Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украински анализ: Руската ракета "Кинжал" нито е хиперзвукова, нито е непобедима

25 май 2023, 18:00 часа • 53797 прочитания

Когато Кремъл казва нещо, то винаги трябва да се приема с известна доза съмнение. А когато твърди нещо за военните си постижения, трябва да се приема със свръхдоза съмнение.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

В продължение на години руската ракета "Кинжал" беше представяна от пропагандната машина на Москва като непобедимо, авангардно хиперзвуково оръжие, символизиращо превъзходството на Русия в областта на модерните военни технологии. Реалностите на бойното поле обаче показаха истинските възможности на ракетата, известна още като Kh-47M2.

През май украинските военни успешно прехванаха първата ракета "Кинжал" с модерната система за противовъздушна отбрана "Пейтриът", предоставена от Запада. Когато украинските власти показаха отломките от унищожената ракета, пропагандният мит на Русия за нейната непобедимост рухна.

ОЩЕ: Киев: Свалянето на ракетата "Кинжал" бе истински шок за Русия

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Преди седмица пък Украйна съобщи за 6 свалени свръхзвукови "Кинжал", изстреляни срещу Киев.

"Кинжал" никога не е бил истинско хиперзвуково оръжие - предполагаема напреднала военна технология, която САЩ и Китай разработват от години, но която все още дава минимални резултати, пише Kyiv Independent в свой анализ.

"Кинжал" по същество се доближава до балистичната ракета "Искандер", адаптирана за изстрелване от свръхзвукови самолети- Неуспехът на "непобедимата" ракета пред произведената в САЩ система Patriot в Украйна е само последният епизод от унижението на Кремъл, което целият свят видя.

Как работи "Кинжал"?

В началото на 2018 г. руският диктатор Владимир Путин представи Kh-47M2 "Кинжал" по време на обръщение към руските депутати. Той каза, че това е хиперзвукова ракетна система, която е способна да достигне приблизително 10 пъти скоростта на звука - или до около 12 000 километра в час. Путин стигна дотам да нарече "Кинжал" "идеалното оръжие", което "всички водещи световни армии искат да имат".

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Според него "Кинжал" може да маневрира по траекторията на полета си към целта, което я прави невъзможна за прехващане от която и да е от действащите световни системи за противовъздушна и противоракетна отбрана.

Основният носител на "Кинжал" е произведеният в СССР Микоян МиГ-31 - един от най-бързите реактивни самолети, произвеждани някога - в модификацията МиГ-31К. Всеки МиГ-31К може да носи само една ракета "Кинжал" едновременно. Според руснаците стратегическите бомбардировачи Ту-22М3М и Ту-160 също могат да носят "Кинжал", потенциално заедно със Су-57, няколко от които Русия има на въоръжение в ограничен брой.

"Кинжал" работи приблизително по следния начин: МиГ-31К се издига на височина от около 15 км и достига свръхзвукова скорост от около 2,8 пъти скоростта на звука. След това самолетът изстрелва ракетата от стратосферата заради намаленото въздушно съпротивление, което служи като ускорител.

Според руснаците ракетата набира височина от 20 километра и следва квазибалистична траектория на полета със скорост от 10 пъти тази на звука, което уж я прави твърде бърза и твърде маневрена за откриване, предвиждане на траекторията ѝ и невъзможна за прехващане.

"Непобедимият" хиперзвуков "Кинжал" според руснаците, с използването на МиГ-31К, има оперативен обсег от около 2000 км и може да носи ядрена бойна глава.

Кремъл инвестира много в пропаганда, която представя Русия като единствен лидер в областта на хиперзвуковите технологии и освен това като първата военна сила, която някога е използвала хиперзвукови оръжия в бой. Това, което кремълските пропагандисти не искаха да разкрият за "Кинжал", беше, че тя не е съвсем нова конструкция, а модификация на ракетата "Искандер". Като тактическа балистична ракетна система с малък обсег "земя-земя" дизайнът на "Искандер" датира от 80-те години на миналия век и е широко използван и срещу Украйна.

