Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат

26 декември 2024, 13:00 часа • 6260 прочитания

Номиналните доходи на руснаците са нараснали със 17 процента през първите девет месеца на 2024 година в сравнение със същия период на 2023-та, сочат официалните статистически данни. Те растат даже и реално – с 8,6 на сто.

От началото на войната срещу Украйна ръстът на реалните доходи в Русия вероятно ще надхвърли 18 процента – подобни икономически темпове Русия не помни от началото на века. Руските власти, начело с Путин, представят актуалния ръст на доходите като голямо свое постижение. Но каква е причината за тази динамика и дали това наистина може да бъде наречено постижение?

Основната причина за ръста на доходите е равнището на заплатите. От януари до септември средната работна заплата е нараснала с 9% в сравнение с предходната година, а номиналната – с 18 на сто. Допитване сочи, че практически всички фирми са увеличили заплатите на служителите си – една пета са ги увеличили с над 20%, а 43 процента от предприятията – с 10-20 на сто. Очакванията са годишната инфлация в Русия да достигне 9,6 – 9,8 процента.

Още: Арестуваха блогър, заснел мястото на падналия пътнически самолет в Казахстан (ВИДЕО, СНИМКИ)

Пенсиите обаче не само не са нараснали, а дори са спаднали – с 0,7 процента. Другите социални плащания се увеличават – покрай щедрите бонуси, които получават наетите войници, както и покрай обезщетенията, давани на семействата на военните и на загиналите на фронта.

Освен това доходите наскоро се увеличиха и поради високите лихви по банковите депозити. Въпреки това делът на тези доходи в общия обем не е голям - едва 8%. Делът на социалните плащания е 18%, а на заплатите - 59%.

Освен това напоследък се увеличават доходите от влогове – благодарение на високите лихви за банковите депозити. Но частта на тези доходи в общия обем не е голяма – осем процента. Делът на социалните плащания е 18 на сто, на заплатите – 59 процента.

Войната създаде дефицит на кадри в Русия

Още: Украински дронове стоят зад взрив в голям руски оръжеен склад и зад пожар в "Транснефтепродукт" (ВИДЕО)

В края на 2024 година безработицата в Русия е рекордно ниска – 2,3 процента, а в една трета от регионите тя е дори под 2%. Ръстът на заплатите е пряко свързан с този феномен: дефицитът на кадри кара работодателите да увеличават заплатите.

Но това не е показател за здрава икономика. Работната ръка започна да не достига не поради това, че се създават нови работни места, а защото войната опразни пазара на труда, лишавайки го от стотици хиляди работници. Изданието The Bell пише, че от началото на 2022-ра година от Русия са заминали и не са се върнали около 650 000 души. Още около 300 000 са били принудително мобилизирани, а над 400 000 са отишли да воюват доброволно, привлечени от високите заплати в договорите.

Още една причина за кадровия глад е съкращаването на притока на мигранти. Наред с общата нестабилност на живота в съвременна Русия, притокът на чуждестранни работници бе ограничен от кампанията срещу мигрантите, подета от властите след терористичното нападение в концертната зала „Крокус Сити Хол“, при което загинаха най-малко 140 души, а отговорността бе поета от поделение на т.нар. „Ислямска държава“. Един от последните примери е законът, забраняващ да се приемат в училище деца на мигранти, които не знаят руски.

Важна роля за появилия се дефицит на кадри играе и военно-промишленият комплекс. За да се увеличи производството на оръжие, отбранителните предприятия започнаха да привличат работници от други сектори на икономиката, предлагайки им по-високи заплати. На потърпевшите предприятия също им се наложи да увеличат заплатите, за да задържат служителите си.

Още: Кризата с петролния разлив в Черно море се разраства: Извънредно положение на регионално ниво в Русия

Безработицата ще остане ниска, но ръстът на заплатите ще се забави

Привличането на мигранти всъщност е единственият резерв на руския пазар на труда, казва заместник-директорът на Центъра за трудови изследвания Ростислав Капелюшников. Той е убеден, че заетостта на младите хора не бива да се увеличава повече, за да имат те възможност да се концентрират върху учението. Заетостта на жените с деца и бездруго е висока, а заетостта на по-възрастните вече се е увеличила след повишаването на пенсионната възраст.

Тъй като руските власти очевидно не възнамеряват да привличат повече мигранти, дефицитът на кадри ще се запази. Но заплатите ще растат по-бавно, защото руската икономика е започнала да се забавя, обяснява финансовата анализаторка Олга Беленкая. От официалните статистически данни става ясно, че за деветте месеца на тази година доходността на руския бизнес се е съкратила с 18 процента, което означава, че компаниите разполагат с по-малко свободни пари. А през следващата година ще се повиши и данъкът върху печалбата – с 20 до 25%. Същевременно скъпите заеми се превръщат във все по-голям проблем за финансовото положение на предприятията.

Прогнозата на руското правителство е, че през 2025 година ръстът на заплатите ще е 7%, а през 2026 - не по-малко от шест на сто. Независимите експерти са по-скептични – според професор Наталия Зубаревич от Московския държавен университет, заплатите ще могат да се повишават повече от инфлацията само в отбранителните предприятия и в най-големите компании. „В търговията заплатите вече са стигнали тавана, така е и в строителството.“

Още: Путин го пусна през лятото, а сега го издирва: Опозиционерът Иля Яшин пак е мишена на Кремъл

Заплатите растат след десетилетия на стагнация

Благодарение на ръста в заплатите работещите руснаци ще имат повече пари – но само в сравнение с последните години преди войната. През 2014 година, в резултат от рязката девалвация на рублата, доходите на руснаците се сринаха и оттогава стагнират. Основна причина за това стана спадът в световните цени на петрола. Определена роля изиграха и санкциите, въведени срещу Русия в отговор на анексията на Крим.

В периода до 2020 година доходите в Русия общо-взето не се променяха, оставайки със 7-8 процента по-ниски, отколкото през 2013 година. През настоящата 2024-та нивото от далечната 2013 година ще бъде превишено с около 12 процента.

Ако доходите на руснаците се преизчислят от рубли в долари, картината ще се окаже още по-малко розова. Разликата с 2013 година ще бъде само няколко процента. Както тогава, така и сега средната номинална заплата на руските работници е съвсем малко над 800 долара.

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

 

Източник: Дойче веле

Съдът реши: Глобиха Никита Михалков с 300 рубли

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес