Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съюзниците на Украйна се тревожат за готвената офанзива

21 април 2023, 07:30 часа • 9319 прочитания

Някои от европейските съюзници на Украйна са скептични, че нейните военни ще успеят да направят решителен пробив тази година, защото руснаците са изградили силна защита в очакване на украинска офанзива. Настроението сред западните официални лица е коренно различно от края на миналата година, когато Киев изненада своите съюзници, както и Русия, с две успешни контраофанзиви, като си отвоюва големи територии. Това подхрани надеждите, че тази година нейните сили могат да направят допълнителни пробиви, които да наклонят противопоставянето в полза на Украйна.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Умерени очаквания

Сега съюзниците на Киев намаляват очакванията си и обмислят необходимостта от интензивни битки до 2024 г., според европейски служители, участващи в усилията за подкрепа на украинската армия.

Американски служители предложиха своя негативен сценарий преди шест до осем седмици, според файл с секретни документи, чието изтекло разкриване предизвика гняв в Киев. Страховете, изразени тогава, все още витаят сред някои от съюзниците на Украйна. Въпреки че се очаква украинска офанзива срещу град Мелитопол на юг, насочена към разделяне на руските сили, някои европейски среди вече са скептични, че това може да бъде постигнато тази година.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

По-реалистична цел сега се разглежда като напредък от около 30 километра, което би поставило в обсега на най-боеспособната артилерия на Украйна руските линии за доставки и би подготвило почвата за по-дълбока офанзива през 2024 г. Още: Експерт: Зимната офанзива на Русия в Украйна е пълен провал

Съюзниците трябва да работят сега, за да увеличат производствения си капацитет и подкрепата, от която ще се нуждаят украинците, за да поддържат боеспособността си. Дори по-малко амбициозен натиск вероятно ще струва хиляди животи, много боеприпаси и оборудване поради многослойната защита на Русия под формата на минни полета, ровове и бетонни противотанкови пирамиди, които бяха построени през зимата.

Класифицираните оценки на САЩ, писани предимно между февруари и началото на март и чиято валидност все още не е определена, пораждат опасения относно предполагаемата слабост на Украйна. Те включват проблеми с формирането и обучението на живата сила, необходима за такава сложна атака на обединените сили, както и опасно ниския запас от ракети за ПВО, които да ги защитават.

Миналата седмица министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин се обяви публично срещу този песимизъм. Според него Киев е запазил увереността си в успеха на контранастъплението. Това впечатление остана у Остин след среща във Вашингтон с украинския му колега Олексий Резников. САЩ ще продължат да предоставят „възможности за помощ“ за постигане на тази цел, каза Остин. Резников призова Съединените щати да осигурят бойни самолети F-15 или F-16, които те досега отказват. Още: Украинската контраофанзива започва, в Русия ФСБ гони врага с партиен билет (ВИДЕО)

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

"Контраофанзива" - или в средата на май, или никога

Украинската офанзива се очаква да започне до средата на май и ще се състои от операции в няколко посоки, включително потенциално създаване на примамки. Започването на офанзива не е непременно основният елемент на операцията, като се има предвид, че Русия също се готви да атакува. Украинските анализатори очакват по-късен старт, тъй като новите войски и оборудване са интегрирани в това, което според тях може да бъде най-добрият и вероятно последен шанс за отблъскване на руска инвазия. Действителното време и посока на настъплението се пазят в най-строга тайна. Най-новото военно оборудване включва американски комплекти, известни като JDAM, които от конвенционални гравитационни бомби правят прецизно управляеми ракети. Съюзниците на Киев също предоставиха артилерийски снаряди, пише Bloomberg.

Сега, когато има вероятност конфликтът да се проточи през следващата година, съюзниците разработват нови планове за доставки. Втора голяма офанзива ще изисква допълнителни широкомащабни доставки на западно финансиране, оръжия и боеприпаси. Има риск това да се натъкне на политическа опозиция в столиците, както и на липса на капацитет. „Никоя от армиите не е това, което беше“, казва Дара Масикот, руски военен специалист в американския мозъчен тръст Rand Corporation. Тя прогнозира война на изтощение, която ще струва скъпо и на двете страни. 

Откакто бяха направени оценките на САЩ, съюзниците на Украйна работят за разрешаване на някои проблеми, като увеличаване на производството и доставката на 155-милиметрови артилерийски снаряди. Те също така са започнали доставки на някои бомби с по-голям обсег на GPS насочване. Няколко европейски държави от месеци призовават и другите да увеличат и ускорят доставките. Проблемът от гледна точка на Украйна е, че САЩ и някои от техните съюзници не изпълниха своята реторика „каквато и да е цената“. През последните месеци редица страни призоваха съюзниците си да ускорят подкрепата си.

Според Микола Белесков - изследовател в Националния институт за Strategic Studies, мозъчен тръст център на правителството на Украйна - САЩ трябва да доставят ракети земя-земя, произведени от Lockheed Martin Corp. Тези ракети MGM-140 ATACMS имат обсег до 300 км (190 мили) и могат да се използват за проникване далеч зад руските бойни линии. Това ще позволи на Украйна да ограничи движението от руския тил към фронта на тези боеприпаси и резерви, които са необходими на руските бойни части. Това би спестило на въоръжените сили на Украйна необходимостта първо да пробият 30-километровата дълбочина на руските отбранителни линии и укрепления. Още: Киев за предстоящата контраофанзива: Ще бъде изненада за много украинци

Проблемът е, че в крайна сметка Украйна и САЩ имат различни приоритети, отбелязва Белесков: "На американците не им пука за нас, защото конфликтът тук вече елиминира Русия като велика сила за много години и нашите интереси с американците не съвпадат във всичко."

САЩ все още не са предали всички обещани ракети на украинците поради опасения, че тези от тях с най-голям обсег могат да бъдат използвани срещу цели дълбоко в Русия. Длъжностни лица се опасяват, че това може да разшири зоната на войната и да подхрани пропагандата на Кремъл, че Русия не нахлува в Украйна, а се защитава от атака на НАТО. Русия вече осъди доставките на танкове и далекобойни боеприпаси с прецизно насочване като ескалация.

САЩ и други правителства многократно са подценявали възможностите на Украйна. Тук можем да си припомним прогнозата на САЩ в началото на военните действия през февруари миналата година, според която Русия може да превземе Киев в рамките на 72 часа. Миналото лято, точно преди украинския пробив, беше прогнозирана патова ситуация. Според Белесков тази тенденция изглежда отново се повтаря.

Ако обаче Украйна изчерпи боеприпасите за противовъздушна отбрана и бъде подложена на удари от все още големите и боеспособни руски военновъздушни сили, „това ще се превърне в нашия кошмар“, каза Белесков.

Автори: Алберто Нардели и Марк Чемпиън

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес