Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шпигел: Оставката на Болтън - какво стои зад нея?

11 септември 2019, 17:40 часа • 3077 прочитания

Във Вашингтон почти са спрели да броят министрите, съветниците и личните говорители, от чиито услуги президентът на САЩ Тръмп се лиши по време на мандата си, пише "Шпигел".

Освобождаването на съветника по сигурността Джон Болтън показва за пореден път, че приемствеността е непозната дума в Белия дом. Там сега се залага на непредсказуемото поведение. Друг характерен момент е, че съществуват няколко различни версии около оставката на Болтън.

Доналд Тръмп съобщи в Туитър, че по отношение на много въпроси са имали разминаване, затова помолил Болтън да подаде оставка. Противно на твърдението, Болтън заяви, че сам е предложил оставката си, която е била приета едва на следващия ден.

Причината

Според политически наблюдатели, между държавния глава и неговия съветник е имало словесен сблъсък относно плана на Тръмп да проведе мирни преговори с талибаните в имението си в Кемп Дейвид няколко дни преди 11 септември.

Срещата беше отменена от Тръмп. В американските медии се появиха множество материали, които доказваха, че Болтън е настоятелно е посъветвал президента да отмени срещата, идеята за която е възприемал от самото начало като несериозна.

Информациите бяха изпъстрени с множество детайли. Това вероятно не се е харесало на Тръмп, който не търпи да има пробив в близкото си обкръжение. Най-вероятно е заподозрял съветника си или някого от антуража за изнесените подробности

След почти две години приключи един доста странен съюз, в който Тръмп и Болтън просто не си подхождаха.

Президентът, който обеща да оттегли масовото военно присъствие на Съединените щати в различни точки на света и да разреши съществуващите с други страни проблеми посредством гениални „сделки”, се прояви по много външнополитически теми като пълна противоположност на Болтън.

Джон Болтън беше и си остава „ястреб” – той не вярва във възможността САЩ да сключва „добри сделки” с държави като Русия, Иран или Северна Корея. Не се доверява и на талибаните. За него използването на военна сила или намесата във вътрешните работи на други държави е по-подходящо средство за прокарването на американските интереси в световен мащаб.

Вероятно за Тръмп съществуващото противоречие е било забавно. Твърди се, че Тръмп се е шегувал, че ако зависи от Болтън, САЩ са щели да започнат поне четири войни.

С времето, обаче, различните гледни точки станаха все по-очевидни и проблемни. Болтън, който би трябвало да е най-важният съветник на президента по всички въпроси на външната политика и политиката за сигурност, през повечето време е в противоречие с шефа си.

Така, например, докато Тръмп през последните месеци настояваше за сделка със севернокорейския диктатор Ким Чен Ун, въпреки ракетните изпитания, Болтън редовно изостряше реториката по отношение на Северна Корея. По време на съвместното посещение на Тръмп и Ким на границата в началото на лятото, Болтън демонстративно стоеше встрани, тъй като смяташе тази проява за грешка.

Точно толкова силна беше разликата в мненията по отношение на Иран: след свалянето на американския дрон и нападенията над петролни танкери в Персийския залив Болтън се обяви за ответен удар срещу Иран. Тръмп, обаче, провали операцията в последната минута. Освен това президентът винаги се е противопоставял на идеята на своя съветник да се работи за смяна на режима в Иран.

Разногласия имаше и по отношение на Венецуела: Болтън бил обещал на Тръмп, че с подкрепата на опозицията ще успее за кратко време да смени режима в Каракас. И до днес този план не е осъществен.

Какво ще се случи след оставката на Болтън?

Президентът иска да представи новия съветник по въпросите на сигурността още през следващата седмица. Водят се разговори с дипломати от втория и третия ешелон. Едно е сигурно: оставката на Болтън би трябвало да засили влиянието на външния министър Майк Помпео. Той е смятан за привърженик на президента и рядко му противоречи. Известно е, че Помпео и Болтън бяха в постоянна вражда.

Сега вече президентът ще трябва да разчита на „сделки” за разрешаването на външнополитически проблеми, дори и досега те да не са довели до реални решения. Вече има слухове, че в края на септември Тръмп иска да проведе мирни преговори с президента на Иран Хасан Рохани в Ню Йорк по време на сесията на Общото събрание на ООН.

Тази идея със сигурност е предизвикала ужас у Джон Болтън, цитира БГНЕС.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес