Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна има основателна причина да се страхува от падането на Борис Джонсън

08 юли 2022, 21:00 часа • 9508 прочитания

Оставката на Борис Джонсън като премиер на Великобритания заплашва да сложи край на политическата му кариера, но също така сериозно ще навреди на позицията на Обединеното кралство на световната сцена в момент, когато то най-малко може да си го позволи. Можете да си мислите каквото искате за изключително съмнителния подход на Джонсън за уреждане на различните скандали на "Даунинг стрийт", но по ключовия международен политически въпрос на деня, какъвто е военният конфликт в Украйна, премиерът демонстрира така необходимата яснота на визията. Това пише Кон Кафлин в свой анализ за The Telegraph. Ето какво казва той:

Трагедията на Джонсън е, че ако не беше очевидната му неспособност да се придържа към точните факти, той можеше да бъде прославен като далновиден държавник. На неотдавнашните срещи на върха на Г-7 и НАТО той се опита да обедини световните лидери да бъдат единни в подкрепата си за Украйна, обеща да предостави на Киев така необходимата военна помощ и призова съюзниците да направят същото.

Пристигането в Украйна на обещаната от Съединените щати първа партида ракетни системи за залпов огън M142 "HIMARS" се отрази на ситуацията на бойното поле. Комплексите HIMARS имат по-висока точност и радиус в сравнение с всички други огневи системи, достъпни за украинците. Киев е уверен, че доставката на модерни оръжия от този калибър ще му помогне да обърне хода на конфликта в своя полза.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски се опита да изрази благодарност към Джонсън, като го нарече "страхотен човек", който "ще остане в историята" за оказаната помощ на Украйна в трудни времена. Освен това позицията на Джонсън по международните въпроси беше допълнително засилена на фона на мудните действия на други ключови съюзници.

Едва ли френският президент Еманюел Макрон ще успее да възстанови репутацията си след подлизурското си угодничество пред Владимир Путин, а германският канцлер Олаф Шолц все още не иска да признае, че Москва носи пълната отговорност за украинския конфликт. Стремежите на Вашингтон да играе традиционната си роля на лидер на НАТО непрекъснато са възпрепятствани от грешките на президента Джо Байдън.

Джонсън показа готовност да поема рискове. В началото на конфликта, когато Германия отказа да признае сериозността на украинската криза и да затвори въздушното си пространство за военен трафик, Джонсън беше в челните редици на усилията за подкрепа на украинската армия. Не се знае дали Зеленски все още щеше да е жив, ако не бяха хилядите противотанкови ракети NLAW, които Обединеното кралство изпрати в Украйна.

Моралната подкрепа, която Джонсън получи от министъра на отбраната Бен Уолъс и британския външен министър Лиз Тръс, показва, че дори в отсъствието на настоящия премиер Лондон ще продължи да играе важна роля в украинската криза. Наследникът на Джонсън обаче може да не покаже такава готовност да поема рискове и да направи всичко възможно за Киев.

Няма съмнение обаче, че всеки консервативен лидер ще свърши по-добра работа от шепата опозиционни кандидати, които в момента се борят за властта. Сър Кийр Стармър отчаяно иска да докаже своята вярност към НАТО, но същото не може да се каже за други могъщи фракции в лейбъристкото движение, тъй като много от тях твърдят, че Алиансът, а не Русия, е в крайна сметка отговорен за подхранването на конфликта в Украйна.

Твърдение: Британската армия няма боеприпаси да противостои на руската повече от седмица

Силно антинатовските настроения от крайнолевите лейбъристки депутати подтикнаха сър Сайръс да се намеси, след като бившият министър на вътрешните работи Даян Абът и бившият канцлер Джон Макдонъл поставиха подписите си под писмо от квазимарксистката коалиция "Спрете войната", която критикува намесата на НАТО. Те оттеглиха подписите си едва след като сър Сайръс заплаши да ги изключи от партията.

Бившият лидер на лейбъристите Джеръми Корбин също е подписал писмото. Неговите проруски симпатии са добре документирани: той беше единственият политик, който критикува острия отговор на британското правителство на отравянето през 2018 г. на бившия руски шпионин Сергей Скрипал в Солсбъри, Англия.

Шотландската национална партия – която би могла да подкрепи бъдеща администрация, ръководена от лейбъристите – е другата мощна опозиционна сила, която все още не иска да види нещо нередно в действията на деспотичния режим на Путин. Журналистическата кариера на бившия лидер Алекс Салмънд като кореспондент за Russia Today приключи едва когато Путин започна офанзивата си в Украйна. Междувременно колегите на Никола Стърджън от Шотландската национална партия вече се оплакват от нивото на подкрепа, което Украйна получава от британското правителство.

Джонсън може да има своите недостатъци, но поне по украинския въпрос той демонстрира качествата на истински държавник.

ОЩЕ: Руски генерал към войниците: "Нямате оръжие? Това е ваш проблем, никой няма да ви даде!"

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес