Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Размяна на реплики и заплахи - ще ескалира ли кризата с Украйна

14 февруари 2022, 16:30 часа • 4615 прочитания

С всеки изминал ден ситуацията около кризата с Украйна и заплахата от военен конфликт с Русия се изостря. В последните дни Германия, Израел, България, Франция, Нидерландия и САЩ призоваха гражданите си да напуснат Украйна. 

На 11 февруари Финландия обяви, че Русия е оперативно готова да проведе широк спектър от военни операции в Украйна и Кремъл просто трябва да даде знак, заяви в петък ръководителят на норвежката служба за военно разузнаване. Руснаците "разполагат с всичко необходимо, за да извършат операции от малка инвазия на изток до незначителни атаки тук и там в Украйна, или пълноценна инвазия с евентуална окупация на цяла Украйна или на части от нея", заяви вицеадмирал Нилс Андреас Стенсонес.

По-рано в същия ден американският президент Джо Байдън заяви, че американски военни няма да бъдат изпратени в Украйна при никакви обстоятелства. Попитан от NBC какъв сценарий може да накара ръководителя на Белия дом да изпрати американски войски за евакуация на американските граждани от Украйна, Байдън заяви, че "няма такъв сценарий" и добави, че "ако американците и Русия започнат да стрелят един по друг, това означава световна война".

Среща с неясен резултат

На 9 февруари френският президент Еманюел Макрон изрази оптимизъм след срещата си в Владимир Путин. След визитата Макрон обяви, че в хода на преговорите Путин и Макрон са сключили сделка - руският президент е обещал да изведе над 30 хил. военни от Беларус след края на ученията и да не предприема нови военни инициативи. От Кремъл отрекоха информацията.

По-късно Daily Mail съобщи, че по време на срещата с руския президент Владимир Путин президентът на Франция Еманюел Макрон е направил някои предложения, които не са били съгласуване с други партньори на Париж. По данни на изданието френският лидер, опитвайки се да се позиционира като миротворец по въпросите на деексалацията на ситуацията в Източна Европа, в частност - Украйна, е озвучил няколко инициативи, съобщи Лента.ру. Той е предложил Украйна да получи неутрален статус, като по този начин се изключи възможността й за влизане в НАТО.

В НАТО или не 

Днес, 14 февруари, посланикът на Украйна във Великобритания Владимир Пристайко намекна, че страната е готова да се откаже от членство в НАТО, ако това ще гарантира сигурността: "Когато казвам това, имам предвид, че сме гъвкави и се опитваме да намерим най-добрия изход. Ако се наложи да направим някакви сериозни отстъпки, това е, което можем да направим. Безспорно."

Реакцията на министерството на външните работи на Украйна беше светкавична. Говорителят на министерството на външните работи на Украйна Олег Николенко заяви, че думите на Пристайко са били извадени от контекста: "Заплахите към Украйна съществуват тук и сега, затова търсенето на отговор на въпроса за гаранциите става фундаментално срочна задача. При това нито едно решение не може да бъде взето извън Конституцията на Украйна", допълни Николенко.

От своя страна говорителят на президента Владимир Зеленски Сергей Никифоров отбеляза, че курсът на интеграция в НАТО и ЕС е приоритет за Украйна.

"Относно думите на Пристайко мисля, че не трябва да се бърза с изводите. Той използва думата "гъвкавост" и мисля, че самият той трябва да обясни какво е има предвид.", каза още говорителят на Зеленски.

Заплахи и предупреждения

На 13 февруари германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Русия ще бъде изправена пред санкции от западните съюзници "незабавно", ако нахлуе в Украйна: "В случай на военна агресия срещу Украйна, която застрашава нейната териториална цялост и суверенитет, това ще доведе до строги санкции, които внимателно сме подготвили и които можем незабавно да влезем в сила, заедно с нашите съюзници в НАТО и Европа", казва Шолц, цитиран от АФП.

Снимка: Getty images

Агресията на Русия срещу Украйна ще предизвика "решителен и мащабен" отговор от САЩ и техните съюзници. Това е заявил държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в телефонен разговор с руския му колега Сергей Лавров, проведен по инициатива на американската страна на 12 февруари.

На 14 февруари Украйна  призова за среща с Русия и други членове на ключовата европейска група за сигурност във връзка с ескалиращото напрежение по границата ѝ. Украинският министър на външните работи Дмитрий Кулеба заяви, че Русия е пренебрегнала официалните искания да обясни струпването на войски.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски разкритикува "паниката" и заяви, че не разполага с доказателства, че Русия планира инвазия през следващите дни. Той разговаря в продължение на близо час по телефона с президента на САЩ Джо Байдън. От Белия дом съобщиха, че президентът Байдън е потвърдил подкрепата на САЩ за Украйна и че двамата лидери са се съгласили, че е "важно да продължат да прилагат дипломация и възпиране".

В отговор заместник-директорът на дирекцията по въпросите на неразпространението и контрола над въоръженията в руското външно министерство Олег Постников заяви, че Москва продължава да анализира получените от САЩ и НАТО отговори на руските предложения по гаранциите за сигурността. В хода на анализа руската страна ще сформира и своите позиции за по-нататъшни действия, каза той.

"В никакъв случай не бива да позволяваме на западните столици да игнорират нашите законни опасения относно това как тълкуват и прилагат принципа на неделимост на сигурността, под който, между другото, са се подписвали неведнъж", подчерта дипломатът.

Срив на борсите и очаквани бежанци

На 14 февруари полското правителство обяви, че е мобилизирало местните власти да изготвят списъци с възможни съоръжения за създаване на центрове за настаняване на бежанци. Предлага се да се обърне специално внимание на пансиони, центрове за отдих и обучение, хостели, хотели и дори развлекателни, изложбени и спортни зали. Определящи за избора на местата ще бъдат: възможността за настаняване, достъпът до санитарни помещения и възможността за организиране на хранене.

От своя страна Великобритания обяви, че подготвя пакет от военна и икономическа помощ за Украйна. По-късно тази седмица премиерът Борис Джонсън ще направи обиколка из Европа, за да издейства подкрепа за прекратяване на противопоставянето с Русия

Междувременно опасенията от конфликт в Украйна доведоха до спад на европейските борси. "Притесненията, че нахлуването на Русия в Украйна е неизбежно, напомпаха вълни от волатилност на пазарите, като инвеститорите очакват по-високи цени на горивата и повече затруднения по веригата за доставки в резултат на конфликта", заяви анализаторът от AvaTrade Наим Аслам.

iRozhlas: В кризата с Украйна липсва един важен играч - Европейският съюз

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес