Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново модерно смъртоносно оръжие за Украйна - в САЩ се чудят да дадат ли заради страх от бюрокрация (ВИДЕО)

19 януари 2023, 07:30 часа • 32115 прочитания

Министерството на отбраната на САЩ не бърза да доставя на Украйна т.нар. умни бомби - бомби с лазерно насочване, такава например системата може да превърне конвенционални боеприпаси в "умни" (JDAM – Joint Direct Attack Munitions). Американското военно ръководство изрази загриженост относно предложенията за доставка на Украйна на такива боеприпаси, които ще дадат на Киев способността да поразява цели дълбоко в Русия на разстояние от почти 160 километра. Пентагонът се опасява, че доставката на тези оръжия ще отнеме твърде много време.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Съгласно план, предложен от американския производител на оръжия Boeing, Съединените щати биха могли да изпратят наземно изстрелвани бомби с малък диаметър (GLSDB) в Киев. Ако трансферът се осъществи, Киев ще получи оръжия с обсег два пъти по-голям от боеприпасите за HIMARS, които вече са доставени в Украйна - GLMRS с GPS навигация. В този случай въоръжените сили на Украйна ще могат да поразяват цели, които са били недостъпни за тях през целия въоръжения конфликт, пише Foreign Policy.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Украйна многократно е обещавала, че няма да нанася удари с американско и натовско оръжие на руска територия, тъй като ръководството на САЩ се опасява от ескалация на военните действия. Но тези обещания не важат за окупираните от Русия украински територии като Крим. Въпреки призивите на някои членове на НАТО, администрацията на Байдън отказва да изпрати тактически балистични ракети ATACMS в Украйна, които са много точни и ще ѝ позволят да удари руски цели на 320 километра от фронтовата линия. Но администрацията дори не е обсъждала доставката на малки бомби като дискутира американските оръжия, които биха могли да провокират Русия към ескалация. Страхът от ескалация по-рано спря Съединените щати да доставят на Украйна такива системи като Javelin ATGM, 155-мм гаубици и инсталации HIMARS, макар че това се промени с времето. The Wall Street Journal по-рано съобщи, че Вашингтон дори е модифицирал системите HIMARS, доставени на Украйна, така че да не могат да изстрелват ракети ATACMS.

Министерството на отбраната на САЩ и командването на американските ВВС се опасяват, че доставката на бомби с малък диаметър ще се забави и те вече няма да са необходими предвид бързината на бойните действия в Украйна. Те не отслабват в Донбас дори в условията на студена зима, както се вижда от ситуацията в Бахмут и Соледар.

Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар

Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)

Наземната бомба с малък диаметър, произведена съвместно от Boeing и шведската компания Saab, използва ракетен двигател за изстрелване и достигане на желаната височина, след което бива насочвана към целта. Бомбата може да лети с промени в траекторията според терена и дори да направи обратен завой при нужда. Тя се изстрелва с HIMARS или с по-тежкия вариант системи за залпов огън M270. Бомбата с малък диаметър GBU-39 трябва да бъде скачена с ракетния двигател M26 (двата основни компонента на GLSDB), преди да може да се използва в бой. Но това ще отнеме месеци.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Привържениците на доставките се притесняват, че поради колебание и нерешителност процесът ще се забави допълнително и Украйна ще получи тези боеприпаси с голямо закъснение, чакайки разрешение от Пентагона. "Не политическата динамика пречи на доставките, а тромавата бюрокрация е причина", каза представител на Конгреса, запознат с дебата.

Има различни оценки за времето, необходимо за свързване на бомбата и двигателя. Анализаторите Джон Харди и Брадли Боуман от базираната във Вашингтон Фондация за защита на демокрациите смятат, че Украйна може да получи две пускови установки и 24 бомби в рамките на 9 месеца след одобряването на плана за доставки от Пентагона и 12 пускови установки със 750 бомби до края на 2024 г. Това е при условие, че доставените оръжия няма да бъдат произведени в отбранителни предприятия, а просто взети от американски складове, за да се свърже бомбата с двигателя. Поддръжниците на такива доставки казват, че бойните действия вероятно ще се проточат много месеци и следователно бомбата, въпреки дългото време за доставка, ще бъде много полезна за украинците. Освен това, GLSDB трябва да бъде сдвоена със собствена пускова установка, която прилича на малък товарен контейнер, но е различна от доставяните HIMARS и MLRS.

"Всеки ден забавяне на решението за доставка отлага и времето, когато Киев може да получи такива оръжия", каза Брадли Боуман пред Foreign Policy.

Говорителят на Пентагона подполковник Гарън Гарн отказа да даде подробности за официалните преговори за военна помощ на Украйна, но каза, че САЩ са в постоянен контакт с Киев, оценявайки нуждите на украинците от оръжия и боеприпаси: "Тяхната силна решителност на бойното поле показва, че те продължават ефективно да използват бойните средства, предоставени им от Съединените щати и световната общност, защитавайки своя суверенитет".

Boeing отказа да коментира. Украинското ръководство обаче се надява, че всички вътрешни пречки пред изпълнението на сделката могат да бъдат побързо преодолени. "Ние просто се опитваме да разберем как да получим необходимите подобрения за тези бомби. Надяваме се, че ще ги получим със следващия пакет помощ", каза украински военен лидер, пожелал да остане анонимен, пред Foreign Policy.

Тази прецизно управляема бомба с тегло 113 килограма е с около 20 килограма по-тежка от боеприпасите GMLRS, които САЩ вече са доставили на Украйна. Тя може да покаже своята ефективност при унищожаване на руски позиции, подготвени в инженерно отношение, като окопи и траншеи. Пускането на такива бомби може да се извършва от затворени и скрити огневи позиции, за да се избегне откриването им. А боеприпасите ATACMS са два пъти по-тежки от такава бомба.

В момента Украйна увеличава интензивността на действията си на бойното поле, без дори да получи най-новите далекобойни оръжия от НАТО. Укроборонпром наскоро тества дронове-камикадзе с обсег на действие над 950 километра. Руското министерство на отбраната твърди, че Киев вече използва дронове с голям обсег за удари по руски въздушни бази. Западните страни започнаха дискусия дали да доставят на Украйна далекобойни оръжия от типа ATACMS, които могат да бъдат по-точни.

"Путин залага на повече забавяния. Той трябва да загуби. Украйна напълно заслужи нашата подкрепа и уважение. Време е да доставим ATACMS и да отворим път за танковете Leopard", написа в Туитър литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис. 

Съединените щати удвояват усилията си за оказване на помощ на Украйна. Този месец размерът на военната подкрепа възлиза на 3 милиарда долара, като в нея са включени 50 бойни машини Bradley. Но украинското ръководство е загрижено, че не разполага с достатъчно далекобойна огнева мощ, за да започне настъпление и да освободи окупираните от Русия територии. И Москва със сигурност се готви да нанася нови удари, без да възнамерява да се ограничи само до позиционните битки в Донбас. Говори се, че Иран възнамерява да достави на Москва нови балистични ракети с малък обсег, за да попълни изчерпаните руски арсенали.

"Има руски цели в Украйна, които са трудни за поразяване със средствата, определени към днешна дата", каза Боуман. "На първо място, това са цели в Крим. Трябва да предоставим на Украйна средства за ефективно поразяване на окупационните руски сили в Крим", добавя той.

Докато Украйна непрекъснато иска авангардни бомби и боеприпаси с голям обсег, след руските удари по Бахмут и Соледар украинците ще трябва да обърнат внимание на темповете за обучение и изпращане на нови войски на бойното поле, както и на доставка на западни артилерийски снаряди.

"Голяма част от това се свежда до факта, че те не разполагат с достатъчно артилерийски боеприпаси. Освен това липсват обучени части за провеждане на настъпателни операции. Няма отговори на всички тези въпроси", каза Роб Лий.

ОЩЕ: САЩ изпращат комплекти JDAM и ПВО системи Patriot на Украйна още със следващата пратка?

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес