Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ срещу Русия - каква е военната мощ при сблъсък в Сирия? (ВИДЕО)

12 април 2018, 13:00 часа • 31324 прочитания

Кой е по-силен във военно отношение – САЩ или Русия? Този въпрос отново излезе на дневен ред предвид крайно изострената ситуация в Сирия и явните политически изказвания в подкрепа на военен удар на Запада в арабската държава.

В руските медии основен акцент по военната тема е присъствието на ескадрения миноносец "Доналд Кук" на само 100 километра от единствената военноморска база на Русия в Сирия – в град Тартус. Миноносецът е въоръжен с ракети "Томахоук", а заклеймената като пропагандна машина на Кремъл медия "Спутник“ вече съобщи, че към тази позиция може да се насочи вторият ескадрен миноносец на американските ВМС в Средиземно море - "Портър". "Спутник" обаче цитира статия на The Wall Street Journal, в която е написано, че Пентагона обсъжда такъв вариант.

Според официални данни, ракетите на борда на "Доналд Кук" могат да достигнат до 2500 километра. Те са способни да носят конвенционални и ядрени заряди. На борда на разрушителя може да има от 56 до 96 такива ракети, пише Агенция "Фокус", позовавайки се на статия в "Московский комсомолец". Корабът е оборудван със системата Aegis. Накратко, тази система съвместява в едно логистика и бойна мощ – ракетни системи, радари и компютърни системи, чрез които ракетите се насочват прецизно към избрана цел. Предимството е, че чрез автоматизация Aegis позволява многофункционален удар – т.е. едновременно да се действа срещу множество цели и заплахи.

Основното руско оръжие срещу миноносците в момента са самолетите с марка "Су". Изтребители-бомбардировачи Су-24 вече посрещнаха "Доналд Кук", като според турския вестник "Хюриет" са прелетели четири пъти над палубите на американския кораб, докато той е заемал сегашната си позиция. Това беше отречено от американското военно издание Navy Times, като пред него от Пентагона всъщност не са признали, че "Доналд Кук" е отишъл в сирийски води – единствено казват, че е напуснал в понеделник (9 април) пристанище Ларнака по предварително планиран график.

В материал на "Газета.ру" за основно оръжие на Русия срещу американския ескадрен миноносец се залага на изстребителя-бомбардировач Су-34. В статията се казва, че руските самолети могат да елиминират системата Aegis чрез радиолектронната бомба "Хибин". Припомня се история от април 2014 година, според която "Доналд Кук" е бил обезвреден в Черно море точно с такава бомба от само един Су-24, който симулирал ракетна атака срещу кораба. А след като американският кораб бъде "ослепен", могат да се намесят изтребителите и изтребителите-бомбардировачи Су-30СМ, Су-035С, Су-34 и Су-24М, които са въоръжени с противокорабни ракети Х-35.

Съмнения в Русия

Заместник-директорът на Центъра за анализ, стратегии и технологии в Русия Сергей Денисенцев обяви за пълна глупост спекулациите за възможността на Су-34 да изведат от строй електронните системи на "Доналд Кук" с комплекси за радиоелектронно противодействие "Хибин". "Това е умопобъркана работа", заяви Денисенцев, според "Взгляд".

Той поясни, че за извеждане от строя на системата Aegis оборудването по излъчването на заглушаващ сигнал трябва да бъде със съпоставима мощност. "Доналд Кук" и другите ескадрени миноносци от този тип са снабдени с много мощна радиолокационна система, която не може просто така да се заглуши, е мнението на Денисенцев. Бордовият комплекс "Хибин" е предназначен да заглушава системи за насочване на ракети, които обаче са само един модул от цялата система Aegis.

Комплексите "Хибин" са набор от електроника, а мощността ѝ зависи пряко в това число и от размерите ѝ. Корабът по разбираеми причини принципно има по-голямо количество електронна апаратура от самолета. Именно затова е значително по-лесно да си представим, че "Доналд Кук" ще заглуши електронните възможности на руския бомбардировач, а в никакъв случай не обратното, е позицията на руския експерт.

"Хибин" е слаба за системите на ескадрения миноносец на САЩ, смята Денисенцев, добавяйки, че много руски издания не могат да си представят добре работата на средствата за радиоелектронно противодействие и пишат глупости за създаването на "заглушаващ купол" и "изпепелена електроника".

Другите руски възможности

Обсъждана възможност в медиите е използването на системите за заглушаване на радари "Красуха". Според Денисенцев обаче това също не е добра опция срещу ескадрен миноносец, защото предназначението им е да заглушават радарите на авиация.

"По време на евентуален удар по Сирия, САЩ задължително ще разположат над ескадрените си миноносци за прикритие няколко самолета във военновъздушен патрул в зоната на изчакване и ще ги сменят постоянно. Задължително ще има самолет за далечно радиолокационно наблюдение АУАКС. Веднага след като американците видят опит за атака срещу своите съдове, за нейното отразяване и прикритие на корабите незабавно ще излетят нови самолети. В този регион САЩ имат много авиобази. Американците използват система за далекообхватен радиолокационен обзор. Тя е устроена така, че спътници за радиоелектронно разузнаване да прелитат над региона в момента на изстрелването на ракети към заложената цел. Това е много сложна операция. Затова е глупаво да се пише как ще стреляме по двата ескадрени миноносеца", смята експертът. Той нарече "твърде самоуверени" предположенията, че корабите просто могат да бъдат унищожени с руските ракети Х-35.

А полковникът от съветските ВВС, бивш депутат от съветския и руския парламент Виктор Алкснис предупреждава: "Жал ми е да виждам съграждани, които вярват в това и са искрено убедени, че имаме вълшебно оръжие, с което не само можем да изключим "Доналд Кук", но и направо целите Съединени щати".

В руското информационно пространство се напомня и, че по времето на Студената война авиационното подразделение на руските военноморски сили е имало 15 полка с по 30 самолета, докато сега тази дивизия се състои от само 3 полка. Мнозина военни експерти твърдят, че въздушна атака срещу ескадрен миноносец или самолетоносач, в която не участват поне 100 самолета, няма да постигне никакъв успех.

Американските намерения

В свой анализ Foreign Policy цитира работещия в Центъра за новата американска сигурност експерт Николас Херас, според който САЩ трябва да нанесат удари по множество подбрани цели, за да осакатят военните възможности на Башар Асад. Той смята, че за да има истински ефект върху Асад, ще трябва да бъдат предприети въздушни удари и да се нападат правителствени обекти при всеки сигнал за използвано химическо оръжие. Припомня се и, че след обстрела на базата в Шайрат, направен с 59 ракети "Томахоук" през миналата година като наказание за атаката в Хан Шейхун, часове по-късно самолети на сирийските ВВС са излитали отново от летището на Шайрат.

Друга пречка срещу американски въздушни удари се явява руската база в Латакия и разположената там ракетна система С-400. С нея ПВО защитата на Сирия е много по-силна.

Именно наличието на руско оръжие в елемента на противовъздушна отбрана поставя под въпрос доколко САЩ, Франция и Великобритания са готови да рискуват безопасността на свои военни с въздушни удари. САЩ може да използва самолети със "стелт" технология - като F-22 Raptor и B-2 Spirit, но те едва ли ще стигнат, за да бъдат смазани ПВО защитите на Сирия предвид подсилването им с руски оръжейни системи. "Стелт" самолетите могат да бъдат само водачи на по-мащабна въздушна кампания, заключва в свой анализ изследователския център RUSI, където вече работи като сътрудник директорът на Европол Роб Уейнрайт.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес