Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полски генерал: Русия промени стратегията си в Украйна, за съжаление, с доста добър резултат

25 октомври 2022, 08:00 часа • 31417 прочитания

Руснаците вече не се бият в сухопътна битка. Вместо това те унищожават инфраструктура, за съжаление, с доста добър ефект - казва полският ген. Роман Полко, бивш командир на специалните сили GROM в интервю за DoRzeczy.pl.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Русия използва ирански дронове, за да обстрелва Украйна, защото ракетите ѝ са на изчерпване, това ли е ефектът от по-широкото споразумение на Москва с Техеран, пита изданието?

Използването на ирански дронове срещу Украйна доказва, че Русия се въоръжава. Ракетите й свършват ли? Все още не бих бил такъв оптимист, защото Москва вероятно има и ще има още с какво да атакува.

Сега руснаците просто смениха стратегията си - те вече не водят битката по суша, а разрушават инфраструктура, като искат да предизвикат енергийна криза не само в Украйна, но и в цяла Европа. За съжаление, в момента те го правят с доста добри резултати, въпреки факта, че украинската ПВО успешно сваля тези дронове.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

От друга страна, случаят с дроновете показва как работи иранската държава. Просто казано, терористът се разбира с терориста. Владимир Путин намира разбиране сред лидерите на Иран или Северна Корея - държави, които водят нечестна политика, но умеят да лъжат, защото Техеран отрича да е продавал дронове на Русия, въпреки сериозните доказателства.

Путин въведе военно положение в анексираните земи на Украйна. Това означава ли, че Русия се страхува от украинска контраофанзива?

Причините са много. Докато Путин, който дори не определи границите на анексираните области, продължава да гради наратив, счита това за територия на Русия и обявява там военно положение. Мисля, че действието на място ще бъде ключът. Накратко, укрепване на този режим с всички средства и евентуално с принуда за местното население да участие във военните действия на руска страна. Това е много перфидна и измамна политика, която предполага, че цивилните стават заложници.

Често се говори за възможно присъединяване на Беларус към войната, но Минск все още не го прави. Какво спира Александър Лукашенко? 

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Лукашенко се страхува за себе си. Той отлично знае, че тази война е по-малко мотивирана от гледна точка на Беларус, отколкото от гледна точка на Русия. Москва строи своя собствена империя, но тук беларуски войници биха умрели за Путин, което вече е стратегическа загуба.

Затова Лукашенко ще направи всичко, за да не се въвлича повече в тази война. Той предпочита да предостави на Русия територия за нападение над Украйна, защото е наясно, че по-голямото участие може да предизвика протести и опозиция срещу режима в Беларус. Тогава животът му наистина би бил в голяма опасност.

Следователно Лукашенко е между чука и наковалнята: Как да угоди на Путин, но и да се спаси от война. Въпросът е по кой път ще тръгне. 

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес