Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ, Тръмп и пандемията

24 април 2020, 11:30 часа • 4414 прочитания

Според бележития американски лингвист, политически коментатор, историк и философ Ноам Чомски, пандемията от коронавирус е можело да бъде избегната напълно. Той отбелязва, че сред западните страни най-лошото се справят с кризата Обединеното кралство и САЩ, пише турският вестник Daily Sabah в материал, преведен от "Фокус". Ето какво гласи той:

Това е точно наблюдение и по отношение на САЩ всичко, което можеше да се обърка, се обърка. Там смъртността от пандемията COVID-19 надхвърли 40 000.

През последните три седмици станахме свидетели на трансформация в отношението и реакцията на президента на САЩ Доналд Тръмп към пандемията, но не прекомерна. По-рано имаше отхвърляне, омаловажаване и пълно отричане на фактите и сериозността на кризата. Дойде момент, в който това вече не беше възможно. С увеличаването на броя на смъртните случаи недостигът на лични предпазни средства (ЛПС) за лекари, медицински сестри и медицински персонал, като маски, ръкавици и комплекти за тестване за широката общественост, вече не може да бъде отхвърлено като незначително. Въпреки това, за всяко постижение идваше след огромна борба. 

Американският народ е свидетел на тази борба всеки ден по време на ежедневните брифинги за пресата в Белия дом, на които се предполага, че медицинската работна група на Белия дом ще осведомява обществеността. Тези брифинги за пресата - понякога осигуряващи моменти на комично облекчение в такива мрачни, стресиращи дни - разкриват борбите на губернаторите на отделните щати за животоспасяващи консумативи като апарати за механична вентилация (АМВ). Президентът явно не разбира защо са необходими толкова много АМВ, защо лекарите и сестрите не могат да използват едни и същи маски няколко пъти и защо САЩ толкова изостават при получаването на тестови комплекти, въпреки че знаят за предстоящата пандемия от края на 2019 г. Той не вижда необходимостта от масови тестове и се фокусира изцяло върху „възстановяване на икономиката“, защото единствената му грижа е спечелването на предстоящите избори през ноември. Основната тема на Тръмп в кампанията за преизбиране беше здравата икономика и високите данни за заетостта. По този начин постоянният фокус върху икономиката получи предимство пред безопасността и живота на американците.

Има съобщения, че президентът предоставя преференциално отношение към губернаторите от собствената си политическата партия, като им казва, че трябва да използват консумативи от собствените си щатски запаси и да не се вслушват в съветите и предупрежденията на медицинските екипи и учени. Все едно, че е обявена война на страната и президентът казва на всеки щат да се грижи сам за себе си, с изключение може би на щатите с републикански губернатори, които се фокусират повече върху това да го хвалят, отколкото да вършат работата си.

От положителна страна, тази криза разкри истинското държавно и местно ръководство, тъй като федералното правителство при тази администрация се управлява от случайни хора и при очевидна липса на лидерство

На фона на хаоса Тръмп видя възможност да отклони вината към Китай и Световната здравна организация (СЗО). Наскоро той задържа финансирането на СЗО за период от 60-90 дни заради предполагаемата от неговия екип дезинформация по отношение на пандемията. САЩ са най-големият донор на СЗО, допринасяйки с повече от 400 милиона долара, приблизително 15% от бюджета й, и въпреки че някои от изказаните съмнения от Тръмп могат да бъдат разбрани, прекъсването на финансирането в най-решаващия момент отново беше присъща за него прищявка и незрялост, на които сме свикнали.

Понастоящем две трети от американците не одобряват работата на Тръмп по отношение на коронавирусната криза. Има общо усещане за умора от постоянната дезинформация и хаос. Съществува и недоверие, че федералното правителство може да насърчава щатите да се отворят отново, когато много части на страната дори не са достигнали върха на кривата.

Президентските избори през ноември са след още няколко месеца и с безпрецедентни ситуации за преодоляване преди тях е много трудно да се прецени в коя посока ще се насочи общественото мнение дотогава. Трудно е да си представим втори мандат на Тръмп, какъвто е сега, но базата му е силна и за мнозина той е безгрешен.

За тези, които гледат обективно на това президентство, думите на д-р Мартин Лутър Кинг изглеждат по-подходящи от всякога: „Нищо на света не е по-опасно от искреното невежество и съвестната глупост.“

 

Всичко за коронавируса следете ТУК.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес