Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще остане ли Турция в НАТО?

16 юли 2019, 11:00 часа • 10253 прочитания

Закупуването на руската система С-400 от Турция „забележимо ще влоши и без това напрегнатите отношения между САЩ и Турция.” Това пише в статия за германското издание Focus политологът от университета в Кьолн Томас Егер.

Според него законът задължава Тръмп да въведе санкции срещу Турция заради закупуването на оръжие от Русия. Той може да отдалечи във времето въвеждането им, но не и да ги предотврати.

След неуспешния преврат Ердоган е скептичен към САЩ, които не искат да му предадат неговия заклет враг Гюлен. Така той вижда в Путин по-ефективна опора в случай, че попадне под външнополитически натиск. Помощта, оказвана на президенти, попаднали в сложна ситуация, е отличителна черта на руската външна политика, казва още Егер.

Ако Турция излезе от НАТО това ще бъде жестока геополитическа загуба за Алианса. Тази вероятност не бива да бъде изключвана напълно и тя зависи от това до колко ще се изостри конфликта около противоракетната система, доколко ще е силен натискът от страна на Вашингтон и Москва и къде Ердоган ще види повече гаранции за политическото си оцеляване.

Самият факт на доставката на първите компоненти на системата и тяхното сглобяване от руски специалисти в Турция е огромна победа за Путин. Неговата репутация в света нараства . Достъпът до важни военни данни е голямо предимство за руските органи по сигурността , а сближаването на Турция с Русия би се превърнало в световна сензация.

Но ситуацията може да стане заплашителна за Турция. Отказът от тясна връзка със САЩ заради тясна връзка с Русия ще доведе до много големи икономически и политически загуби. Те могат да станат толкова големи, че на Ердоган действително да му потрябва помощта на Путин, за да остане на власт.

Подобно развитие на събитията ще нанесе щети и на НАТО. Тъй като, ако Турция излезе от Алианса по собствено желание, ще се възцари недоверие между съюзниците.

За страните от Европейския съюз това е ситуация, в която се засягат жизнени интереси. За пореден път се налага да се констатира, че страните от ЕС нямат никакво влияние върху случващото се.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес