Финансирането на Световната здравна организация (СЗО) привлече внимание заради силните критики на американския президент Тръмп и спрените плащания в САЩ. Откъде идват средствата на СЗО?
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Ролята на Световната здравна организация (СЗО) в борбата с пандемията на коронавируса е противоречива – нейната реакция беше твърде бавна и твърде предубедена към Китай, поне според американския президент Доналд Тръмп. Тази критика противоречи на самодекларираната цел на СЗО, която тя залага в своята над 70-годишна "конституция" - да помогне на всички народи да постигнат възможно най-доброто здравословно състояние, предаде БГНЕС.
Например, тя подпомага държавите-членки при създаването на техните здравни системи или им предоставя техническа помощ при спешни случаи. Според Федералната агенция за политическо образование насърчаването на здравни изследвания също е една от задачите на СЗО. За целта са нужни финансови средства.
Даренията като най-големият източник на средства
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Организацията се финансира по два основни канала: задължителните вноски от 194 държави-членки и доброволните вноски. Размерът на задължителните вноски се основава на нивото на просперитет на държавата-членка и нейното население. Размерът на тези вноски е замразен от 1993 г. - с годините делът им в общия бюджет на организацията намалява още повече и сега е около една четвърт според техните собствени изявления.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Така СЗО черпи повече от 75% процента от средствата от доброволни вноски. Голяма част от тях са предназначени и се насочват в определени области на дейност на организацията. За разлика от задължителните плащания, тези дарения идват както от държавите-членки, така и от организации - като ваксинния алианс Gavi, Световната банка или Фондация Бил и Мелинда Гейтс като един от най-големите донори.
САЩ - най-големият единичен донор досега
За периода 2018-2019 г. одобреният двугодишен бюджет на Световната здравна организация е над 4,4 милиарда долара. През този период най-големият принос - измерван със сумата от задължителните и доброволни вноски – беше на САЩ, които покриха почти 15 процента от плащанията. С малко под десет процента Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс беше вторият най-голям донор, следвана от Gavi (8,4 процента), Великобритания (7,8 процента) и Германия (5,67 процента).
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Повечето от парите отидоха за програми за ликвидиране на полиомиелит, подобряване на достъпа до здравеопазване и хранене и предотвратяване на болести чрез ваксинация.
Критика на финансирането
Моделът на финансиране на СЗО е многократно критикуван: Организацията е твърде зависима от волята на съответните правителства, частни фондации или фармацевтични компании.
"Ако Бил Гейтс каже утре: вече не се интересувам от здраве, инвестирам всичките си пари в образователните въпроси, например, СЗО би приключила", заяви индийският лекар и здравен активист Амит Сенгупта през 2017 г. пред Deutschlandfunk.
Действащите лица също така определят дневния ред на организацията, като обвързват с цели своите дарения. Те също така често подкрепят проекти, които са показали бърз, измерим успех, но други важни задачи са пренебрегвани - като борбата за по-добри условия на живот, също критикува Томас Гебауер от здравната организация Medico International пред Deutschlandfunk.