Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп направи огромна военна услуга на ЕС с оръжието: Полска позиция

12 март 2024, 08:00 часа • 5876 прочитания

Новите стратегии за отбранителната индустрия, съвместните покупки на оръжие и увеличените разходи са предназначени да помогнат не само на Украйна, но и да подготвят ЕС за потенциална война (с Русия), пише Dziennik Gazeta Prawna.

Може би Доналд Тръмп направи услуга на Европа, тъй като след широко коментираните му изказвания по темата за НАТО в Европейския съюз има явен военен натиск. Европа премина от координиране на текущите доставки на оръжия и оборудване за Украйна към съвместни доставки и стратегия за военнопромишления комплекс и сега се опитва да компенсира това, което е проспала през първите месеци на войната в Украйна. Целта е да се изгради военен индустриален капацитет, който може да защити ЕС от заплахата на Русия без преобладаващото участие на САЩ.

"Един от президентите на голяма държава се изправи и ме попита: "Ако не платим и Русия ни нападне, ще ни защитите ли?". Отговорих: "Не, не бих ви защитил, всъщност аз ще насърчи Русия да прави каквото иска. Трябва да платите", каза Доналд Тръмп. Говорим за финансови задължения към НАТО - поне 2% от БВП да отиват за военни цели: Доналд Тръмп покани Русия да нападне НАТО (ВИДЕО)

Оръжейният план на ЕС

През следващата година ще бъдат отделени 100 милиарда евро за инвестиции във военнопромишления комплекс в Европа.

Източник: Украински генщаб

Еврокомисарят Тиери Бретон призова европейците "да преминат към режим на военна икономика". ЕС също иска да въведе механизъм за съвместни обществени поръчки, контролиран от Европейската комисия. Това напомня на стратегията, използвана за осигуряване на ваксини срещу COVID-19.

Планът за европейската оръжейна индустрия включва:

  • създаване на европейски механизъм за продажба на оръжие
  • финансиране на големи европейски оръжейни проекти
  • освобождаване от ДДС за група държави, които съвместно ще вземат решение за покупката на европейски оръжия

Европа увеличи разходите за оръжие

Разходите за оръжие в Европа са нараснали с 13% през 2022 г., най-високото ниво от края на Студената война, според доклад на Стокхолмския институт за изследване на мира SIPRI. Полша е увеличила военните си разходи с 11% през това време и е сред лидерите заедно с Финландия, Литва и Швеция.

Финландия, която се готвеше да се присъедини към НАТО през 2022 г. и се присъедини към Алианса в началото на април 2023 г., е шампионът по разходи за оръжие сред европейските страни. Страната увеличи военния си бюджет с 36%, което е най-високият резултат от 1962 г. На второ място е Литва, която е увеличила разходите във военния сектор с 27%, на трето е Швеция (увеличение с 12%). Полша увеличи бюджета си за отбрана с 11% и зае четвърто място в Европа.

Като цяло военните разходи на страните от Централна и Западна Европа през 2022 г. възлизат на 345 милиарда долара, което е с 30% повече от 2013 г.: Русия е намалила наполовина износа си на оръжие, Украйна е вносител №1 за 2023 г.

Източник: Матеуш Рошак, за Dziennik Gazeta Prawna

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес