Русия би имала предимство пред НАТО в случай на мащабна война без предварително уведомление в непосредствена близост до територията на Швеция. Това съобщи шведската обществена телевизия SVT, позовавайки си на доклад на научно-изследователския институт за пълна отбрана (FOI), който работи под егидата на Министерството на отбраната.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Според авторите на материала, Северноатлантическият алианс има някои недостатъци по отношение на своята боеготовност, включително липсата на маневри, географско разпръскване на страните - членки на алианса и различния им военен потенциал.
При това не става въпрос за необходимост от увеличаване на силите на НАТО в бъдеще, а от засилване на оперативността на действията на организацията, отбелязва SVT, цитирано от Дойче веле.
„Ако времето за мащабна подготовка е малко, Русия ще има явно предимство в непосредствена близост до нас, на първо място по суша“, смята Кристер Палин – ръководител на екипа, изготвил доклада.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Това предимство може да се запази достатъчно дълго време, най-малко докато САЩ не успеят да предислоцират повече сили, за което ще бъдат необходими поне няколко месеца, подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Нападение на Москва срещу балтийските страни през Беларус
FOI е направил военна симулация, за да оцени баланса на силите на НАТО и на партньорите по отношение на Русия. Става въпрос за моделирано нападение на Москва срещу балтийските държави през територията на Беларус. Изводите остават същите, както и през 2020 г.: Независимо, че алиансът е предприел допълнителни стъпки за своето укрепване през последните години, ако Русия извърши стремително нападение срещу Балтика, ше има нелоши шансове за успех, смята Палин.
В доклада „Военният потенциал на Запада в Северна Европа през 2020 г. FOI прави систематизирана оценка на баланса на силите между Запада и Русия.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
В първата час експертите представят анализ на ситуацията по сигурността в Северна Европа, съвместната подготовка на НАТО за колективна отбрана, западния и руския военен потенциал и резултатите от военната симулация.
Във втората част са представени подробности на отделните държави Дания, Норвегия, Финландия, Естония, Литва, Латвия, Полша, Германия, Франция, Великобритания и САЩ.
Потенциална военна агресия срещу Запада
„Потенциалът на Русия за военна агресия срещу Запада е очевиден, главно през следващите няколко години, като се има предвид, от една страна, явното, но бавно укрепване на колективната отбрана на Запада, и, от друга страна, очакваното плато в развитието на руския военен потенциал през 2020 г.“, обобщава FOI.