Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ремдезивир – това ли е лекарството срещу коронавируса?

06 май 2020, 14:00 часа • 10608 прочитания

Използването на лекарството "Ремдезивир", предназначено за борба с ебола, намалява смъртността от COVID-19. САЩ възнамеряват да го използват за лечението на болни, заразени с коронавируса. Превърна ли се този препарат във вълшебно лекарство?

"Ремдезивир" (Remdesivir) влезе във фокуса на вниманието веднага, след като станаха известни случаите на заболяване от COVID-19 в Китай. Този препарат, разработен първоначално за борба с ебола, по-късно се оказа ефективен и в борбата срещу причинителите на коронавирусите SARS (ТОРС) и MERS (БОРС). Разработеният от американската биотехнологична компания Gilead Sciences препарат под названието GS-5734 не е получил официално разрешение за използване в нито една държава по света, пише Deutsche Welle. Но Китай искаше патент за него - повече информация ТУК!

След като САЩ преминаха успешно първите клинични изпитания на препарата, медицинският регулатор в страната издаде спешно разрешение за използването му при пациенти, болни от атипична пневмония COVID-19. Така препаратът GS-5734 може да бъде прилаган легално в болниците при лечението на отделни пациенти, заразени с коронавируса SARS-CoV-2. Компанията-производител заяви, че за борбата с коронавируса е готова да предостави 1,5 милиона дози безвъзмездно.

Изданието припомня, че лекарството не е било особено ефективно в борбата срещу ебола. Проведените с маймуни опити срещу SARS и MERS-CoV, тясно свързани с коронавируса SARS-CoV-2 обаче дават многообещаващи резултати. В момента в много страни по света, включително САЩ, Германия и Китай, се правят изследвания за действието на този препарат срещу новия коронавирус.

За първите положителни резултати на клиничното изследване на "Ремдезивир" съобщиха от САЩ. Директорът на Националния институт за изследване на алергични и инфекциозни заболявания д-р Антъни Фаучи заяви по време на пресконференция в Белия дом, че използването на лекарството ще стане стандартно лечение.

В изследването, финансирано от оглавявания от Фаучи институт, става въпрос за лечение на болни от COVID-19. В него участваха 1 063 пациенти с това заболяване, с различна степен на тежест. В продължение на 10 дни те са получавали "Ремдезивир" или плацебо, а по време на изследването никой от пациентите и лекарите не е знаел какъв препарат се използва за лечение. Това било необходимо, за да повлияят очакванията от приема на препарата върху фактическите резултати.

Според предварителните резултати, пациентите, приемали "Ремдезивир", са оздравели по-бързо от останалите – за 11, вместо за 15 дни. Коефициентът на смъртност при приема на GS-5734 е бил 8%, а при пациентите с плацебо – 11,6 %.

САЩ решиха, че тези резултати са достатъчни и Националният институт по здравеопазване спря предсрочно изследването.

Успоредно със САЩ, за резултатите от приема на "Ремдезивир" обявиха и в Китай. С цел изследване, препаратът е прилаган върху тежко болни от COVID-19 пациенти, намиращи се на лечение в реанимациите в Ухан. Заради спада на епидемията проучването е прекратено преждевременно, тъй като не е имало достатъчно пациенти, върху които да се изследва ефектът на препарата.

Какво означават резултатите от изследванията?

Резултатите и при двете изследвания показват, че прилагането на "Ремдезивир" има ограничен ефект, смята Deutsche Welle. Препаратът намалява броя на леталните случаи при заболяване от COVID-19, но то е незначително. Той влияе и на скоростта на оздравителния процес. Такива резултати не може да не радват, но за момента не са достатъчно убедителни, за да приемат учените по света, че препаратът е способен да победи новия вид коронавирус, коментира германската медия.

Според професор Герд Феткенхойер от университетската клиника в Кьолн, който ръководи изследванията по прилагането на "Ремдезивир" в Германия, след като резултатите бъдат публикувани, скоро препаратът ще започне да се използва за лечение на болни от COVID-19.

На пациентите, при които болестта протича в тежка форма, това изследване дава надежда за бързо и пълно възстановяване, смята професорът. Въпреки това, той вярва, че в обозримо бъдеще няма да има достатъчно количества от този препарат - затова е нужно да се правят клинични изпитания и с други медикаменти.

Според главния лекар на отделението за инфекциозни болести и тропическа медицина в мюнхенската клиника "Швабинг" Клеменс Вендтнер, след като стана ясно, че препаратите "Лопинавир", "Ритонавир" и хидроксихлорохин не оправадават очакванията, "Ремдезивир" ще стане референтна субстанция за по-нататъшната разработка на препарати срещу COVID-19.

Още: "Академик Гълъбов: Има лекарство, което изглежда дава добри резултати срещу коронавирус"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес