Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на 300 ракети Patriot за Саудитска Арабия в сделка за 3,05 милиарда долара и друга сделка за 2,25 милиарда долара с ОАЕ за 96 ракети за системата за противоракетна отбрана THAAD. Това пише азербайджанското издание Haqqin.az.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Увещанията и молбите на Байдън за увеличаване на производството на петрол не направиха впечатление на управляващите елити на монархиите в Персийския залив. Изслушахме и ви благодарим, беше тяхната реакция. Тогава Вашингтон хвърли на-силния си коз на масата - ракетните системи Patriot и THAAD, които са критично важни за саудитците и емирствата. По този начин темата за човешките права остана назад - в миналото, където е и убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги. Назад са и военните действия в Йемен, където години наред насилствената смърт е нещо много повече от обичайно.
Азербайджанското издание прокламира как това е победа за арабите: "Младите лидери на Персийския залив, двамата Мохамедовци, Бин Салман в Саудитска Арабия и Бин Зайед в ОАЕ, дадоха на Байдън и на неговия антураж нагледен урок как Вашингтон трябва да разговаря със своите съюзници и партньори в новата реалност. Без натиск и изнудване, а съобразяване с техните интереси и взаимноизгодни предложения, които предизвикват интерес в страната, към която Вашингтон се обръща. Денят, в който Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на ракетни системи на Саудитска Арабия и ОАЕ, може с право да се нарече Международен ден на педагогиката, тъй като приемането от Белия дом на условията на монархиите в Персийския залив и отстъплението на американците от собствените им претенции несъмнено ще води до верижна реакция. Останалите съюзници и партньори на САЩ направиха съответните изводи за себе си".
Само че дали всъщност е така? Действията на Байдън целят Владимир Путин и Русия - защото арабите са тези, които могат да пуснат повече петрол на пазара и да подкопаят руския държавен бюджет, съответно силите на Кремъл за война в Украйна. Азербайджанската медия твърди, че Саудитска Арабия и ОАЕ само обещали евентуално да увеличат производството в случай на сериозна криза. "Да, те имат свободни производствени мощности от 2 до 2,5 милиона барела на ден, но точно сега, наведнъж, не биха искали да увеличат производството. Което е съвсем разбираемо от техническа гледна точка", смята азерският журналист Джемал Бустани.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Но на световните пазари ефект от тази американска политика има. Лекият суров петрол слезе под 90 долара за барел, европейският сорт "Брент" е под 95 долара за барел. Това означава, че руският петрол слиза към 70 долара за барел. И като се има предвид заплахата от вторични американски санкции за търгуващите с такъв петрол, Путин е принуден да дава още по-големи отстъпки - съответно границата, когато сметката му няма да излиза, вече наближава. И да, администрацията на Байдън може да гледа в малко по-дългосрочен план на това като на победа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Ракетите в монархиите от Персийския залив са добре дошли. Те, разбира се, ще осигурят повече петрол на световния пазар. Но арабите няма да прибързат, опитвайки се да изтъргуват все повече и повече отстъпки от Съединените щати по определени въпроси.
Обаче, Вашингтон няма да може да попречи на сближаването на монархиите от Персийския залив с Китай. По-скоро миналите грешки на Белия дом ще ускорят този процес. Неслучайно в дните, когато се оформяше сделката "ракети срещу петрол", външното министерство на ОАЕ излезе със следното изявление: "ОАЕ препотвърдиха подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Китай, както и важността на зачитане на принципа "един Китай", призовавайки за спазване на съответните резолюции на ООН".
А в България "Възраждане" направи среща в китайското посолство, където лидерът на партията Костадин Костадинов говори за "тайванските сепаратисти" и "осъди грубата американска намеса във вътрешните работи на Китай" - според официалното прессъобщение на "Възраждане". Показателно - само че Китай не бива да се счита за неоспоримия следващ световен лидер, защото и там проблеми не липсват, при това с потенциал за големи социално-икономически трусове: Балонът на имотния пазар в Китай е на път да се спука: Банките са в капан, а стотици хиляди протестират
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Превод: Ганчо Каменарски