как смъртта оцелява във войната“. (Провидънс, 2023 г., Институт Уотсън на университета Браун.)

Към тази зашеметяваща жертва се добавя фактът, че унищожаването на икономиката, обществените услуги и околната среда остави милиони хора със здравословни проблеми. Броят на непреките смъртни случаи расте постепенно, но много стабилно.

През 2021 г. САЩ изтеглиха войските си от Афганистан, слагайки официално край на война, започнала преди 20 години. Днес обаче афганистанците страдат и умират от причини, свързани с екологията повече от всякога. И няма да е изненада ако украинският конфликт, дори след така желания край, тръгне по подобен път.

Автор на статията: Ренцо Росо, преподавател по хидротехническо и морско инженерство и хидрология в Милано

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес