Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Telegraph: Използва ли Русия делфини във войната срещу Украйна?

19 юни 2023, 21:00 часа • 12270 прочитания

След ударите на Украйна по пристанища в Крим Москва почти е удвоила броя на бойните делфини в Севастопол, съобщава The Telegraph с позоваване на Naval News. Тези морски бозайници са в състояние да патрулират самостоятелно в Черно море, за да попречат на украински диверсанти да атакуват руския флот.

Легендите за руските бойни делфини не са нови - още през 60-те години и в САЩ, и в СССР се правят експерименти с няколко вида риби и морски животни, които имат особено добри способности за ехолокация и могат да засичат опасни предмети във водата.

С разпадането на Съветския съюз - украинският град Севастопол запазва звено от делфини, тренирани да откриват мини в Черно море, но поради липса на пари за разработки през 90-те години обитателите на "Океанариума" в Севастопол минават "в запас" и се преквалифицират за цивилна служба - например като част от терапията за деца с увреждания, които се учат да плуват.

Според последната информация, разпространена от The Telegraph "кошарите" за бойни делфини са разположени на входа на пристанището на Севастопол, това беше известно още в първите дни на конфликта в Украйна. Тяхната цел е да попречат на украински водолази да навлязат във военноморската база.

Според сайта в момента около 7 делфина патрулират в близката акватория. За сравнение, в началото на украинската криза имаше не повече от 4 животни. Още: Около 50 хиляди делфини са загинали в Черно море заради войната

Делфините са част от многослойна защита, състояща се от противоторпедни мрежи, плаващи бариери и противовъздушни ракети.

Отрядът „Черноморски делфини“ е създаден по време на Студената война и попада под украински контрол след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. След анексирането на Крим към Русия през 2014 г., бойните делфини отново преминаха към руския флот. 

„Нашите специалисти разработват нови устройства, които преобразуват откриването на подводна цел от сонар на делфини в сигнал на монитора на оператора. Украинският флот нямаше достатъчно средства за такова ноу-хау и някои проекти трябваше да бъдат затворени “, каза информиран източник пред руски медии.

Според зоолозите делфините имат най-прецизния сонар, познат на науката. Това им позволява лесно да откриват мини и други подводни заплахи. Освен това нито един водолаз не може да се сравни с делфин по отношение на скоростта на плуване. 

Руският флот отдавна има програма за обучение на морски бозайници, но броят на делфините се е увеличил едва след поредица от украински атаки с дронове срещу кораби на Черноморския флот.

През октомври украински дронове атакуваха военноморска база в Севастопол. Западни анализатори считат, че те са успели да ударят поне три кораба.

Видеоклипове, публикувани в социалните мрежи след атаката, показват щети на "Адмирал Макаров", който стана флагман на Черноморския флот след потъването на крайцера "Москва".

Счита се се, че има програми за морски бозайници в няколко страни по света, включително САЩ, където делфините се обучават да откриват мини и противникови водолази, както и да извличат предмети.

Съобщава се, че през 2018 г. Русия е изпратила свои черноморски делфини в сирийската военноморска база в пристанище Тартус.

А през 2019 г. в Норвегия беше открит кит белуга с хомот, за който мнозина считат, че принадлежи на руския флот. 

Автор: Маигна Нану

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес