Нека уточним още в самото начало: Исландия не е въвела четиридневната работна седмица навсякъде. Но работното време на много служители в страната е било значително намалено при запазване на нивото на заплащане. Исландия се реши на тази крачка, защото няколко изследвания показаха, че при по-ограничено работно време служителите са по-ефективни и същевременно по-здрави и доволни.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Всичко започва през 2015-а и 2017-а година. Тогава общината в Рейкявик и исландското правителство одобриха два мащабни експеримента, в които се включили над 2500 общински и държавни служители. Тяхната работна седмица е била намалена от 40 на 35 или 36 часа, а заплащането им останало непроменено. В експеримента участвали както служители в администрацията, така и работещи в детски градини и в болници. Тези 2500 участници отговарят на около 1% от населението на Исландия, което е около 360 000.
По-продуктивни и по-щастливи
Основните резултати от експеримента, който е приключил през 2019 година, сочат, че продуктивността на участващите в него или се е запазила същата, или дори е нараснала - въпреки намаленото работно време. "Благосъстоянието на работещите нарасна много силно по различни показатели - било то по отнешение на стреса, здравето, баланса между професионалния и личния живот", се казва в доклада на Организацията за устойчива демокрация в Исландия (Alda) и британския мозъчен тръст Autonomy.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Опасенията, че ограниченото работно време ще доведе до нуждата от повече извънредни часове също не се оправдават. "Експериментите опровергават тези страхове", се казва в доклада. Служителите действително са работили по-малко, но са организирали работата по-добре, например чрез по-кратки и по-ефективни срещи. Мениджърите също са се възползвали и са работели по-малко.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
И предишни изследвания са потвърждавали ефективността на подобни мерки. Затова и работодателите в частния сектор не се противопоставят на въвеждането им: през последните две години работното време в тарифните трудови договори беше сериозно намалено.
Според актуалните данни, 170 000 работещи вече се възползват от нововъведенията. А всъщност броят на трудово заетите в Исландия е около 197 000. Тоест над 85% от работещите исландци вече работят по-малко или имат възможност да преминат на по-кратък работен ден. Повечето от тях работят 36 часа на седмица, а за някои работни места са възможни дори 32 часа.
В много случаи промените могат да бъдат приложени без да възникнат допълнителни разходи за фирмите. Разбира се, това не винаги е възможно, особено в сектора на здравеопазването, където трябва да се наеме допълнителен персонал. Според проучването обаче допълнителните разходи за исландското правителство са управляеми и възлизат на малко под 0,5% от общия бюджет.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
И в Германия говорят за четиридневна работна седмица
Под въпрос е дали заключенията от Исландия са валидни и за други страни, тъй като според Евростат исландците са работили значително повече от другите скандинавци или от германците. Средното седмично работно време за служители на пълен работен ден в Исландия е било 44 часа през 2019 - последната година, за която са налични общоевропейски данни. В Дания и Норвегия е било почти 39 часа, във Финландия и Швеция - 40, в Германия - 41 часа.
Статистиката за действително отработените часове годишно обрисува различна картина. Според данните на Организация за икономическо сътрудничество и развитие, най-малко работят хората работят в Германия - 1332 часа годишно. Исландия е на десето място с 1435 часа.
По-краткото работно време е тема и в Германия. Съвсем наскоро синдикатът IG Metall призова за въвеждането на четиридневната работна седмица. Тяхната мотивация обаче е по-скоро запазването на работните места при структурни промени, например в автомобилната индустрия, а не толкова благосъстоянието на служителите.
Източник: Дойче веле