Командващият Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) генерал Валерий Залужни иска да получи повече оръжия от Запада, за да не стои войната в Украйна в "патовата ситуация". Оценката на Залужни, че войната с Русия е стигнала до задънена улица, нажежи партийните страсти, като в Конгреса се вихри дебат дали САЩ да подкрепят Киев с нови оръжейни доставки.
Стряскащото признание на главнокомандващия ВСУ генерал Валерий Залужни намери оживен отзвук на Капитолийския хълм. Републиканците видяха коментарите му като причина да преосмислят американската подкрепа за Киев, доколкото е възможно. Това заплашва допълнително да усложни борбата на Украйна както срещу Русия, така и в залите на Конгреса.
Без незабавно увеличаване на технологичното превъзходство, "дълбок и впечатляващ пробив" срещу Русия "най-вероятно няма да се случи", заяви Залужни в свое есе за The Economist. Той каза, че войната е стигнала до задънена улица и поема вината, че погрешно се е надявал руският президент Владимир Путин да промени курса, след като загуби около 150 000 войници. "Във всяка друга страна такива загуби биха спрели военните операции", счита Залужни.
Залужни: Войната става позиционна, това е изгодно за Русия
Реакции
СНИМКА: Getty Images
Сенатор Джош Хоули (републиканец), дългогодишен скептик относно по-нататъшната помощ за Киев, призна, че откровеността на Залужни е отворила голяма дупка в политиките на администрацията. Нейната идея, според Хоули, се свежда до факта, че "трябва да продължим да финансираме Украйна във всички отношения, а не само във военно". "Предполага се, че трябва да продължим да им даваме пари за пенсии и за всичко друго, така че ситуацията да продължи да остава в тази безизходица. Това, разбира се, повдига въпроса: каква точно е нашата стратегия за края на тази ситуация? Какъв е планът тук? Не мисля, че изобщо имат такъв", каза Хоули, без да дава собствена рецепта каква да е американската стратегия, за да има устойчив мир в Украйна, без заплаха Путин да поднови атаката си веднъж щом се възстанови заради необмислено примирие.
Оценката на Залужни "е в съответствие с информацията, с която разполагаме", каза сенатор Бен Кардин, председател на Комисията по външни отношения на Сената. "Надеждата беше, че те ще се справят по-добре", продължи той, надявайки се, че Украйна може да удържи това, което е изтръгнала от Русия с американска подкрепа. От началото на контранастъплението през лятото Украйна е напреднала само 16 километра на тесен фронт: Още западна помощ и Русия ще рухне в Украйна: Руските военни блогъри обсъждат (ВИДЕО)
Политическа блокада в САЩ: Кой ще победи?
СНИМКА: Getty Images
Сенатът вероятно ще одобри новата военна помощ от 106 милиарда долара, предложени от президента на САЩ Джо Байдън, която включва Израел и Тайван освен Украйна, както и допълнителни средства за укрепване на южната граница с Мексико. Но председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън все още не е убедил колегите си, които са по-скептични, в своя вариант за нова помощ. Джонсън твърди, че подкрепя по-нататъшното изпращане на оръжия в Украйна, но само като отдели от пакета помощта за Израел. Това вече се случи в гласуване на долната камара на Конгреса, което е заплашено от блокада в Сената, а Байдън е готов на вето: Най-важният политически съюзник на Тръмп забърка каша с военната помощ за Израел и Украйна
Изглежда посланието на Залужни има за цел да повлияе на хода на дискусиите в американския Конгрес. Генералът, подобно на президента Володимир Зеленски, подчерта отчаяната нужда на украинските въоръжени сили от по-модерни изтребители, дронове, ракети с по-голям обсег и артилерия, за да пробият руските отбранителни линии.
"Въоръжените сили на Украйна се нуждаят от ключови военни способности и технологии, за да излязат от сегашната ситуация. Ключовият елемент тук е авиацията", пише Залужни в статия за The Economist. Русия, добавя той, "ще има превъзходство в оръжия, оборудване, ракети и боеприпаси за дълго време", ако няма западна намеса.
Киев все повече се стреми да излезе от ролята си на зависима от дарения страна и се надява да установи сътрудничество с отбранителната индустрия на САЩ и Европа, да сключи споразумения за съвместно производство и да създаде свои собствени оръжия. Британската BAE Systems и германската Rheinmetall вече са подписали споразумения с украинския отбранителен сектор, въпреки че производството все още не е започнало.
Сенатор Дж. Д. Ванс, който преди това открито призова за прекратяване на военната помощ за Киев, каза, че забележките на Залужни разкриват дълбоки разделения в украинското ръководство. "Военните цели на Зеленски са несъвместими с реалността и на тях се противопоставят части от неговия собствен кръг. Във всеки случай ситуацията ще приключи с уреждане чрез преговори и част от украинската територия ще остане в Русия. Това го казвам вече цяла година. Това е очевидно за всеки, който следи реалностите на терен", заяви той пред репортери на Капитолийския хълм.
Аргументите на Ванс и Хоули се поддържат от малцинството в Сената, където мнозинствата и в двете партии остават ангажирани да помогнат на Украйна да излезе от задънената улица. Но формацията на отрицанието нараства, особено след като вниманието на нацията се насочва към подпомагането на Израел в борбата с "Хамас".
Коментарите на Залужни обаче не отслабиха подкрепата на най-ревностните поддръжници на Украйна в Конгреса.
"Естеството на конфликта сочи, че Украйна ще се движи километър по километър. Съединените щати трябва да продължат да подкрепят Украйна, защото това е жизненоважно за нашата национална сигурност, въпреки че няма да има сериозен пробив“, каза Ричард Блументал, член на Комитета по въоръжените сили на Сената, който се е срещал със Зеленски многократно.
ОЩЕ: Кабинетът на Зеленски в атака срещу Запада: "Уморихте ли се във Втората световна война?"
Източник: Politico
Превод: Ганчо Каменарски