Първо имаше дронове, след това ракетни системи за залпов огън HIMARS. Едно след друго се появяват "чудотворните оръжия", които са на път да обърнат хода на събитията в полза на Украйна, но засега Русия успява някак да се адаптира към тях.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Последният пример за това е британската крилата ракета с въздушно изстрелване Storm Shadow. Киев вече използва тази съвместна британско-френска разработка със зашеметяващ ефект - повреди жизненоважния Чонгарски мост между Крим и Южна Украйна през юли.
Някои наблюдатели очакват, че Storm Shadow ще изиграе решаваща роля в украинската контраофанзива. Обхватът ѝ е 250 км – тоест украинската авиация може да ги изстреля извън обсега на руските системи за ПВО. В допълнение към 450-килограмовата бойна глава и възможностите за стелт, ракетата Storm Shadow има няколко системи за насочване (включително GPS, инерционно насочване и радар за проследяване на терена), като могат да летят незабелязано на височина само няколко десетки метра.
Ефективни оръжия
"Това са ефективни оръжия", коментира Майкъл Кофман, експерт по руската армия във Фондацията "Карнеги за международен мир", в подкаст от 14 юли, записан по време на посещение в Украйна. "Те са трудни за прехващане и, грубо казано, това дава на Украйна по-дълга "диригентска палка", пише още Business Insider.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
HIMARS първоначално също доведе до опустошителен ефект, удряйки редица оръжейни складове и командни пунктове, но руската армия успя да се адаптира, макар и да пожертва част от своята ефективност: тя започна активно да използва оборудване за електронна война и изнесе логистични съоръжения и щабове извън обсега на управляемите ракети. Още: Ракети Storm Shadow са поразили военния склад в Крим, призна руски източник (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Украйна започна да използва тези ракети в средата на май, но не сме видели значително поражение на руските сили", подчерта Кофман. Това отчасти се дължи на вече предприетите мерки от руските сили след ударите на HIMARS миналия юни.
"Украинските далекобойни оръжия тепърва ще се усещат. С толкова голям фронт, колкото в Украйна, руската армия ще трябва да складира боеприпаси някъде, да използва мостове или да разкрие определени уязвимости в системата за контрол", прогнозира експертът. "Но вече не виждаме толкова много удари по ключова инфраструктура или мрежата за командване и контрол, както миналото лято, когато HIMARS току-що влезе в експлоатация във въоръжените сили", подчертава той.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Ракети, но с ограничения
Освен това Украйна се сблъска с редица ограничения при използването на Storm Shadows. Първо, Киев получи само няколкостотин ракети, и второ, самолетите, от които те се изстрелват, са уязвими, тъй като във въздушното пространство над Украйна се разиграва ожесточена борба. В тази връзка възниква въпросът: ще разполагат ли въоръжените сили на Украйна с достатъчно ракети за противодействие на цели, които са трудни за откриване, камо ли за поразяване?
В боевете за Херсон по време на украинското контранастъпление миналата есен Русия успя да изтегли силите си с помощта на един мост и ферибот. „Ще се изненадате колко сухопътни сили могат да бъдат поддържани чрез много тясна линия за доставки“, коментира Кофман.
Следващото чудо
Оттук и следващото "чудо оръжие" в списъка с желания на Украйна: американската тактическа ракетна система MGM-140 (известна още като ATACMS). Обсегът на тези наземни оръжия надхвърля 300 км - много повече от Storm Shadow (250 км) и HIMARS (80 км).
Засега Съединените щати отказват да предоставят на Украйна ATACMS от страх, че Киев ще започне да поразява цели в Русия. Въпреки това администрацията на Байдън сега преразглежда тази политика и някои западни и украински експерти смятат, че оръжия с голям обсег (включително ATACMS) могат да обърнат хода на конфликта. Още: Украйна: Изстреляните от нас крилати ракети Storm Shadow са със 100% ефективност
Въз основа на опита, ATACMS ще постигне само начален успех, след което шокът ще отшуми и Русия ще се адаптира. Въпреки цялата си ефективност, ракетите Storm Shadow са много подобни на ATACMS по своите възможности и бойна глава и често се използват срещу едни и същи цели, отбеляза Кофман.
Новите оръжия с голям обсег все още могат да ударят сериозно по руските планове и да принудят армията на Путин да ограничи някои операции, въпросът е дали могат да обърнат хода на конфликта в полза на Украйна или влиянието им ще бъде ограничено до чисто тактически ниво?
Автор: Майкъл Пек
Превод: Ганчо Каменарски