Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Великобритания принуждава данъчните райове да станат по-прозрачни

19 април 2016, 17:45 часа • 667 прочитания

„Панамските документи“ не само разкриха тайните финансови операции на хиляди богати и заможни хора по света. Те са и напомняне, че цели държави може да са потайни, и най-вече Великобритания.

Според Организацията „Мрежа за данъчно правосъдие“ (TJN), обединяваща данъчни анализатори, Великобритания и бившите ѝ колонии заедно са считани за най-потайните данъчни режими в света. Организацията поставя Обединеното кралство на 15-то място за 2015 г., но като индикация за глобалното влияние на страната над една четвърт от водещите 25 територии в Индекса за финансова потайност са бивши британски колонии, които имат правни и административни връзки с Великобритания. Това включва карибски територии като Британските Вирджински острови и Каймановите острови, както и европейските данъчни райове Джърси и Гърнзи в Ламанша.

Всички те са острови, радващи се на значителна автономия и имат собствени законодателни органи. Всички те предлагат ниско или никакво пряко данъчно облагане върху доходите на своите жители. И никой от тях не е независима държава.

TJN посочва, че ако Великобритания бъде оценявана заедно с тези задморски владения, то тя ще се изстреля от 15-то на върха на нейния Индекса за финансова потайност, изпреварвайки Швейцария, Хонконг и Сингапур.

„Панамските документи“ хвърлиха светлина върху финансовите операции на приятели и роднини на световни лидери.

Джереми Корбин. Лидер на основната опозиционна Лейбъристка партия, смята, че документите показват още защо Великобритания трябва да направи преоценка на своите отношения с бившите си колонии.

Корбин каза, че Великобритания трябва да направи повече да принуди местните правителства да направят така, че данните им за собствеността върху компаниите и данъците да са по-прозрачни, и тази информация да бъде редовно споделяна с полицията, за да не бъдат островите използвани просто средство за пране на пари.

Договорите, регулиращи бившите британски колонии, позволяват на правителството в Лондон да разпусне демократично избраните им законодателни органи и да наложи директно управление от Лондон.

За последно това се е случвало през 2009 година, когато Обединеното кралство отмени конституцията на островите Търкс и Кейкос,след обвинения в корупция сред управляващата класа. Демократичното им управление беше възстановено след три години.

Корбин казва още, че последните разкрития са показали, че британците, понесли няколко години на съкращаване на социалните разходи и други, не толерират огромни количества пари да бъдат местени в офшорни зони от супербогатите с цел избягване на облагане.

Премиерът Дейвид Камерън, самият той попаднал под критики по повод на офшорен тръст на баща му, обяви, че бившите британски колонни вече ще споделят данъчна информация с властите в Лондон.

Anadolu Agency

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес