На 22 юли в баварската столица деветима души бяха застреляни от 18-годишен младеж, изпаднал в състояние на амок. Краткото обществено вълнение след трагичния инцидент отново отстъпи място на широко разпространената липса на интерес, оставяйки редица въпроси около извършеното престъпление все още нерешени. Сред тях е този и за произхода на оръжието, очевидно поръчано по интернет. Едно нещо е сигурно: пистолетът "Глок 17" е произведен в Австрия и доставен през Словакия.
Но Словакия трудно би могла да бъде сочена като държава, от която се разпространява незаконно оръжие - и това е заключението не само на разследващите стрелбата в Мюнхен. Следователи от всички страни на Европейския съюз гледат с далеч по-голяма тревога към държавите от Балканския полуостров, където след многобройните граждански войни има изобилие от "спящи" оръжия. Експертите от Центъра за изследване на сигурността в Сараево алармират, че само в Босна и Херцеговина има около 750 хил. незаконни оръжия. Това означава - ако вземем предвид статистиката, че един от всеки пети жител на страната притежава незаконен пистолет, като в по-голямата част от случаите става въпрос конкретно за военни оръжия. В допълнение е известно, че в страната са регистрирани 350 хил. законно притежавани оръжия. Може и да не е изненадващо, но определено е стряскащо това, че черният пазар в балканската държава процъфтява, а повечето клиенти са предимно от Западна Европа.
Не само организирани криминални групи се въоръжават с бойни оръжия от балканските държави. За експертите по-тревожен е фактът, че предполагаеми терористи, живеещи на територията на държавите от Западна Европа, се подсигуряват с балканския износ.
Снабдителите са арабски ислямисти, проникнали в Босна и Херцеговина през годините на войната и подкрепяни главно от Саудитска Арабия. Те имат стройни организации, от които държавните органи мълчаливо стоят настрана.
Европейските следователи знаят от години транзитните маршрути, по които се осъществява контрабанда на оръжия и взривни вещества от Балканите към Западна Европа. Въпреки това арестите са редки, а измъкването на информация в повечето случаи е непродуктивно. Това се дължи преди всичко на факта, че оръжейните контрабандисти обикновено са наемани, за да превозят пратка от точка А до точка Б и не разполагат с изчерпателни сведения, които биха били от полза на разследващите органи.
Дали такъв е случаят и с Владко В. засега остава загадка - началото на съдебния процес срещу 51-годишния черногорец бе отложено, тъй като защитникът му обяви, че той е болен. Мъжът бе заловен на германската магистрала А 8 на 5 ноември 2015 г. със седем автомата "Застава" и "Калашников", два полуавтоматични пистолета, 237 патрона, две ръчни гранати - югославско производство и 200 грама тротил, включително и детонатори.
Според обвинението черногорецът е подпомагал подготовката на сериозно престъпление. Прокурорът по делото дори свързва случая с терористичните атентати в Париж от 13 ноември миналата година и допуска, че пратката на Владко В. може би е била предназначена за ислямистите, извършили нападенията във френската столица.
По данни на френските власти атентатите от Париж, при които загинаха 130 души, са били извършени със същия тип оръжия, транспортирани от черногореца. Дори и произходът на тези, с които беше осъществено нападението в редакцията на "Шарли Ебдо", е от държавите на Балканския полуостров.
Но Владко В. със сигурност не е единственият контрабандист на оръжия, забелязан от германските власти през миналата година. В района на Аахен също бе заловен куриер от Босна и Херцеговина, пренасящ пушки, ръчни гранати и взривни вещества. Пратката е била предназначена за клиенти в Холандия.
Последните статистически данни от митниците показват постоянно нарастваща опасност. Между 2013 г. и 2015 г. служителите са заловили 157 военни оръжия, 2 464 252 броя боеприпаси и над 3,2 тона експлозиви. Какъв е броят на оръжията, които остават неоткрити, експертите отказват да коментират. Но са категорични, че ги има.
Neues Deutschland