През 2018 кубинецът може да управлява собствен бизнес, да сърфира в интернет и да пътува в чужбина почти без ограничения. Куба, която Раул Кастро наследи от брат си Фидел, бе преобразена от него. Но това не доведе до икономически растеж.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
На 19 април 86 годишният Раул Кастро ще предаде властта на новото поколение.
През изминалия месец правителството отчете редица „грешки“ и забавяния при изпълнението на плановете. Кубинският икономист Павел Видал, експерт в Университет „Хавериана“, призова наследниците за по-смели стъпки.
Ето някои от предстоящите задачи и списък на това, което той не успя да постигне.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Парично обединение
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
„Това отне много време и вече не може да се спре“, каза Кастро пред парламента през декември, позовавайки се на кубинската двойна парична система.
Повече от 20 години в страната съществува конвертируемото песо (CUC) , с равностойност 1 долар и кубинското песо (CUP), струващо по-малко от 4 цента. Преференциалните обменни курсове за държавните компании обаче, водят до нередности.
Селскостопанска реформа
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
През 2008 г. Кастро обяви производството на храни за „стратегическо“, а за едно десетилетие правителството прехвърли повече от един милион хектара земя на частни производители, като осигури микрокредити и подобри цените на производството. Но промените са бавни. Все още 80% от храната, която консумира Куба, е внос на стойност около 2 милиарда долара, информира БГНЕС.
Частен бизнес
През 2010 г. Кастро разшири и направи частната работна сила по-гъвкава. Днес 580 000 кубинци – 12% от работната сила, имат собствен бизнес. Все още виси легализирането на малките и средни частни предприятия.
Чуждестранна инвестиция
Направените от Кастро реформи допринесоха за по-голям стимул на инвеститорите. Той откри огромен пристанищен комплекс в Мариел, на 45 километра западно от Хавана. Мястото е безмитна зона, предназначена да бъде основен индустриален център на Куба. В края на 2017 тя привлече чужди инвестиции в размер на 1.2 милиарда долара.
Размразяване на отношенията със САЩ
На 17 декември 2014 г. Раул Кастро написа история, като обяви по телевизията, също както Барак Обама направи с американците, официалното възстановяване на отношенията между двете страни, след половин век замразяване, резултат от Студената война.
Външен дълг
Между 2013 и 2016 Куба преструктурира дълга си, като направи плащания за 23 милиарда долара.
Имиграция
През 213 бяха премахнати ограниченията за пътуване и вече е позволен престой до 2 години извън острова, без риск от загуба на имущество или права на пребиваване в страната. От януари 2003 г. до декември 2016 пътуванията в чужбина са повече от един милион.
Продажби
Кастро разреши покупко-продажбата на домове и употребявани автомобили, което дотогава беше забранено. През 2014г това са 80 000 автомобила и 40 000 дома.
Интернет
Куба разреши достъпът до интернет чрез Wi-fi на обществени места. Има 4 милиона мобилни телефонни линии в експлоатация, а предстои и въвеждането на 3G услуга.