Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Търговска война? Какво се случва с отношенията между Полша и Украйна?

22 януари 2024, 18:00 часа • 4474 прочитания

Влизането на Украйна в следващия етап на интеграция с ЕС съвпадна с нарастващото напрежение в отношенията ѝ с Полша. Дългогодишният спор за вноса на селскостопански продукти и протестите на полските превозвачи срещу достъпа на украински компании до транспортния пазар на ЕС остават източник на конфликт, който някои коментатори дори наричат "търговска война".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Влошаването на отношенията между тези две страни вече е забелязано от над 80% от полските граждани, участвали в проучване, проведено от агенцията United Surveys за портала Wirtualna Polska. Създаването на ново правителство е отлична възможност да се пренастроят и правилно да се изградят отношенията без излишни емоции, които съпътстваха предизборната надпревара. В момента има доста обективни предпоставки.

Какво трябва да се направи, за да паднат блокадите?

За възстановяване на икономическите отношения, е необходимо справяне с ембаргото върху вноса на украинско зърно, както и с конфликта за транспортния пазар. Още: Полша обмисля въвеждане на лицензионен режим за селскостопански стоки от Украйна

За трезва оценка на ситуацията си струва да се има предвид, че едностранните действия, предприети от предишното полско правителство, противоречат не само на законодателството на ЕС, но и на правилата на Световната търговска организация, която позволява въвеждането на забрани за внос само в обосновани случаи. Поддръжниците на забраните твърдят, че Полша е изправена пред ситуация, при която потокът от селскостопански продукти от Украйна води до цените под рентабилността.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Междувременно цените на полския вътрешен пазар са силно зависими от цените на стоките на световните пазари (особено на борсата в Париж MATIF), а директният внос от Украйна има само ограничено въздействие върху тях. Решаващата роля тук е на Русия, която максимално насърчава износа на евтино зърно и блокира черноморските пътища.

С какво са вредни моментните спорове с Украйна?

Моментните икономически спорове с Украйна не трябва да засенчват цялостната динамика на полско-украинските отношения и тяхното значение за Полша и нейния ключов съсед.

В края на 2021 г., тоест в навечерието на конфликта, Полша регистрира търговски излишък от 2 милиарда евро от търговията с Украйна и заедно с Германия стана основният бенефициент на Споразумението за задълбочена и всеобхватна свободна търговия (DCFTA), което действа между ЕС и Украйна от 2016 г.

През 2022 г. Полша се превърна в един от основните прозорци към света за Украйна, тъй като през нея минават основните маршрути на военна и хуманитарна помощ. Още: Полските превозвачи спират блокадата на границата с Украйна след сделка с властта

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Резултатът от взаимодействието беше зашеметяващ: Полша изпревари Китай, превръщайки се в основен търговски партньор на Украйна и записа почти 4 милиарда търговски излишък, който не беше възпрепятстван от значителното увеличение на вноса на селскостопански и хранителни продукти.

По данни за първите три тримесечия на 2023 г. Полша е изнесла за Украйна стоки и услуги на стойност над 9 милиарда евро, а вносът е за 3,7 милиарда евро.

Украйна изпревари САЩ в списъка на получателите на експортни стоки. Полша е основен доставчик на машини и механично оборудване, химически продукти и превозни средства за Украйна; главно суровини и продукти с ниска степен на преработка отиват от Украйна към бреговете на Висла.

Това повдига уместен въпрос: В национален интерес ли е да се нарушат търговските отношения, от които Полша печели значително?

Преди конфликта Украйна периодично се опитваше да защити своя пазар чрез налагане на ограничения върху вноса на изкуствени торове или PVC продукти с европейски произход, както и блокиране на износа на дървесина.

Сега поради използването на специални преференциални режими във външнотърговски отношения, украинските власти се въздържат от протекционистични мерки, въпреки че украинците обмисляха възможността да въведат подобни ограничения върху вноса на полски ябълки и млечни продукти в отговор на полските забрани. Още: Доналд, ти можеш да направиш много силен ход за Украйна

Като се има предвид настоящата ситуация, би било добре Полша да се откаже от конфронтационната реторика и да действа в полза на по-нататъшно задълбочаване на сътрудничеството, особено в контекста на планираните инвестиции при възстановяването на Украйна след края на конфликта.

