Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След обединението на Германия: Изтокът все още догонва Запада

03 октомври 2020, 13:04 часа • 2792 прочитания

30-годишните в Германия са сравнително млади. На тази възраст майките раждат първото си дете, независимо в коя част на Германия са – сочи статистиката. Преди Обединението показателите са различни – в старите федералните провинции младите жени са раждали първото си бебе на 27 години, в новите – на 24. Това пише Марсел Фирстенау за Дойче веле в своя статия, представена от БГНЕС.

Пълномощникът на федералното правителството за новите федерални провинции Марко Вандервиц има право, когато казва, че от 1990-а година насам в Германия по редица линии е постигнато сходство – например по отношение на прекарването на свободното време. Според него "общото е повече от различното".

Но дали е така наистина? Икономиката на петте нови федерални провинции достига само 73 процента от средните показатели за страната, а и заплатите изостават от западното ниво – съставляват само 89 процента от западните. Надеждите за наваксване на разликите се свързват с настаняването в новите източни провинции на високотехнологични компании, като заводите на "Тесла" край Берлин. За перспективни се смятат също инвестициите в мобилността, "зелените" водородни технологии и изкуствения интелект.

Има ли "задоволство от Обединението"?

Дагмар Екелман, председателка на близката до Лявата партия фондация "Роза Люксембург", е на мнението, че въпреки оставащите различия, равносметката е позитивна: "Това бе път, който бе правилен за повечето хора в Германия".

Марко Вандервиц обаче изразява загриженост по отношение на по-ниската стойност на демокрацията в очите на източногерманците – само 78 процента виждат в нея най-добрата форма на обществото, докато на Запад процентите са 91. Вандервиц се позовава на високите изборни резултати на десните партии и не относително високия брой престъпления с дясноекстремистка мотивация. На това политиците и обществото трябва да обърнат повече внимание, включително по икономически причини.

Все още много млади хора заминават на Запад, защото там са базирани почти всички големи предприятия от автомобилната и химическата промишленост, респективно има повече и по-добре платени работни места. Въпреки това пълномощникът на правителството за новите провинции се надява, че ще се стигне и до вътрешногерманска миграция в източна посока.

Надеждата е свързана с мигрантите

Но докато очакванията на Вандервиц за вътрешната миграция са предимно пожелателни, все по-интензивно се мисли за притока на хора от други държави, и най-вече от Европа – поради културната близост. Вандервиц предполага, че поляците, които вече не могат да останат във Великобритания заради Брекзит, ще се насочат по-интензивно към Източна Германия.

С това обаче източногерманците очевидно имат по-големи проблеми от сънародниците си на Запад. Както личи по изборните успехи на дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" (АзГ), във всичките пет източни провинции партията е в силни позиции и е представена във всичките местни парламенти там, при това с по над 20 процента.

А тази партия изобщо не е източногермански феномен.

Поглед към политическата карта в Германия показва, че AзГ вече е навсякъде, а в Бундестага това е най-силната опозиционна партия от 2017 г. насам. Двуцифрените резултати от изборите на "проспериращия юг", както се изрази писателят Франк Баш, показват, че техният успех е нещо повече от въпрос на липса на икономическа мощ и космополитизъм. В Бавария на последните избори AfD спечели повече от 10, а в Баден Вюртемберг 15%.

Западна Германия е по-международна

В двете най-развити провинции на Германия делът на чужденците е над средния за Германия и е 12%. Да се обясни, с това успехът на дясната партия би било твърде просто. Тогава AзГ на изток, където средно чужденците са пет процента, трябва да има малък успех. Фактът, че структурата на хората на Запад, 30 години след обединението, е по-разнообразна и международна, се дължи преди всичко на факта, че имиграцията там започва през 1960 г.

Когато наскоро Вандервиц представи Доклада за обединението на Германия, той разказа анекдот за срещата на своето поколение 25 години след завършване на гимназията. Онези, които са останали в родната Саксония, можели да бъдат преброени на пръстите на едната ръка. "Останалите са някъде в бившата Западна Германия, Швейцария, Австрия", каза той. Но според него тенденцията към емиграция вече намалява.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес