Неофициалната игра "ами ако" се играе на петия етаж на офис сграда близо до Белия дом. Тази симулация включва военен отговор на САЩ на евентуална китайска инвазия в Тайван през 2026 г. Въпреки че ситуацията се развива по американски модел, се оказва, че в случай на победа САЩ и Тайван ще понесат огромни загуби. Това пише Тони Капачио в материал за Bloomberg.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"Резултатите показват, че макар и не във всички, но в повечето сценарии, Тайван може да отблъсне нахлуване. Това обаче ще има сериозна цена, както за инфраструктурата и икономиката на Тайван, така и за американските сили в Тихия океан", каза Марк Канчиан, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), където се разиграва военната симулация.
Пенсионирани генерали и офицери от ВМС на САЩ, бивши служители на Пентагона и анализатори от CSIS ще разиграват варианти поне до септември. Те обмислят различни сценарии, докато местят сини и червени кубчета и малки дървени квадратчета по карти на Западния Пасифик и Тайван. Резултатите от работата се планира да бъдат публикувани през декември.
В повечето сценарии по подразбиране Китай нахлува в Тайван, за да принуди острова да се обедини с Китайската народна република (КНР), а САЩ решават дали да се намесят и да изпратят военни на острова. Съгласието на Япония за използване на американски бази, разположени на нейна територия, също се счита за даденост, въпреки че самата Япония се въздържа от пряка намеса, запазвайки си такова право само в случай на нападение срещу собствената ѝ територия. В сценариите не се използват ядрени оръжия - вземат се предвид само тези, които страните вече са демонстрирали или планират да приемат до 2026 г.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Неотдавнашните изстрелвания на ракети от Китай в отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван потвърдиха вероятни намерения на Пекин, които вече са включени в сценариите.
"Досега в 18 от 22-та рунда на играта китайските ракети са потопили значителна част от наземните флоти на САЩ и Япония и са унищожили стотици самолети още преди да излетят", разказа Канчиан, който е служил като анализатор в Белия дом и е пенсиониран полковник от морската пехота на САЩ. Но, по думите му, въздушните и морски контраатаки на САЩ и съюзниците му в Тихоокеанския регион (най-мощните са Япония и Австралия) ще ударят уязвимия китайски амфибиен и надводен флот, потапяйки около 150 китайски кораба.
"Причината за големите загуби на САЩ е, че те не могат да проведат рационално организирана кампания за унищожаване на китайската отбрана, преди да се приближат. Съединените щати трябва да изпратят сили, за да атакуват китайския флот, особено десантни кораби, преди да установят превъзходство във въздуха или по море, За да добиете представа за степента на загубите, в последния разигран сценарий Съединените щати загубиха повече от 900 изтребители за 4 седмици. Това е около половината от арсенала на американските ВМС и ВВС", сподели Канчиан.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Китайските ракетни войски имат значителна разрушителна мощ и затова специална роля в конфликта трябва да играят американските подводници и бомбардировачи с ракети с голям обсег. "За тайванците най-важни са противокорабните ракети и в по-малка степен военните кораби и самолети. На корабите ще им е трудно, докато китайците разполагат с ракети с голям обсег", каза Канчиан.
Участниците във военната игра все още не са изчислили броя на жертвите или огромните икономически последици от конфликта между САЩ и Китай, двете най-големи икономики в света.
Отбранителната способност на Тайван е особено важна част от сметките, тъй като неговите сили ще бъдат заети да задържат китайски войски, нахлуващи от юг, както предполага един от разиграните сценарии.
"Успехът или неуспехът на сухопътната война зависи изцяло от тайванските сили. Досега, във всички варианти, китайците успяваха да създадат плацдарм, но в повечето случаи не са могли да го разширят. В няколко случая китайците успяха да държат под контрол част от острова, но не целият", заяви Kaнчиан.
Произведените в САЩ противокорабни ракети Harpoon и оръжия местно производство ще играят значителна роля в оперативното унищожаване на китайските десантни сили, въпреки че флотът и половината от военновъздушните сили на Тайван най-вероятно ще бъдат унищожени още в първите дни на конфликта.
"Тайван е голям остров и армията не е малка. Професионална армия не можа да бъде създадена, а наборниците служат само четири месеца, но остават важен елемент. Тайванската армия не е това, което трябва да е", каза Ерик Хегинботам, главен изследовател в Центъра за международни изследвания към Масачузетския технологичен институт.
По-смущаващо от други констатации във Вашингтон е, че скъпоструващите последици от разиграното досега дори не са най-предизвикателните. "Все още не сме обмислили най-песимистичните сценарии, при които Китай може да завладее целия остров", каза Канчиан. В оставащите четири кръга анализаторите ще разгледат и редица алтернативни сценарии, включително забавяне на транзита на американски войски, строг неутралитет на Япония и Китай.
Дейвид Очманек, старши учен по отбраната в Rand Corporation и бивш заместник-министър на отбраната, каза, че симулациите на Центъра за стратегически и международни изследвания, в които той също участва, са били добре организирани и адекватно конструирани. Очманек е участвал в повече от дузина китайско-американски военни игри преди това, както тайни, така и не, и този път заключенията, каза той, са почти идентични с направените по-рано. Ключът към "всяка добра игра се крие в опитни играчи, които могат добросъвестно и креативно да имитират действията на въоръжените сили на своята страна, както и съдии – по същество арбитри – които могат надеждно да оценят резултатите от сблъсъци и битки", обобщи Очманек.
Правителства и различни организации по цял свят провеждат военни игри. Но според инструкциите за участниците в проекта CSIS, въпреки че и Пентагонът вече е играл много подобни военни игри, всички те продължават да са класифицирани (засекретени). В резултат на това има много малко информация, достъпна за обществеността. Настоящият проект има за цел да запълни тази празнина и да насърчи обществеността да обсъди организационната структура и цялостния курс на американската армия.
ОЩЕ: Продължителна, кървава и много скъпа: ще избухне ли война между Китай и Тайван?
Автор: Тони Капачио. Той пише за Task & Purpose на Bloomberg, като обхваща теми, свързани с военните въпроси и темите за отбрана
Превод: Ганчо Каменарски