В разгара на надпреварата за хиперзвукови ракети през 2010 г. Русия адаптира "Искандер", така че да бъде изстрелвана не от земята, а от самолет - и я нарече хиперзвукова ракетна система Kh-47M2 "Кинжал".

Но за да се нарече хиперзвуково ракетно въоръжение, не е достатъчно просто да се движи със скорост над 5 пъти тази на звука. Почти всяка балистична ракета достига хиперзвукова скорост. Това включва "Искандер", всички междуконтинентални балистични ракети или дори ракетите V-2 на нацистка Германия, използвани през 1944 и 1945 г. За да се счита за истинско хиперзвуково оръжие, ракетата трябва да има и висока маневреност при хиперзвукова скорост.

Въпреки неподкрепените с доказателства твърдения на Путин, "Кинжал" никога не е демонстрирала нещо повече от незначителни корекции на курса на полета, което е характерно за много конвенционални балистични системи.

В доклад от 2020 г. НАТО класифицира "Кинжал" като "балистична ракета с въздушно базиране", която "обикновено не се характеризира като хиперзвуково оръжие". Въпреки това, както отбелязаха от Алианса, тя често се включва в дискусиите за хиперзвуковите оръжия "поради сходства, които се характеризират с маневрен носител за повторно влизане в атмосферата".

"Определянето на "Кинжал" от страна на Русия като "хиперзвукова" ракета е донякъде подвеждащо", твърди мозъчният тръст Център за стратегически и международни изследвания, базиран в САЩ. "Почти всички балистични ракети достигат хиперзвукова скорост (т.е. над 5 пъти тази на звука) в определен момент от полета си". Така че, подобно на всяка друга аеробалистична ракета, "Кинжал" беше невъзможна мишена за украинската противовъздушна отбрана преди придобиването на "Пейтриът".

Руското министерство на отбраната също така твърди, че разминаванията в точността на ракетата се свеждат до едва 1 метър. Достигането на скорост от 10 Max - т.е. 10 пъти тази на звука - може да е и още едно от неподкрепените с доказателства твърдения на Путин, според американската медия Popular Mechanics.

Смята се, че оригиналният "Искандер" достига скорост между 6 и 7 Мах. И тъй като "Кинжал" има същия двигател, вероятно е да може да развие приблизително същата скорост, смята изданието.

Как се представя "Кинжал" в битка?

Първото потвърдено бойно ползване на "Кинжал" е на 18 март 2022 г., когато ракетата поразява склад за боеприпаси в Ивано-Франковска област в Западна Украйна.

По данни на украинските военни - друг удар на "Кинжал" на 9 май 2022 г. унищожава търговски център и склад за хранителни продукти в Одеса, като ранява трима цивилни. По време на поредния масиран ракетен удар, насочен към украинската енергийна инфраструктура, на 9 март 2023 г. Русия изстрелва шест ракети "Кинжал" според различни съобщения.

Военновъздушните сили на Украйна многократно заявиха, че не разполагат със средства за прехващане на "Кинжал". В продължение на година и половина от началото на пълномащабната война на Русия всяко едно излитане на руски МиГ-31К в Беларус предизвикваше общонационална тревога за въздушно нападение във всички области на Украйна.

Нещата се промениха, когато в края на април Киев най-накрая се сдоби с две батареи MIM-104 Patriot, предоставени от САЩ и Германия. Украинската армия изрично поиска Patriot в опит да запълни празнината в защитата на страната от балистичните ракети на Русия.

На 4 май украински MIM-104 Patriot PAC-3 CRI, специализиран за балистични цели, извърши потвърдено успешно прехващане на "неудържимото" оръжие на Русия. После според ВВС на Украйна цели шест ракети "Кинжал" също са били успешно прехванати над Киев.

Според министъра на отбраната на Украйна Олексий Резников след двата сблъсъка със системите "Пейтриът" Русия може да е останала на склад с около 73 ракети "Кинжал".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес