Русия е на път да се сдобие с "Рунет" - самостоятелен интернет, който не е част от световната мрежа и който държавата ще контролира напълно. "Очаквайте най-лошото", предупреждават експерти, цитирани от Die Welt.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Законът бе подписан от Владимир Путин още през май. Но от днес в Русия наистина започва нова фаза за потребителите на интернет. Опасенията са, че за защитата на гражданските права и свободното изразяване на мнения започва един много тъмен период - с влизането в сила от днес на Закон за самостоятелен интернет, над който държавата ще има пълен контрол, отбелязва и изданието Der Spiegel. Въпреки протестите и острите критики, руската държава предприе този ход, а критиците виждат в него посегателство срещу свободата.
Основен аргумент за стъпката е, че така Русия ще си осигури защита от кибератаки отвън. Експертът по интернет Александър Исавнин обаче посочва, че за първи път държавата получава пълен технически контрол върху интернет. Законът освен това предвижда и съхраняването на огромен обем данни.
Ред технически неясноти
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Руският експерт коментира още, че до момента доставчиците на интернет са можели да работят при свободни пазарни условия. Отсега нататък обаче руската държава пряко ще се намесва - в бъдеще движението на данни в автономния руски интернет ще бъде направлявано от специални центрове в страната. Но необходимата инфраструктура тепърва трябва да се изгради, а фирмите доставчици на интернет трябва да си осигурят необходимото оборудване, което ще позволи на Роскомнадзор (руския орган за медиен контрол) пряко да контролира съдържанията и да направлява движението на данни, пише и Deutsche Welle.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Немаловажен е и въпросът с финансирането на начинанието, отбелязват германските медии. Целта е постигането на независимост от американските концерни, където досега са били съхранявани голяма част от данните. Руснаците отдавна се ядосват от това, че западните концерни имат достъп до ценните бази с данни. А руският вестник "Комерсант" цитира експерт, според когото за пълното инсталиране на нужното оборудване ще са необходими около две години.
Ще успее ли "Желязната завеса" в интернет и какво тревожи критиците ѝ, прочетете в този материал.
Разширяване на политическия контрол
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Западните издания подчертават още, че критиците на новата мярка виждат в нея предлог за разширяването на политическия контрол в Русия. Становището на организацията "Репортери без граници" е, че така цензурата в интернет в Русия достига ново равнище. Според организацията новият закон е посегателство срещу човешките права, като свободата на мненията и свободния достъп до информация. И в момента в Русия много сайтове (опозиционни) са блокирани.
Der Spiegel припомня опасенията на руснаците (участвали в многохилядни демонстрации срещу закона), че страната им ще се окаже изолирана в дигитален план, а контролът по линия на тайните служби ще се засили. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта, че не се планира излизането на Русия от глобалния интернет - в много по-голяма степен съществувала опасност Западът да изолира Русия от мрежата. Затова страната имала нужда от независима дигитална инфраструктура за автономен интернет. Президентът Владимир Путин защити проекта като необходим за националната сигурност.