Петте най-големи публични газови и петролни компании и търговски групи, които ги представляват, са похарчили 250 милиона евро за лобизъм в ЕС от 2010 г., обявиха екоорганизации, цитирани от АФП.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Изследването показва, че BP, Chevron, ExxonMobil, Shell и Total, както и търговските групи, действащи от тяхно име, са провели най-малко 327 срещи на високо равнище с представители на Европейската комисия, откакто Жан-Клод Юнкер оглави Комисията през 2014 г., което означава средно повече от една среща на седмица.
Откритията са от публично огласени документи. Компаниите, които са отговорили на молба за коментар, казват, че няма конфликт на интереси с проведените срещи.
Но природозащитни организации смятат, че изхарчените пари за достъп до представители на Комисията показват, че петролните и газови компании са се опитвали да окажат влияние върху решенията на Брюксел.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Паское Сабидо от организацията Corporate Europe коментира, че действията на компаниите са с цел отлагане, отслабване и париране на така необходимите действия за защита на климата. ЕС е разглеждан като един от световните лидери що се отнася до действията за климата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Разследването на Corporate Europe Observatory, Food & Water Europe, Friends of the Earth Europe и Greenpeace е установило, че петте компании са декларирали 123,3 милиона евро за лобиране в ЕС между 2010 и 2018 г.Търговските асоциации, представляващи тези компании, са похарчили допълнително 128 милиона евро през същия период.
През април неправителствената организация Global Witness е пресметнала, че големите петролни и газови компании планират да изхарчат 5 трилиона долара в нови проучвания до 2030 г.