Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Sabah: Хората не умират само от пандемия, защо се мълчи?

11 септември 2020, 20:00 часа • 12887 прочитания

В този момент разпространението на коронавируса е поставено високо в световния дневен ред. Смята се, че ще се увеличи броят на случаите, тъй като времето се застудява в северното полукълбо.

Знаете за учените, които са се считали за институция, която решава „кое е научно и кое не“ от началото на кризата, точно както инквизицията. Когато говорят, те казват повече за задълженията и отговорностите на хората, отколкото за резултатите от тяхната научна работа. С помощта на световните медии те принуждават политическите власти да предприемат по-строги мерки на улицата, в училище и на работните места. Вече са създадени основи за нови мерки за изолация за следващите месеци. Освен това в дневния ред има ограничения, включително използването на маски на открито в много градове.

Това пише анализаторът Мелих Алтънок в материал за турското издание Sabah, цитиран от агенция БГНЕС, коментирайки някои аспекти на пандемията в глобален план.

Все още не са премахнати въпросителните за това какво правят тези мерки за борба с коронавируса. Например, известно е, че използването на маски на открито на практика води до други здравословни проблеми. И то дотам, че дори тези, които ги препоръчват, са принудени да приемат, че използването им от деца е вредно.

Има проучвания, които показват, че ограничаването на хората до местоживеенето им със заплаха от наказание на някои места и сплашващи съвети на други, носи повече вреда, отколкото полза. Проучване в Китай разкрива, че 80% от инфекциите се случват в домовете. Не е трудно да се предскаже, че хората, изолирани от живота и тяхната среда, особено възрастните хора и тези с психологически разстройства, ще излязат от този процес с нови проблеми.

Проблемите, причинени от прекъсната търговия, затворени работни места и спрените социални дейности, също са големи. В допълнение към пандемията има и други заболявания, които ни очакват в живота. Ако вдигнем поглед от данните, систематично и широко изнасяни пред нас по доминиращия въпрос, ще се убедим, че не сме изправени пред нова заплаха, която би изисквала да бъдем изплашени и сдържани.

През 2019 г. 12 милиона души са били убити от инфекциозни заболявания, 300 000 майки са умрели при раждане, 1,6 милиона са се поддали на ХИВ/СПИН, 8 милиона са били отнесени в отвъдното от рак, 1 милион от малария, 5 милиона от пушене, 2,5 милиона от алкохол, 1,3 милиона са били убити при автомобилни катастрофи и 1 милион са починали от самоубийство.

Според данните на Световната здравна организация (СЗО) само през 2019 г. 650 000 души са починали от грип. Според вас колко хора ще умрат от грип в тазгодишната статистика? Нула?

И колко деца в света ще умрат тази година, тъй като достъпът им до храни и здравни услуги е блокиран поради мерки за изолация? Мислите ли, че смъртността на деца ще удвои тези, които умират от коронавирус?

Нека да разпространяваме тези статистически данни на живо всеки ден, точно както статистическите данни за коронавируса се обявяват на екраните  час след час.

Между другото, докато толкова малко учени и журналисти се осмеляват да задават въпроси на глас за пандемията, каква е причината за бързането да бде заглушаван гласа им? Какво се опитват да прикрият?

Каква е причината Twitter и YouTube да цензурират публикациите за вредата от носенето на маски на открито и научните възгледи, че мерките за изолация не са полезни, а вредни? Защо се страхуват до такава степен, че да почукат на вратата на бивш войник, протестиращ срещу мерки за изолация чрез Facebook в Мелбърн, с армия от полицаи? Страхуват ли се да не успеят да изплашат хората?, коментира още журналистът в своя анализ.

Темата продължава и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес