Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще спрат ли републиканците парите на САЩ за Украйна, ако поемат контрол над Конгреса?

20 октомври 2022, 17:00 часа • 5140 прочитания

Вътрешният разрив в Републиканската партия за това колко дълго да продължи помощта на САЩ към Украйна, се разпространява в публичното пространство седмици преди междинните избори, които могат да дадат на партията пълен контрол над Конгреса. Изборите за Камарата на представителите и Сената са на 8 ноември.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Лидерът на малцинството Кевин МакКарти - вероятен бъдещ председател на Камарата на представителите от републиканците - тази седмица намекна, че ще оттегли финансирането на САЩ за защитаващата се от руснаците Украйна. Това съвсем не бе първият сигнал към администрацията на Джо Байдън, че републиканските законодатели са предпазливи по отношение на продължителната финансова подкрепа за Киев, пише Politico в свой анализ.

Но за мнозина в Конгреса, включително и за някои републиканци, коментарите на МакКарти само засилиха неотложността да се отпусне още по-голям пакет от помощи за Украйна през декември - преди републиканецът от Калифорния (вероятно) да поеме управлението на долната камара.

ОЩЕ: Куп западни държави обещаха нови оръжия на Украйна - ето какви (ВИДЕО)

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Коментарите на лидера на републиканците предизвикаха и остри, макар и едва доловими реплики от страна на тези части на партията, които не искат да се откажат от фискалния ангажимент към военните усилия на Украйна. Една от реакциите дойде от бившия вицепрезидент Майк Пенс, който използва речта си в сряда, за да упрекне републиканците, "искащи да ни накарат да се откъснем от света", а след това се включи във Fox News, за да настоява партията му да продължи да помага на Украйна.

Мътната картина на разделената Републиканска партия представлява ясно предизвикателство за президента Джо Байдън - трябва ли администрацията му да се опита да включи още повече помощ за Украйна в проектозакона за разходите, който трябва да бъде приет в края на годината, за да се избегне публичното надлъгване с републиканците за бъдещото финансиране?

Помощниците на Байдън смятат, че МакКарти ще запази финансовия канал за Украйна отворен поне за известно време, въпреки че може да настоява за по-малък брой средства. Те също така прогнозират вътрешен натиск от страна на републиканците, с който да се настоява отпускането на пари да продължи. Очаква се той да дойде от някои от членовете на Камарата на представителите като Брайън Фицпатрик от Пенсилвания, но предимно от Сената - включително от лидера на малцинството Мич Макконъл.

Те смятат, че ако парите спрат, Украйна пострада, а Русия излезе победителка - това ще доведе до политически удар върху Републиканската партия.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Има някои признаци, че по този въпрос Белият дом може да разполага със съюзници в Конгрес, ръководен от републиканците. Фицпатрик например директно се противопостави на коментарите на МакКарти пред Punchbowl News, че американската помощ не трябва да бъде "празен чек".

"Никой не говори за празен чек. Това е, от което се нуждае (б.а. - Украйна)", каза Фицпатрик. "Намираме се в историческа ситуация, в която настъпва умора от войната, и точно това е големият риск. Всъщност това е нещо, на което Владимир Путин залага - че вече темата няма да заема първите страници на вестниците... и че хората ще забравят за нея, а геноцидът ще се случва в тъмнината. Ние се опитваме да предотвратим това".

Засега е ясно, че републиканците са все по-разделени между лагера на МакКарти - изразяващ съмнение в многомилиардните помощи за украинския президент Володимир Зеленски, тъй като икономиката на САЩ върви към рецесия - и лагера на Макконъл, който продължава да подкрепя допълнителната помощ за Киев. Вероятният следващ председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, републиканецът Майкъл Маккол (Тексас), изрази предпочитанията си тази седмица, като призова за продължаване на трансфера на оръжие и военна помощ.

"Украинците - когато им даваме това, от което се нуждаят, те печелят", каза Маккол пред Bloomberg TV.

Междувременно консерватори като Чип Рой (Тексас) доминират в другия лагер. Рой, който често заема твърда позиция срещу федералните разходи, заяви, че позицията на МакКарти по отношение на помощта за Украйна е "по-отговорната".

Белият дом все още не е коментирал официално за евентуална промяна в плановете за следизборната законодателна кампания, която може да се окаже последният шанс да се включи по-голяма помощ за Украйна в законопроекта за държавните разходи. Представителите на администрацията обаче са се подготвили и за сценарий, при който кранчето на Конгреса ще се затегне, знаейки, че финансирането на войната не може да продължи безкрайно.

Говорител на Съвета за национална сигурност заяви пред Politico, че администрацията ще продължи да иска от Конгреса да помага на Киев да отблъсне Москва "толкова дълго, колкото е необходимо". Той повтори обещанието на Джо Байдън, което президентът направи по-рано тази година по време на годишната среща на върха на НАТО.

Белият дом не е отправял скорошно предупреждение към украинското правителство относно възможността за прекратяване на помощта, ако републиканците поемат контрола над поне една камара на Конгреса през януари. Но сътрудници на Белия дом заявиха, че Киев е наясно с тази възможност. Зеленски и неговите висши съветници се опитват да лобират както пред демократите, така и пред републиканците, за да се продължи финансирането - дори когато войната се проточва и притесненията за глобална рецесия нарастват.

Важно е да се отбележи, че републиканците и демократите искат да има допълнителен надзор и отчетност по отношение на оръжията и оборудването, които САЩ изпращат на Украйна. Те също така настояват европейските държави да окажат по-голяма подкрепа, за да не се налага Щатите да поемат цялата тежест. Много депутати от Републиканската партия обаче се притесняват, че хора от тяхното ядро, вдъхновено от Доналд Тръмп, ще подтикне избраните в Конгреса републиканци да се откажат напълно от Украйна.

Десетки републиканци от Камарата на представителите - 57 от които гласуваха против пакета от помощи в размер на 40 млрд. долара през май - са съгласни с МакКарти. Проучвания на общественото мнение, проведени наскоро, също показват ерозия на подкрепата на републиканците за финансиране на Украйна. Проучване на Pew Research от септември установи, че една трета от тях смятат, че САЩ предоставят твърде голяма подкрепа за Киев, в сравнение с едва 9% в началото на войната.

"Сега не е моментът да забавяме, а още по-малко да спираме помощта", смята обаче Фицпатрик.

Белият дом е подложен на натиск и от страна на демократите, които виждат в прекратяването на финансирането през декември вероятно последната възможност за поддържане на украинската армия до края на войната. Дотогава Зеленски може и да не знае от какви видове оръжия и друго оборудване се нуждае, за да продължи борбата срещу руския агресор през зимата.

Проектозаконът за временното финансиране от миналия месец включваше 12 млрд. долара за Украйна и законодателите очакваха, че няма да им се наложи да разглеждат допълнителна помощ до началото на 2023 г. До момента САЩ са предоставили на Киев средства за отбрана на обща стойност над 16,8 милиарда долара, откакто Владимир Путин започна пълномащабната война на 24 февруари.

"Може да се окаже, че администрацията няма да има друг избор, освен да поиска повече пари през декември", заяви сенаторът Крис Мърфи (Кънектикът), който е верен съюзник на Белия дом. "Но това може да не е подходящият момент за Украйна. Намираме се в един съвсем нов свят, в който републиканците открито рекламират, че се готвят да предадат Украйна на Путин“.

Мърфи предупреди, че правителството на Зеленски трябва "да започне да взема решения още сега", ако смята, че МакКарти и републиканците от Камарата на представителите ще прекъснат парите през януари.

Позицията на МакКарти по въпроса отразява нарастващите опасения за стабилността на западните съюзници, когато става въпрос за подкрепа за Украйна и налагане на санкции срещу Русия. Крайнодесните лидери в Европа сигнализират за безпокойство от поддържането на военните усилия, позовавайки се на икономическите проблеми в страните си.

Същевременно съюзниците на САЩ в Източна Европа изглеждат оптимистично настроени. Посланикът на Естония в САЩ Кристиян Прик заяви, че е "получил уверение от различни членове на Конгреса, че има силна основна подкрепа за продължаване на помощта за Украйна, докато е необходимо - и от двете страни".

ОЩЕ: На думи, вероятно скоро и на практика: Руснаците минаха на другия бряг в Херсонска област

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес