Близо три години, след като британците взеха решение да излязат от Европейския съюз, депутатите в парламента на страната трябва да решат дали да подкрепят постигната преди броени часове в Страсбург сделка между премиера Тереза Мей и Брюксел. Споразумението може да разчисти пътя за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз, както е предвидено на 29 март, пише AFP, цитирана от агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Във вторник британските народни представители трябва да преценят дали постигнатите в понеделник промени са достатъчни или не, за да ги подкрепят. Най-категорично против излизането от Съюза със сделка са радикалните привърженици на Brexit в управляващата Консервативна партия и техните съюзници от северноирландската Демократическа юнионистка партия (ДЮП).
Тяхната подкрепа ще бъде от решаващо значение при определянето на това дали сделката ще потъне или ще плава само 17 дни преди Великобритания да напусне Европейския съюз след 46 години, прекарани в Блока.
Всички погледи бяха насочени към главния прокурор Джефри Кокс, главния правен съветник на правителството. Той публикува актуални съвети относно основната загриженост на искащите раздяла с Брюксел: дали новите споразумения от понеделник ще оставят Великобритания в капан в постоянен митнически съюз с ЕС против волята ѝ. Неговата присъда беше: и тази сделка на Тереза Мей не променя нищо.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Гласуването в Камарата на общините ще се състои в 19:00 часа местно време (21:00 българско).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Поправяне на предпазната мярка
Мей пристигна в Страсбург късно в понеделник за разговори с лидерите на ЕС в опит да спаси договорената от тях сделка за Brexit. След това двете страни обявиха пакет от три части от правно обвързващи промени в старото споразумение.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Те са насочени към преодоляване на ключовия проблем за британските депутати, когато те отхвърлиха сделката през януари: така нареченият резервен план за запазване на сухоземната граница между Великобритания и Република Ирландия.
„Сега е моментът да се обединим, да подкрепим подобрената сделка за Brexit и да изпълним инструкциите на британците“, каза Мей. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви: „Или тази сделка, или Brexit изобщо може да не се случи. Няма да има трета възможност“.
Късно в понеделник обаче от основната опозиционна партия във Великобритания – Лейбъристката, заяви, че ще гласува срещу сделката. Споразумението „не съдържа нищо, което се доближава до обещанията, които Тереза Мей даде на парламента“, посочи лидерът на формацията Джереми Корбин.
Това прави реакцията на бунтовното крило на Консервативната партия и ДЮП още по-важна. Ако сделката бъде отхвърлена, депутатите ще гласуват в сряда дали Великобритания просто трябва да напусне на 29 март без никакво споразумение.
Този вариант е изпълнен с икономически опасности и се подкрепя само от твърдите привърженици на развода. Ако депутатите гласуват против сценарий "без сделка", те ще гласуват отново в четвъртък, за да поискат забавяне на Brexit от ЕС.
Другите 27 държави ще трябва да подкрепят удължаването единодушно и да решат колко време трябва да бъде дадено на Лондон и Брюксел, за да продължат още своите преговори. Техните лидери ще се срещнат в Брюксел на среща на върха на 21-22 март.
Юнкер заяви още в понеделник, че забавянето след изборите за Европейски парламент в края на май ще означава, че Великобритания ще трябва да участва във вота
Ирландският премиер: Brexit е тъмен облак над нас
Проблемната предпазна мярка е предназначена да запази границата на остров Ирландия - между члена на ЕС Република Ирландия и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство - невидима и свободно течаща.
Ако не могат да се договорят нови търговски споразумения между Великобритания и ЕС, Обединеното кралство ще се придържа стриктно към търговските правила на ЕС, докато страните не постигнат нова търговска сделка. Но онези, които подкрепят Brexit, се страхуват да останат затворени в квазисъюз с Европа за неопределено време.
Ирландският премиер Лео Варадкар приветства новите гаранции, договорени през Мей и Юнкер. "Brexit е тъмен облак над нас в продължение на много месеци - и особено заплахата от Brexit без сделка“, каза той в изявление.
"Едно положително гласуване тази вечер може да премахне този облак и да възстанови доверието и оптимизма във Великобритания, Ирландия и в целия Европейски съюз".
Премиерът на Нидерландия Марк Руте също заяви, че е доволен от споразумението. „Организиран Brexit е жизнено важен и за ЕС, и за Обединеното кралство. Надявам се, че Камарата на общините ще подкрепи постигнатото от Тереза Мей споразумение. Няма алтернатива", каза още той.