Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прогноза от САЩ: 2024 г. ще донесе още повече кръвопролития в Украйна

06 януари 2024, 17:59 часа • 18802 прочитания

Спорът на американския президент Джо Байдън с конгресмените за спешна помощ на Украйна, без която според повечето анализатори тя няма да оцелее сама в битката срещу Русия, не осигури на Киев допълнителни милиарди. Конгресът отложи решението на въпроса за януари. Но това няма да се отрази особено на съдбата на източноевропейската държава: 2024 г. ще донесе още повече смърт, разрушения и кръвопролития, прогнозира Ребека Кофлър в анализ за американското издание Newsweek.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Въпреки че конфликтът беше започнат от руския лидер Владимир Путин, Байдън е еднакво отговорен за унищожаването на Украйна и смъртта на нейните войници.

Като вицепрезидент на Обама, Джо Байдън беше отговорен за политиката на администрацията на САЩ по отношение на Украйна и „рестартирането“ на отношенията на страната му с Русия, насочени към укрепване на приятелството между тях. За съжаление, той пренебрегна цялата разузнавателна информация за заплахата, идваща от Русия. Като бивш високопоставен служител на Агенцията за отбранително разузнаване и един от тримата най-добри анализатори на доктрината на руското разузнаване, аз (авторът Ребека Кофлър) лично информирах Белия дом многократно за плановете и военната стратегия на Путин. Още: "Мрачен сценарий": Изложени ли сме на риск от Трета световна война през 2024 г.?

Байдън трябваше да бъде информиран за тези брифинги предвид позицията му. И все пак неговият екип, мнозина от които по-късно се присъединиха към администрацията му, продължи да изпълнява своя опасен план, тласкайки Украйна към членство в НАТО.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Да се мисли, че Путин няма да може да приложи своята версия на доктрината Монро (декларацията за принципите на външната политика на САЩ, обявена през 1823 г. в годишното послание на президента Джеймс Монро до Конгреса. - Бел. преводач) и ще позволи на НАТО да погълне Украйна, която е играла важна роля в продължение на векове от гледна точка на руската сигурност, не беше просто не компетентно, а по-скоро е равносилно на обявяване на смъртна присъда на Киев. Никой нормален военачалник няма да позволи на враждебен съюз да се установи по-близо от 1500 километра до границата му. Никой главнокомандващ на САЩ няма да позволи на Китай и Русия да разположат войски в Мексико или Канада. Заблуда е дори да се допуска подобно нещо от Путин. Още: Гордостта на Русия: Су-34 далеч не е недосегаем (ВИДЕО)

Реакцията на Запада

Байдън и НАТО имаха достатъчно време да измислят как да объркат плановете на Москва, но те не направиха абсолютно нищо - за правителствените бюрократи това, разбира се, е твърде трудно. За да разработи жизнеспособна стратегия за поражението на Путин, екипът на Байдън трябваше първо да разбере антиамериканската политика на Кремъл – това, което се нарича „наръчникът на Путин“.

Централен елемент от стратегията на Русия в Украйна е свързан не толкова с последната, колкото със Съединените щати. И Байдън разбра това. Той добре знаеше, че ако САЩ предоставят на Украйна стратегически оръжия, способни да унищожат Русия, или изпратят американски войници на нейна територия, Путин ще нанесе ядрен удар по Европа. Ето защо Байдън няма да позволи да бъдат доставени достатъчно оръжия на Украйна, за да спечели, предпочитайки вместо това демонстрация на добродетел и преструвка на активна подкрепа.

Байдън от самото начало разбра, че победата на Киев е непостижима без рискове за Вашингтон. Той предупреди донорите за реалността на заплахата на Путин от ядрен Армагедон.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

„Путин не се шегува, когато говори за потенциално използване на тактически ядрени оръжия“, каза Байдън миналия октомври. Още: Кои са най-големите губещи от конфликтите по света?

Стратегията на руския диктатор, която той разработва в продължение на 20 години, беше насочена към използване на слабостите на САЩ, които Москва изучаваше от десетилетия, за да попречи на Вашингтон да навлезе в конфликт в нейната периферия. Тя беше решена да възстанови стратегическия периметър на сигурност, загубен след разпадането на СССР. Списъкът включваше електронна война, използваща кибератаки, космически оръжия, удари с електромагнитен импулс, прерязване на подводни интернет кабели и - ако всичко останало се провали - изстрелване на ядрени оръжия, пише Newsweek.

Попълването на тези пропуски и разработването на мерки за противодействие изисква значителен интелектуален капацитет и значително финансиране. Вместо това Байдън избра да използва американския народ като дойна крава, а украинците като пушечно месо. За да прикрие провалите си, докато източва пари от данъкоплатците, Вашингтон стартира пропагандна кампания за „подпомагане“ на Киев в борбата за „демокрация“, въпреки факта, че Украйна има статута на най-корумпираната страна в Европа. Още: Politico: Байдън променя стратегията за Украйна (ВИДЕО)

Чрез военно и икономическо превъзходство Русия унищожава Украйна, разрушава нейната индустриална база, критична инфраструктура и селскостопански основи. Държавата се изпразва, броят на убитите и ранените наближава четвърт милион - става дума за мъже в репродуктивна възраст. Въпреки това Байдън продължава да се опитва да принуди Конгреса да отпусне нови милиарди долари на режима в Киев, убеждавайки американците, че победата е точно зад ъгъла.

Ако Конгресът не го спре, касапницата ще продължи през 2024 г. и след това.

Автор: Ребека Кофлър

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес