Опозиционният сръбски вестник „Данас” публикува в днешния си брой анализ, свързан с посещението на министър-председателя на Русия Дмитрий Медведев в Белград. Според изданието, това е още един опит за отклоняване на Сърбия от евроатлантическите процеси посредством укрепване на съюза с Русия.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Според политолога Борис Варга, визитата на руския премиер съвпада с най-голямата крина в региона от Охридския мирен договор през 2001 г. насам. На последната си среща на върха ЕС всъщност потвърди появилото се вече съмнение, че разширяването временно е спряно, а Северна Македония и Албания са първите жертви на тази политика.
Геополитическите реалности в Западните Балкани в момента са много изгодни за Москва, защото има пространство, където може да се позиционира по-добре спрямо ЕС и САЩ. Европейският съюз винаги е бил инертен по отношение решаване на проблемите на Западните Балкани. По тази причина се очаква САЩ да окажат силен политически натиск върху Сърбия да признае Косово. В подкрепа на това твърдение е назначаването на двама американски представители за ускоряване решаването на този проблем.
След като Александър Вучич получи два знакови ордена в рамките на една година – Александър Невски и Св. Сава, руският политически елит може да бъде сигурен, че президентът на Сърбия няма да изпълни дадените към Запада обещания и да признае независимостта на Косово. Вероятно няма да се съгласи и на подялба на територии.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
За Москва е изгоден утвърденият с резолюция 1244 статут, който ѝ гарантира дългогодишно присъствие на Балканите в качеството на защитник на Сърбия. Сръбското общество вече е дълбоко разделено, а опозицията проявява повече евроскептицизъм от управляващите. За първи път от началото на прехода в страната е налице ситуация, при която руснаците в Сърбия контролират и властта, и опозицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Според Варга, Медведев не е донесъл нищо ново в Белград, а е дошъл само да потвърди, че Русия предлага на Сърбия алтернатива на ЕС под формата на по-голямо сближаване на пазарите чрез участие в Евразийския икономически съюз.
Генералният секретар на Лигата на социалдемократите във Войводина (ЛСВ) Боян Костреш, „официален Белград и Москва забравят, че национализмът и фашизмът от 90-те години не може да бъдат реабилитирани. Не може да се героизират военнопрестъпниците от този период и да се позовава на антифашизма. Антифашизмът не се проявява само по време на Втората световна война, но и по време на трагичните югославски войни и престъпления от 90-те години.
Според Костреш, икономическият аспект на посещението е точно толкова неубедителен, както и военният парад, чийто единствен ефект е за „показване намускули” пред съседите. Той напомни, че ЕС е основният икономически партньор на Сърбия с 61 % от общия икономически обмен за 2018 г. В същото време е и сериозен дарител с инвестирани 3,7 милиарда евро невъзвръщаеми средства. Русия няма сериозни инвестиции в Сърбия и експлоатира брутално енергийните източници.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Превод и редакция: БГНЕС