30 години след падането на "Желязната завеса" повечето жители на Източна Европа одобряват политическите икономическите свободи, които им подари краха на комунизма. Но това не означава, че те са доволни от ситуацията в своята страна. Резултатите от проучване, проведено в 16 държави от Pew Research Center показват, че както много жители на Западна Европа, така и тези от бившия Източен блок са недоволни от своето икономическо и политическо ръководство, пише Handelsblatt.
Съгласно резултатите от анкетата 77% от българите са доволни от Европейския съюз. От анкетата става ясно, че руският президент Владимир Путин е най-популярен в България, Гърция и Словакия. 62% процента от българите считат, че Владимир Путин води правилна международна политика. С най-малко доверие той се ползва в Швеция Полша и Украйна.
Подобряващите се условия на живот, нивото на образованието и гордостта от собствената страна са сред най-важните причини за това защо повечето жители на Източна Европа предпочитат настоящето от комунистическото минало. Повечето от анкетираните руснаци, украинци и българи, обаче, смятат че повечето жители на техните страни живеят по-зле, отколкото преди. Така 53% от руснаците считат, че икономическата ситуация през 2015 година се е влошила в сравнение с времето до разпада на СССР.
Във всички страни обект на изследването от Централна и Източна Европа повечето респонденти критикуват това, че политическите елити са извлекли от промените повече изгода, отколкото обикновените граждани. Това се пресича с популистките тенденции в някои западноевропейски държави, като Италия.
Докато в бившия Източен блок почти половината от анкетираните смятат, че бъдещото поколение ще живее в по-благоприятна финансова ситуация, то във Франция, Италия, Великобритания и Испания в това вярват само една четвърт от респондентите.