Командирът на батальона завива наляво в траншеите и се вмъква в тясна, черна като катран дупка. Стените и таванът са покрити с парчета плат. Той отдръпва една клапа и на лунната светлина отвън оглежда врага по-долу.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Украинските правителствени сили са заели стратегическа позиция по демаркационната линия в техния осемгодишен конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти. Александър, командирът на батальона, обяснява, че прозорчето за наблюдение не може да се оставя дълго отворено, защото сепаратистите може да го забележат и да се прицелят.
"Каквото и да прави или да не прави Русия, ние наблюдаваме", казва той, имайки предвид както сегашното противопоставяне със сепаратистите, така и потенциална война с Русия. Подобно на останалите украински военни, интервюирани от The Washington Post, Александър разкрива единствено първото си име и своя чин от съображения за сигурност.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Източник: GettyImages
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Александър е един от близо 209 000 украински военни, които ще защитят страната в случай на нова атака от Русия. Те са изправени пред наемници, спонсорирани от Москва, още от 2014 г., когато Русия нахлу и анексира Крим и войната със сепаратистите избухна в източния регион Донбас. До момента в тези сблъсъци са загинали около 14 000 души и жертвите не секват.
За тези години армията на Украйна се промени и беше въоръжена и обучена с помощта на САЩ и съюзниците им от НАТО. Въпреки това пред очертаващата се сега много по-сериозна заплаха, въоръжените сили на Украйна ще се изправят до голяма степен сами.
Има ли риск от война между Русия и НАТО - ултиматум, предпоставки и отговор
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Украйна не е част от НАТО, а Русия изисква от Запада писмена гаранция, че никога няма и да бъде. НАТО отхвърли искането на Кремъл, заявявайки, че неговата политика на отворени врати остава. Същевременно обаче Съединените щати и Алиансът заявиха, че няма да разположат военни сили в Украйна в случай на руска атака. Армията на Украйна едва ли може да се мери по какъвто и да е показател с руската, която я надвишава четирикратно. Русия харчи повече от 61 милиарда долара за отбрана годишно в сравнение с приблизително 6 милиарда долара на Украйна.
Източник: GettyImages
И докато силите на Москва се модернизираха, Киев разчита основно на Запада за противотанкови и противовъздушни ракети. Арсеналът му все още включва съветски реликви. Според военни експерти, украинската армия е зле оборудвана, за да спре въздушно или морско нападение, макар че армията ѝ може да се справи по-добре на земята, където води бойни действия вече от осем години. "Защитата на Украйна е наша работа. Но ако някой ни помогне, ще сме благодарни", казва Александър.
Руският парламент поиска Путин да признае Донецк и Луганск за независими
За да обиколи различните позиции, Александър трябва да се качи на камион ГАЗ-66. Един войник го описа като най-мразеното превозно средство в украинската армия. ГАЗ-66 датира от времето на Съветския съюз. Пътуването в него сред гъстата черна кал е разтърсващо изживяване, подобно на яздене на механичен бик.
Достигайки до следващата траншея, виждаме, че батальонът копае нови окопи — трета отбранителна линия. Александър казва, че това се случва периодично – за да се държи врага на ръба и да не е сигурен в местоположението ни, обяснява той.
Александър не е доволен от напредването на работата и прави саркастична забележка, че поне има WiFi. Тук е един от първите рутери.
Източник: GettyImages
Позицията в Новотроицко се смята за сравнително лека задача – тук е по-малко напрегнато, отколкото в други точки по предната линия. Преди години това също е била гореща точка, но украинците си върнаха хълма от сепаратистите и сега удържат позициите си. Но спокойното статукво на аванпоста може да се промени във всеки един момент.
В мазето на изоставена украинска къща Александър показва импровизирания си "команден център". Настоява обаче да не се снима, защото оттук ръководи дейността на своя батальон. В стаята има три бюра, всяко със свое обозначение – S2 или разузнаване, ADA или артилерия за противовъздушна отбрана и FSO - командването на огневата поддръжка.
На друго бюро от другата страна на стаята, миниатюрни украински и американски знамена образуват буквата V. На горния етаж има стая с табела S1, която служи за нещо като административен офис. Натискът на Киев да реформира армията си започва с дребните детайли, като приемането на американския военен жаргон. "Една крачка по-близо до НАТО", казва Александър, след което добавя: "Надявам се поне".
През 2011 и 2012 г. Александър е участвал в международна програма за обучение във Форт Бенинг в Джорджия и във военновъздушната база Лейкленд в Сан Антонио. Престоят там му е показал колко много липсва на армията на собствената му страна - дори по отношение на основни неща като подходящи ботуши или каски.
"Това ме промени", казва Александър, който се е върнал в Украйна през 2012 г. Разликата той усетил в чисто психологически план, виждайки "това, което имахме, и това, което беше възможно да имаме и да бъде приложено". Две години след като Александър се прибира у дома, Русия превзема Крим с малка съпротива, а Украйна е хвърлена във война, която принуждава армията ѝ да се модернизира, докато се сражава в окопи в стила на Първата световна война. Все пак Александър бърза да защити траншеите: "Видях нещо подобно и във Форт Бенинг".
Щабът е на три етажа, ограден отвън от контролно-пропускателни пунктове с въоръжена охрана. Столовата е на няколко пресечки по-надолу, в друга изоставена къща. Преди това е било оживено село, в което са добивали въглища, но сега са останали само 30-ина души. Бездомните кучета вече толкова са отвикнали да виждат цивилни, че лаят по всеки, който не е облечен във военна униформа.
Източник: GettyImages
Времето тук минава в непристойни закачки и груби шеги. Един от редниците, Евгени, е известен като местният татуист и тази вечер услугите му са резервирани. Той татуира голямо изображение на валкирия на рамото на Богдана - символично, защото жените във въоръжените сили на Украйна често са оприличавани на жените-воини от скандинавската митология.
Войниците са спокойни, но ни най-малко не свалят бдителността си. "Не можем да си позволим да се отпуснем", казва един от тях: "Защото тогава е най-опасно".
Репортаж на The Washington Post
Още: Комикът Зеленски: Ще успее ли като на шега да измъкне Украйна?