Посещението на българския премиер Бойко Борисов в САЩ и срещата му с американския президент Доналд Тръмп получи сериозен отзвук, но беше отразена обичайно повърхностно от българските медии. Срещата може да бъде разгледана в няколко аспекта, като за Тръмп тя е изцяло насочена към външната политика, докато за българския премиер по-скоро ползата може да бъде за вътрешна експлоатация.
Енергетика
Това е темата, която получава най-голям отзвук сред чуждите медии и изглежда представлява най-сериозен интерес за американската страна. Асошиейтед прес отбелязва, че Тръмп и българският лидер са обсъждали енергетиката и НАТО. Агенцията посочва, че двете страни са публикували съвместно изявление, в което от САЩ посочват, че приветстват аспирациите на България да стане регионален газов хъб. "България, която беше близък съюзник на Москва през Студената война, по-късно се присъедини към НАТО и към ЕС, но продължава да разчита на Русия за енергийните си доставки", пише агенцията. "По време на срещата на Тръмп и Борисов двамата лидери са обещали да увеличат доставките на природен газ от различни и надеждни източници и да диверсифицират българския енергиен сектор", посочва още агенцията. “Администрацията на Тръмп има намерение да прати технически експерти в страната, за да работят с техните български колеги, за да намерят начини за по-нататъшно сътрудничество по енергийни проекти, в това число и ядрени, се казва още в публикацията.
Както е известно, американски и руски компании открай време работят съвместно по строителството и експлоатацията на ядрени централи. Сравнително нов момент е, че Westinghouse изработват горивни касети за руските реактори ВВЕР.
В рамките на политическото говорене някои експерти биха казали, че това е „енергийна диверсификация“. По-скоро обаче може да се разгледа като научно-изследователска и развойна дейност – да се провери дали компания, която не е оригиналният производител на реакторната инсталация може да произвежда гориво за нея. И това да е безопасно
Истинската енергийна диверсификация обаче е многоаспектна. Тя включва както диверсифициране на доставчиците, така и диверсифициране на енергоизточниците. Не става въпрос само за природен газ или нефт. Има и други, много по-конкурентни заместители, както по икономически, така и чисто по физико-химични показатели. За тази диверсификация не се говори много.
САЩ са подкрепили изграждането на интерконекторите между България и Гърция и Сърбия, както и придобиването на дялове от българската държава в плаващия терминал за втечнен газ в Александруполис, "за да се възползва (България - б.р.) в максимална степен от надеждните и изгодни доставки на втечнен природен газ от американски производители".
Съединените щати проявяват интерес и към участие в изграждането на АЕЦ “Белене”, както и към доставяне на американско ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй” от 2021 г.
"Още другата седмица ще дойдат американски експерти да видят АЕЦ “Белене” и “Козлодуй", каза Бойко Борисов пред журналисти след срещата в Белия дом. Той посочи, че съществува възможност турбината на АЕЦ “Белене” да бъде доставена от американска компания.
Американските издания "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост", известни с ориентацията си към демократите, акцентират, че високопоставен представител на американската администрация, информирал журналистите за резултата от визитата, е казал, че САЩ са заинтересовани от износ на втечнен природен газ за България и други страни от региона.
Оръжейна промишленост
Американският президент Доналд Тръмп е представител на военно-промишления комплекс на страната. Във видео, излъчвано на живо, президентът Тръмп оцени високо факта, че България е закупила американско военно оборудване, което е "най-доброто в света", а малко по-късно определи Борисов като "премиер, когото много харесваме". Било е отбелязано неотдавнашното закупуване от България на самолетите F-16. Тръмп е похвалил и решението на България да увеличи разходите за отбрана и да работи с други съюзници от НАТО, за да постигне целевите разходи за отбрана до 2024 г. България е за пример на Германия. Трябва да им кажеш, че разходите ви за отбрана са над 3 процента от БВП, заяви Тръмп към премиера Бойко Борисов.
Русия и Черноморския регион
Министър-председателят Борисов съобщи, че част от разговора е бил посветен на заплахите за сигурността на България. Американската страна е повдигнала въпроса за пътуването на председателя на движение “Русофили” Николай Малинов в Русия, докато той е обвинен за шпионаж в България. Двете страни изразяват готовност за подкрепа на институциите “участващи в разследването и разкриването на нарушения на българското законодателство от страна на злонамерени чуждестранни фактори и потвърждаваме правото на България да определя своето собствено бъдеще”, се казва в заключителното комюнике от срещата. САЩ и България ще разработят "пътна карта" за противодействие срещу заплахите за сигурността в Черноморския регион, се посочва още, което представлява интерес за руските медии, отразили събитието.
Мотивите на Борисов за посещението в САЩ
"Вие тука си се карайте, при нас има място и за републиканци, и за демократи", беше посланието на Бойко Борисов към САЩ. Това изказване беше направено при с ръководствата на Международния републикански институт (IRI) и Националния демократичен институт (NDI). Това изказване на Борисов добре обрисува опитът му да се подсигури опитвайки се да се разбере, както новата американска администрация, така и с "дълбоката държава", в която демократите все още играят огромна роля. Българският премиер едва ли е забравил за скандала "Апартаментгейт", който тръгна именно от медия с финансиране от САЩ. Това е много трудно постижимо, защото демократите и републиканците в САЩ представляват различни интереси и влияния, като Тръмп е противник на напълно глобализираната политика, важно е да се има предвид и противопоставянето между финансовия и промишления капитал.
Интересът към Борисов в САЩ - като към джудже
Усещането, че в САЩ изобщо не обърнаха сериозно внимание на визитата на българския премиер Бойко Борисов, беше затвърдено от Fox News. Телевизията е една от малкото традиционни медии, към които американският президент Доналд Тръмп показва положително отношение и счита за "приятелска". Но точно тя направи сериозен гаф при отразяването на гостуването на Борисов – Fox News обяви, че българският премиер всъщност е министър-председател на Белгия, макар че накрая на репортажа говорителят поправи грешката в изписването.
Освен тази грешка, американските медии се интересуваха много повече от процедурата по импийчмънт и всъщност нито една медия отвъд Океана не зададе въпрос, касаещ срещата между Тръмп и Борисов. "Бяха по-приятелски настроени, отколкото очаквах", сподели американския президент на българския премиер в края на импровизираната пресконференция. Показателно е и, че самият Тръмп не коментира срещата в Twitter директно, а пресподели пост в микроблог мрежата на официалния профил на Белия дом. Всеизвестно е, че американският президент използва Twitter като платформа за политически послания и дори често налага политически виждания първо там. Същото впечатление остави и делегацията, която посрещна Борисов на летището. Това отношение обаче не е насочено пряко единствено към Борисов, заради фамилиарното му отношение към американската посланичка, но и цялостно към България. Защото в геополитически план, Борисов може и да похвали САЩ като велика демокрация, но отсреща нищо не подсказва отношение към България, като към велика нация.