Според изявления на световни лидери, които се срещнаха на конференция в Лондон миналия юни, до 60 милиарда евро могат да бъдат отпуснати за възстановяване на Украйна.

Тази сума включва основно подкрепа от ЕС с 50 милиарда евро, значителни дарения от САЩ (1,3 милиарда долара), от Обединеното кралство (3 милиарда долара), както и от други донори. В момента се обсъжда въпросът за използването на замразени руски активи в размер на 240 милиарда долара.

След края на военните действия украинското правителство ще изразходва средства за възстановяване в съгласие с донорите. Полските компании, например строителни или енергийни, могат да играят важна роля в проектите за реконструкция като директни изпълнители или партньори на международни консорциуми.

Именно в този контекст по време на миналогодишното си посещение в Полша президентът Зеленски направи предварителни изявления за положителното отношение на украинските власти към участието на полски предприятия в проекти за възстановяване на страната.

Трудно е да се прецени дали това твърдение все още е актуално, предвид медийните пререкания между държавни глави напоследък. В тази връзка е много жалко, че в Лондон не е направена декларация за финансовото участие на Полша в проекти за възстановяване на Украйна. Това трябва да се счита като пропусната възможност, пише Gazeta Wyborcza.

След края на конфликта Украйна ще се превърне в най-голямата строителна площадка в Европа и в интерес на Полша е жизненоважно да се гарантира, че нейни компании ще участват в тези инициативи.

Партньорство на бъдещето?

За да се насочат отношенията в правилната посока, е необходимо да се преодолеят краткотрайните икономически спорове и трезво да се анализират общите интереси.

Присъединяването на Украйна към ЕС, макар и със закъснение, представлява едновременно предизвикателство и потенциален източник на ползи. Присъединяването на Украйна със сигурност ще доведе до промени в рамките на ЕС, поне по отношение на механизма за вземане на решения от Съвета на ЕС, както и в областта на кохезионната политика или на общата селскостопанска политика. Вече се водят преговори по френско-германските предложения относно този въпрос.

В настоящата политическа ситуация Полша може отново да поеме ролята на защитник на Украйна в ЕС, подготвяйки почвата за устойчиво политическо и икономическо партньорство в разширения ЕС. Има сходни интереси не само в сферата на сигурността и външната политика, но и в икономическата сфера.

Конкуренцията от страна на украинските земеделски производители ще бъде огромен проблем за поляците. Украйна има плодородни почви и ефективна система за мащабно селскостопанско производство (площта на типична украинска ферма е средно 10 пъти по-голяма от подобна полска), където водещи са специализираните земеделски стопанства. Още: Полските фабрики се готвят за война. Производството е под пълна пара: Rzeczpospolita

Полша остава европейски лидер по износ на селскостопански и хранителни продукти, през 2022 г. тя е изнесли два пъти повече от Украйна. Освен това през следващите години полските фермери ще продължат да разчитат както на производствени субсидии, така и на трансфери като част от общата селскостопанска политика, която дълго време няма да бъде достъпна за украинците. Това е надеждна отправна позиция за по-нататъшното модернизиране на полското селско стопанство, на неговата специализация и инвестиции в преработката, за което украинската суровинна база ще бъде много полезна.

Присъединяването на Украйна към ЕС ще отвори достъп до голям пазар със сходни потребителски предпочитания, което създава огромни възможности за полските компании, работещи във финансовата, строителната и ИТ(информационните технологии) индустрии. Има всичко, за да се получат приоритетни ползи от инвестициите в Украйна.

Много обаче зависи от политическия климат на правителствено ниво. Разумна стъпка би била назначаването на комисар по икономическите отношения, който да отговаря за координирането на министерските действия по отношение на Украйна, насърчаването на проекти за съвместно развитие и съветването на полския министър-председател за изграждане на стратегия за сътрудничество с нейната съседка.

Поради пренебрегването на полско-украинските отношения, намаляването на ролята на Полша в ЕС и разпалването на конфликти в интерес на предизборната кампания, нейните украински партньори търсят подкрепа в Берлин и Брюксел, заобикаляйки Варшава. В този смисъл смяната на властта в Полша идва в точния момент. Да се надяваме, че стъпките на новото правителство ще станат основа за така необходимото пренастройване на отношенията с Украйна.

Автори: Марек Белка, Михал Капа

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес