Вашингтон заплашва Пекин с отказ да изпълни дълговите си задължения. Според Белия дом това трябва да бъде цената, платена от Китай за разпространението на коронавируса и укриването на информация за пандемията. В отговор на съобщенията на медиите, Китай - вторият по големина държател на американски държавен дълг - планира да изхвърли на пазара значителна част от държавните облигации. Икономистите са уверени, че това ще нанесе съкрушителен удар върху целия пазар на ценни книжа в САЩ и курса на долара, пише РИА Новости в статия, представена без редакторска намеса от агенция "Фокус".
В края на март сенаторите Марша Блекбърн и Линдзи Греъм поискаха Пекин да бъде наказан „за укриване на информация за епидемията в Ухан, която предизвика глобална здравна криза“. Според тях част от американския дълг, държан в резервите на Китайската централна банка, трябва да бъде отписан. Фактически това означава дефолт по ценните книжа на Министерството на финансите на САЩ.
„Това е третата пандемия от Китай. Те идват от тези мръсни пазари, където имат мишки и маймуни с вируса, който след това се пренася чрез храната“, заяви Греъм пред Fox News. И затова, подчерта сенаторът, „целият свят трябва да представи сметка за пандемията“ и да накара Пекин „да се разплати“.
В Конгреса беше внесен законопроект за необходимостта от международно разследване на действията на Пекин по време на епидемията от коронавирус и създаването на „механизъм за компенсация“. Висши държавни служители се включиха в кампанията, а Доналд Тръмп подкрепи идеята.
„Все още не сме определили крайната цена, но тя ще бъде значителна“, Китай „направи ужасна грешка“ и се опита да я скрие, каза президентът.
Както предупредиха китайските медии, Пекин няма да остане длъжен. Вторият по големина чуждестранен кредитор в САЩ е готов да започне да продава своите облигации. Според най-стария англоезичен вестник в Хонконг, South China Morning Post, може би това ще се случи през следващите месеци, в зависимост от това как се развива ситуацията с исканията за обезщетение.
„Белият дом обсъжда отказ от плащане на целия или част от американския дълг към Китай в размер на 1,1 трилиона долара“, пише изданието. „Подобна крайна мярка е много малко вероятна, но самият факт, че се обсъжда, може да принуди Пекин да се обезопаси от рискове и да съкрати принадлежащия му държавен дълг на САЩ“.
Според анализатори резултатът за Съединените щати ще бъде изключително неприятен: Китай ще удари пазара на държавните облигации точно в момента, когато Вашингтон рязко увеличи емисиите си, за да финансира програми за борба с пандемията и нейните икономически последици.
„Анулирането на дългове е толкова безумна идея, че който и да го предлага, който и да е той, трябва сериозно да се замисли за своите професионални качества“, заяви Клиф Тан, ръководител на отдела за глобален анализ на пазара на MUFG в Източна Азия.
Затова експертите са склонни да считат това за политическа уловка като част от предизборната кампания за преизбиране на Тръмп. Всъщност подобна стъпка „напълно ще унищожи източника на финансиране на американския бюджетен дефицит“.
Икономистите предупреждават: всеки опит на Вашингтон да не изпълни задълженията си към Китай ще даде ефект на бумеранга. Действителното неизпълнение драматично ще подкопае доверието на инвеститорите в способността на правителството на САЩ да плаща сметки - и в резултат на това в доларовите активи.
В резултат на това доходността от съкровищните бонове ще се увеличи рязко, което ще увеличи разходите за финансиране както за правителството на САЩ, така и за американските компании и потребители. Нещо повече, това ще се случи във времето на изключителната слабост на американската икономика, на която вече предрекоха най-големия тримесечен спад в историята - до 50% от БВП.
От Пекин неведнъж са казвали, че смятат американския държавен дълг за рисков и намаляват доларовите резерви в полза на японската йена и южнокорейския вон. Теоретично Пекин може да предприеме мащабна продажба. И това ще бъде катастрофа: стойността на съкровищните бонове ще се срине, на фондовия пазар ще настъпи паника, доларът ще се срине.
Отделен въпрос е, че Пекин едва ли ще се осмели да направи това: цената на китайския износ ще се качи поради отслабването на американската валута. Освен това изхвърлянето на американските държавни облигации сериозно ще ограничи възможността за управление на курса на юана.
„Китай е в състояние да провокира срива на долара и финансовите пазари, като ги наводни с американски държавни облигации. Съкровищните бонове ще се обезценят и рентабилността им ще се увеличи рязко. Глобалната финансова катастрофа ще удари и Китай“, казва Ирис Пен, главен икономист на ING за Китай.
И все пак, най-вероятно, Пекин ще предпочете по-малко твърд вариант: той просто спира да купува нови емисии на държавния дълг на САЩ. И постепенно ще намали тези активи с погасяването на съкровищните бонове.
Поради търговската война със САЩ, Китай систематично се освобождава от тези книжа. В резултат до юни 2019 г. лидерството сред чуждестранните притежатели на американски държавен дълг премина към Япония: Токио има съкровища от 1,12 трилиона.
Както показва последният доклад на Министерството на финансите на САЩ, към февруари портфейлът на държавните облигации на САЩ в Китай е спаднал до 1,09 трилиона - от 1,32 трилиона през ноември 2013 г.
Още: "Китай трепери за възможна втора вълна на коронавируса заради случаи и в Ухан"