Френският президент Еманюел Макрон заяви днес, че иска Европа, която знае как да защитава границите си от мигрантски кризи, и отбеляза, че това ще се случи с реформа на Шенгенското пространство, предаде Франс прес.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Означава ли това радикално преразглеждане на Шенгенското законодателство? Всички сведения за тези, които искат да преминат границата - легално, или което е по-важно - нелегално, ще трябва да се съхраняват там, а не във ведомствата на вътрешните работи на страните, влизащи в Шенгенската зона.
Второто предложение на Макрон, направено в кулоарите, но което се очаква да бъде обявено публично, е възстановяване на контрола на вътрешните граници на Шенгенската зона, т.е. между страните. Това пише в свой анализ руският журналист Елена Краева за РИА Новости, който представяме със съкращения.
Тази крачка предизвика безпокойство в Швейцария, която не влиза в ЕС, но се намира в тази зона. Там разбират, че ще се наложи да засилят контрола по границата.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
По едно и също време с изказването на френския президент във френското издание Valeurs Actuelles се появи публикация, в която се задава въпросът: Как при масова цифровизация на всекидневния живот на европейците, при въвеждането на зелени сертификати (санитарни пропуски), без които не може да се направи и крачка, никой в Европейската комисия не се е погрижил, ако не да контролира, то поне да се знае колко нелегални мигранти пресичат границите и кога?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Къде отиват всички тези хора, пита евродепутатът Никола Бе. Кой и как им помага? Как мигрантите се оказват в предградията на Марсилия, Париж, Кале?
Всички тези действия изискват добра логистика и пари, за да бъде заплатена. Да не говорим, че в акваторията, пълна с кораби, в това число и на САЩ, лодките с мигранти някак намират плавателни съдове. А те, приемайки ги на борда си (винаги акцентирайки, че сред тях има жени и деца), започват да шантажират Испания, Малта и най-вече Италия, за да им се разреши да стъпят на брега.
Как тези надуваеми лодки намират спасителите си? Откъде знаят, че се намират именно на тези координати?
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
По данни на Frontex каналджиите комуникират с мигрантите чрез социалните мрежи.
Макрон, който ще оглави Европейския съюз през следващите шест месеца, не е глупак, нито политически самоубиец, за да промени рязко курса за контрол над нелегалната миграция. Той се надява да бъде преизбран, а всички, които му дишат във врата за хватката за креслото в Елисейския дворец, поставят суверенитета на френските граници на първо място в програмите си.
Привлекателността на европейската идея днес има само монетарна форма. И да се подпише протокол, договор, пакт или споразумение, е единствено въпрос на това - колко ще платят. В Брюксел. От средствата, които прилежно превеждат Берлин, Рим, Мадрид и Париж. Не съществува безкористност. Има само добре направена сметка.
Положението с общата европейска валута не е по-розово. Примерът с Гърция все още се помни. И какво е страна, която не може самостоятелно да решава как и за какво да харчи собствените си пари? Вероятно тийнейджър, на когото родителите не дават джобни.
А така на Макрон, който, разбира се, ще каже дежурните фрази за солидарност, обновяване и сътрудничество, му предстои да реши неразрешим въпрос, добавяйки как всички са единни, необикновено силни и щастливи.
Защото, ако каже истината, ще го унищожат политически още преди датата на първия тур на предстоящите президентски избори. Та нали в ЕС, в сегашния му вид, са необходими само онези, които могат да представят всяка конфузна ситуация като печеливша.