Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Удивително либералната политика на Путин

09 юли 2019, 15:00 часа • 9552 прочитания

В едно от последните си интервюта стопанинът на Кремъл обяви либерализма за мъртъв. Но икономическата и социалната му политика са по-либерални, отколкото мнозина си мислят.

Независимо от консервативната реторика и репресивните закони, животът в Русия понякога има удивително либерални елементи, пише журналистът Павел Локшин за Die Welt.

Онези, както и Путин, които се смятат за привърженици на "библейските ценности", трябва да гарантират значителни данъчни преимущества за семействата. Но в подоходния данък те напълно отсъстват. Всички руснаци плащат данък в размер на 13% независимо от дохода си, ситуацията в семейството и броя деца, уточнява изданието. 

Фиксираният подоходен данък бе въведен именно заради Владимир Путин. По думите му прогресивният данък само изглежда справедлив, а на практика води до това, че богатите намират начини да скриват доходите си, което е лошо за държавата. 

Някои данъчни експерти призовават за това да се организира подоходния данък по друг начин и с повече мисъл за семейството. Те са подкрепени от различни профсъюзи и православни публицисти, но влиянието им върху руската политика е незначително. 

Реално, влиянието на руската православна църква също има своите граници. Така например църквата в продължение на няколко години се обявява срещу абортите. Едва преди няколко дни от московската патриаршия се изказаха за идеята законодателно абортът да се приравнява към убийство. 

Но шансовете на инициативите на противниците на абортите в Русия са лоши. Всички опити на църквата и нейните привърженици да ожесточат радикално законодателството в частта му за абортите се оказват неуспешни - през 2011, 2013 и последният път през 2015 година. Преди две години по време на годишната си пресконференция Путин се изказа срещу забраната на абортите.

Феминист ли е той? Едва ли. По-скоро е съгласен с практиката на руското общество. Преди почти сто години съветска Русия става първата в света страна, легализирала абортите. В следвоенно време това се смята за нормално явление.

Ако говорим за икономика, то по миграционните въпроси Путин упорито игнорира мнението на мнозинството. 

"Две трети от населението се дразнят от броя на работещите мигранти от Централна Азия, но Кремъл знае, че без 16 млн. чужденци, живеещи и работещи в Русия, руската икономика би изпаднала в бедствено положение. 

Те смекчават недостига на работна ръка в очевидно непродуктивната руска икономика и запълват демографските пукнатини на пазара на труда. 

Затова Путин би трябвало да се въздържа от това да обявява либерализма за мъртъв - без поразително либералната му миграционна политика на правителството му, неговата страна би била в рецесия. 

Вижте как Путин погреба либерализма в статията ТУК

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес