Децата са длъжни да спазват противоепидемичните мерки и понасят всички последици, които са резултат от пандемията. Например учениците във Франция трябва да носят маски от 6-годишна възраст. Как тази мярка и останалите могат да се отразят на тяхното развитие и обучение. За децата, които растат в разгара на пандемията, настоящият период е синоним на забрани особено в училищната обстановка. Това пише в своя статия френското издание Le Figaro.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"Не се доближавайте един друг, не си разменяйте нещата, не работете в групи", това са част от забраните в училище. Обикновено учениците се събират на двора в междучасията, но сега има няколко участъка. Децата са разделени по зони, за да не се смесват. Ученик, който има приятел от друг клас не може да играе с него. Не трябва да игнорираме това, което се случва с децата, категорична е Катрин, Вердие, детски психолог от Люксембург. Макар децата да се опитват да спазват правилата за тях това остана сигнал за опасност. Те носят маски, за да не умре някой друг и децата се чувстват като потенциален носител на смърт, обяснява Вердие. Както при възрастните, така и при децата се наблюдава силно безпокойство. Малките имат много въпроси за здравето и смъртта. Както по време на първата карантина и сега при някои от тях се появиха тикове, неврози и натрапчиви състояния, които през лятото бяха започнали да изчезват, споделя наблюденията си психологът.
34-годишна майка на 6-годишно момиче споделя, че дъщеря й е направила няколко панически атаки, защото е чула разговор относно смърт или хоспитализация. За съжаление ние не може да изпратим децата в някаква стерилна камера. Коронавирусът съществува и няма как да го игнорираме, затова като родители се опитваме на намерим златната среда, за да обсъждаме темата, споделя Лайла.
"Децата подражават на родителите, те са пряко свързани с емоциите си. Когато на родителите им е трудно да подберат необходимите думи у децата остават въпроси, които те ще зададат на други деца и могат да не получат правилния отговор. Ако не обясним на децата ясно какво се случва и най-вече това, че те не носят отговорност", обяснява още Катрин Вардие.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Според клиничния психолог Ан Коние последиците от пандемията се усещат и при много малките деца в предучилищна възраст. Децата наблюдават и се учат по пътя на подражанието, което може доведе до забавяне на проговарянето. От друга страна детето може да изпитва чувство за дискомфорт, тревога при контакт с хора с маска, които е трудно да бъдат отличени един от друг и чиито намерения трудно могат да бъдат отгатнати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Учители споделят, че изпитват подобно безпокойство особено при работа с малките ученици.
"Когато се обръщате към един ученик - това не е пречка. Но, когато пред вас има 25 деца... Изучаването на гласовите звуци е важна част от уроците във втори клас. С маска е много трудно да се чуе правилно звукът или да се види движението на устните.", обяснява учител в начално училище.