Кризата с новия коронавирус е предизвикала рязък спад на доверието към САЩ като световен лидер – или поне що се отнася до европейците. Това става ясно от нови проучвания, поръчани от Европейския съвет по външни отношения, съобщава британският национален ежедневник The Guardian в своя статия, представена от агенция Фокус.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Повече от 60% от анкетираните в Германия, Франция, Испания, Дания и Португалия са заявили, че са загубили доверие в САЩ като световен лидер. Според проучването пандемичният шок е „травмирал“ гражданите на ЕС, предизвиквайки в тях чувства на „самота и уязвимост“.
В почти всички страни, в които е проведено изследване, повечето хора признават, че са започнали да възприемат САЩ по-негативно след избухването на пандемията от COVID-19. Отрицателното отношение към Америка е най-силно изразено в Дания (71%), Португалия (70%), Франция (68%), Германия (65%) и Испания (64%).
В своя анализ на данните политическите експерти Сузи Денисън и Павел Зерка твърдят, че доверието в САЩ „е било ерозирано“. Те посочват неуспешните опити на страната да преодолее здравната криза
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
В скорошно интервю за The Guardian германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че светът трябва да преодолее навика си да мисли, че САЩ все още се стремят да станат световен лидер. Проучването показва, че общественото мнение вече е наясно с тази промяна
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
„Доверието на европейците в САЩ изчезна“, се казва в доклада. „Мнозина бяха шокирани от хаотичния отговор (на американците) на кризата с COVID-19; липсата на солидарност с европейците, която те показаха на 12 март, след като затвориха границите с членове на Шенгенската зона; и отсъствието им на воля за решаването на проблема с коронавируса на глобално ниво“.
Увереността в бъдещето на трансатлантическото партньорство е толкова ниска, че само 2% от анкетираните в Германия и 3% във Франция заявяват, че очакват американска помощ за възстановяване на икономиката на ЕС. „Европейците научиха, че САЩ вече не са най-добрият приятел за Европа в трудни времена“, предполага Денисън.
Анализът на Европейската служба за външни отношения показва, че промяната в настроението на Европа не се ограничава до враждебност към Доналд Тръмп или реакцията на администрацията му към епидемията в САЩ. Авторите на изследването смятат, че в момента в ЕС съществува по-дълбока несигурност, че Америка е сила, действаща за доброто, която е отдадена на многостранността и е в състояние да ръководи света.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Тръмп никога не е криел антипатията си към ЕС. Той обвини европейските държави, че са „откъснали" САЩ в областта на търговията. Освен това наскоро той нареди изтеглянето на 10 хиляди американски войници от Германия, припомня изданието.
Авторите на изследването стигат до заключението, че ако САЩ не водят многостранната система, тогава европейците ще искат ЕС да поеме по-голяма отговорност при решаването на международни проблеми, включително пандемии и екстремни климатични ситуации
Проучването показва също, че отношението към Русия като цяло остава непроменено. Изключение прави Италия, където почти една четвърт от анкетираните заявиха, че възприемат страната по-положително в резултат на пандемията. В началния етап на извънредната ситуация в страната Москва изпрати помощ в Ломбардия, най-засегнатата от коронавируса, отбелязва The Guardian.