През почивните дни руски власти задържаха стотици протестиращи срещу това, че режимът на Путин се опитва да заглуши призива за честни избори. Поведението на Путин демонстрира не толкова сила, колкото слабост, пише в своя статия изданието The Wall Street Journal.
Несъгласието с путинския режим винаги е било по-силно в градските центрове на страната. Но през изминалата година дори някои традиционни региони - поддръжници на президента му обърната гръб заради състоянието на руската икономика.
В продължение на пет години реалните доходи падаха. Непопулярното, но необходимо решение на Путин да повиши пенсионната възраст с пет години не му помогна политически.
Сега рискът е в това да не започне борба зад граница - нов фронт в Прибалтика или ексалиране на напрежението в Азовско море, за да отвлече вниманието от вътрешните проблеми в страната. Изданието припомня, че след военните му авантюри в Грузия през 2008 година рейтингът на руския президент е бил почти 90%.
Путин може би е склонен да действа, докато САЩ и Европа някои губят търпение заради дългосрочната изолация на Русия. Вместо да се предава Западът трябва ясно да разбере, че срещу всяко напрежение зад граница ще бъде оказана съпротива и това ще доведе до нови икономически санкции.
Според германското издание Der Spiegel репресиите срещу демонстрантите издават страха на Москва от бъдещето.
Путинската система е към края си. През 2024 година Путин ще трябва да напусне президентския пост, освен ако не промени Конституцията отново.
Според изданието изгода от протестите и свързаните с тях репресии ще извлекат началниците на органите за безопасност, които ще докажат на Кремъл своята незаменимост. Щетите ще останат за все по-слабите политически институти, като общинската власт в Москва. Собянин е възможен приемник на Путин, но според някои анализатори ескалацията на напрежението е насочена към намаляването на неговата власт. Със сигурност 2024 година вече заяви, че приближава.