Продажбите на оръжие са нараснали с близо 5% в световен мащаб през 2018 г, като пазарът е доминиран от САЩ, сочи нов доклад, публикуван от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Оборотът на 100-те най-големи производители на оръжие е достигнал 420 милиарда долара, благодарение в голяма степен на американския пазар, се казва в документа. Само американските производители представляват 59% от пазара и имат оборот от 246 милиарда долара, което е със 7,2% повече спрямо предходната година, посочва БГНЕС.
"Това е значително увеличение за една година, като се има предвид вече високите нива на комбинирани продажби на оръжие в САЩ", заяви Ауд Флерант, директор на програмата за оръжия и военни разходи на SIPRI. Американските фирми се възползваха от решението на администрацията на Тръмп да модернизира въоръжените си сили, за да затвърди позициите си срещу Китай и Русия.
Русия е на второ място в класацията за производство на оръжие с 8,6% от пазара, малко преди Обединеното кралство с 8,4% и Франция с 5,5%.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Проучването не включва Китай, защото няма достатъчно данни за азиатската държава, но изследванията на SIPRI показват, че има между 3 и 7 китайски предприятия в топ 100 на производителите на оръжие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Китай изразходва 1.9% от брутния си вътрешен продукт за отбрана всяка година от 2013-та насам. Най-високо класираната руска фирма е "Алмаз-Антей", която е на девето място в списъка с оборот от 9,6 милиарда долара – 18% повече спрямо предходната година.
"Това увеличение се основава не само на силното вътрешно търсене, но и на продължаващия растеж на продажбите на оръжие за други страни, по-специално износа на системата за противовъздушна отбрана С-400", се казва в доклада. Един от купувачите на тази система е членът на НАТО Турция, която сключи сделката въпреки заплахата от американски санкции. Турската оръжейна промишленост има два предприятия в топ 100 и оборот от 2,8 милиарда долара, което е с 22% повече спрямо предходната година.
Най-големият производител на оръжие в света от 2009-та година досега остава американската фирма Lockheed Martin, чиито оборот миналата година е 47,3 милиарда долара. Само продажбите на фирмата представляват 11% от световния пазар.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Две големи европейски компании, Airbus и MBDA, също отговарят на "търсенето поради продължаващи въоръжени конфликти и сериозно напрежение в няколко региона", добави Флерант.